Україні потрібно добудовувати ринкову економіку. Як?

5 травня 2020, 09:20
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Наша держава стала на шлях ринкових реформ ще в 90-х роках, але вона продовжує однією ногою стояти на руїнах старої командної системи

Коли у людей виникає питання про те, як розвивати економіку, найчастіше вони оперують конкретними цифрами і розглядають конкретні питання, але на економіку можна поглянути і по-іншому, без безпосереднього розрахунку грошей, оперуючи лише відсотками від ВВП і загальними цілями. І якщо ця загальна модель буде зрозуміла всім, то вона стане картою і для вирішення прикладних питань. А 100% від ВВП можна накласти на будь-які цифри для будь-якої країни з будь-яким розміром економіки.

Відео дня

У всіх країн, є свої 100% від ВВП, але вони витрачаються по-різному. Нормальним вважається, коли 70% витрат йде на споживання, а 30% йде на інвестиції, але так буває не завжди. У світі є країни, які в своєму розпорядженні мають 110% від ВВП, де додаткові 10% забезпечує стійкий приплив іноземного капіталу в країну. З іншого боку, є країни, у яких в розпорядженні залишається всього 80% від ВВП, де 70% становить споживання, а інвестиції дорівнюють всього 10% від ВВП, чого не вистачає навіть на покриття амортизації. 20% ВВП при цьому постійно йде з країни у вигляді відтоку капіталу. І на жаль, до таких країн належить Україна. Цифри у країни, звичайно ж, не точно відповідають озвученим цифрам, але в цілому картина приблизно така.

Проблема України полягає в тому, що за майже 30 років, країна не побудувала повноцінної ринкової економіки.

Ці 80% від ВВП, що залишилися, всередині економіки можна перетасовувати по-різному — цифри ніколи не встануть в формулу для сталого розвитку країни. Політичні сили всередині країни будуть перетягувати ковдру то з ухилом на споживання, то з ухилом на інвестиції, але балансу між споживанням і інвестиціями досягти не вдасться, тому що 80% це не 100%.

Для розвитку економіки, країні потрібно повернути відсутні, а точніше сказати ті, що втекли, 20% капіталу. Причому тут потрібно зрозуміти, що коли мова йде про капітал, що пішов з країни, то справа не тільки в корупції і крадіжці. Гроші з країни виводять всі, і бідні, і багаті, і чесні, і не чесні люди. В умовах демократії і глобалізації, люди самі розпоряджаються своїми грошима, і вони купуючи долари під матрац, або виводячи гроші в офшор, однаково вилучають ці гроші з економіки.

Для розвитку економіки, інвестиції повинні складати 30% від ВВП і вище. А для цього приватний капітал не повинен тікати, а повинен інвестувати і будувати. Це в принципі зрозуміло всім, але в питанні про те, як повернути гроші в країну, різні сили орієнтовані на різні методи. Одні сили вважають, що приватний капітал потрібно змусити залишитися в країні, інші сили вважають, що для приватного капіталу потрібно створити умови, при яких би він сам захотів залишитися і працювати всередині країни. В цьому і полягають два різних підходи до розвитку економки. Перший це командно-адміністративний спосіб, а другий це ринковий спосіб.

І ці два способи приводять нас до концептуального питання про те, хто повинен будувати економіку? Держава чи приватний капітал.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X