Чому ринок землі важливий для боротьби з корупцією

3 липня 2018, 13:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Цього місяця Верховна Рада підтримала законопроект №7440 про створення в Україні Вищого антикорупційного суду.

Це визначна подія, але ще більш визначною було б запровадження ринку землі. Оскільки головні противники ринку, хто не хоче зняття мораторію, це якраз ті, кому вигідна корупція.

Відео дня

Сьогодні через відсутність ринку землі працює велика кількість тіньових механізмів, де "крутиться" неоподаткована готівка, а права на землю передаються в незаконний спосіб. Земельний банк важливий для будь-якого фермера чи аграрного холдингу і тому вони змушені існувати в цьому "чорному ринку". Тому, зокрема чесний фермер змушений використовувати обхідні маневри, щоб отримати землю. Наприклад, на Луганщині місцевий фермер незаконно обробив 150 гектарів пасовищ і після цього за допомогою ветеранів АТО спробував отримати цю землю у власність.

Дуже часто земельна корупція - це не просто "дати комусь взятку", а інколи навіть вбивства. В тіньовому ринку землі дуже добре почувається кримінал і тут він пов'язаний з правоохоронними органами. Якщо, наприклад, є невизначений статус землі, то будь-яке рішення, будь-якого суду чи слідчого може накласти арешт на цю землю. А згодом приїжджають ділки, щоб скосити і забрати врожай. Таких випадків десятки, а то й сотні на всю країну. Особливо коли починають збирати врожай.

Днями у селі Станіславка, Подольського району, Одеської області, рейдери незаконно заїхали на поле і почала збирати ще зелений урожай ріпаку. Щоб відстояти урожай, мешканці села були змушені ледь не кидатися під комбайни. Минулого літа аграрне підприємство Нива-2010 в селі Бережинка на Кіровоградщині стало на всю країну відоме через зухвалий напад озброєних рейдерів. Сьогодні шокує те, що жодна особа, яка причетна до рейдерських захоплень на Кіровоградщині, до цього часу не притягнута до відповідальності.

Також мораторій створює "чорний ринок" і, як приклад, Національна академія аграрних наук України (НААН) володіє 465,3 тисячами гектарів землі і невідомо, що з ними відбувається. Але всі розуміють, що ця земля не простоює. "Станом на 01.03.2017 р. у землекористуванні наукових установ, державних підприємств та організацій мережі Національної академії аграрних наук України перебувало 465,3 тис. га землі, зокрема ріллі – 364,0 тис. га", — зазначають у НААН.

Але при цьому один з найбільших латифундистів продовжує дотуватися з бюджету, попри заяви керівництва НААН про те, що із загального фонду держбюджету фінансуються виключно державні неприбуткові наукові установи - науково-дослідні інститути та науково-дослідні станції. Куди йдуть гроші за оренду землі, залишається тільки гадати. Звісно, в листопаді минулого року в НААН заперечували інформацію про те, що вони заробляють на тіньовому використанні своїх с/г земель. Але цей факт залишається фактом.

Землі Міністерства оборони – це ще один приклад земель в так званому "постійному користуванні", які невідомо ким і як використовуються. Зокрема, Міноборони вело справу в суді щодо незаконності укладеного договору оренди земельної ділянки Тарутинського полігону загальною площею 885 га вартістю 24 мільйона гривень, яка у 2007 році була надана в користування комерційній структурі для вирощування сільськогосподарської продукції. Але такий полігон не єдиний, просто в цьому випадку гроші не потрапили навіть в "потрібний" карман.

Сьогодні доступ до 10,4 млн га державних земель мають "обрані" і тому тисячі гектарів української землі роздаються "потрібним" організація чи людям за хабарі. За даними НАБУ, через корупцію в земельній сфері держава зазнала збитків на суму у понад 450 млн грн. І це лише дані через втрати понад 7 тис. гектарів з 25 кримінальних проваджень. Таких випадків може бути багато. Так, лише від заниженої ціни на оренду держземель, бюджет країни недоотримав за рік $60 млн. Ця цифра стосується тільки зареєстрованих у Земельному кадастрі державних земель, а таких, станом на початок 2018 року, всього 25%. Тобто, що відбувається з рештою 75% держземель сільгосппризначення, а це понад 7,5 млн га, – невідомо. Запровадження прозорого ринку землі – це можливість винести користування землею в правове поле і захистити людей, які володіють цією землею.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X