Чому промисловість залишається головним роботодавцем

15 березня 2018, 09:00

Зараз йде дуже багато розмов, що необхідно розвивати постіндустріальну економіку.

Обґрунтовується це тим, що в усіх розвинених країнах частка промисловості в економіці країн падає. І зростає сектор послуг, який так само є головним роботодавцем. А роботизация і автоматизація навпаки знищує ці робочі місця.

Відео дня

Проте, критики необхідності розвитку промисловості не враховують один важливий макроекономічний ефект – ефект мультиплікатора. Безумовно, цей ефект зараз дуже мало вивчений в Україні і йому приділяють набагато менше уваги, ніж він заслуговує. Тому я був змушений звернутися до закордонних джерел, де йому приділяють більше уваги, щоб знайти переконливі докази впливу ефекту мультиплікатора на економіку. І ось що я знайшов.

Вплив ефекту мультиплікатора наведено в одному дослідженні компанії ECONNorthwest. Компанія проаналізувала вплив заводу Intel на зайнятість в Портленді, Штат Орегон. Згідно з дослідженням кожні 10 робочих місць в Інтел створюють 31 робоче місце в інших секторах економіки. На самому заводі працює 16 тис. співробітників, але ще додатково 50 тис. зайнято в різних невиробничих компаніях, що надають різні товари і послуги цьому заводу. З цим звітом можна ознайомитися на сайті компанії Intel.

На це дослідження я натрапив в статті Ефект мультиплікатора, авторами якого є Кейт Носбуш і Джон Бернада з Rockwell Automation. До слова, ця компанія є великим постачальником продукції промислової автоматизації та входить в розрахунковий список S & P 500. Так ось, автори пишуть, що зараз дуже знижується важливість виробництва для нашої економіки. Звичайний сучасний автомобіль може складатися з 10 тис. компонентів. А авіалайнер до трьох млн! І часто ці компоненти поставляються різними постачальниками. Деякі з постачальників отримують компоненти з інших джерел, збирають їх, і відправляють кінцевому замовнику. Цей ланцюжок поставок вимагає наявності безлічі професійних працівників з невиробничої сфери: логістика, транспорт, сервісне обслуговування і підтримка, банківські та страхові послуги, безпека, інші бізнес-послуги. І фактичний ефект мультиплікатора може сягати 1 до 16! Це означатиме, що одне робоче місце на заводі створює 16 місць в інших місцях. Зовсім не дивно, чому розвинені країни так трясуться над своїми авіабудівельними й іншими високотехнологічними компаніями.

Друге дослідження, яке я знайшов, стосувалося впливу заводу БМВ на економіку штату Південна Кароліна. На самому заводі працює всього 7,5 тис. робітників, які щорічно виробляють 400 тис. авто. При цьому згідно з дослідженням Університету Південної Кароліни, відкриття заводу залучило в штат більше 40 головних постачальників БМВ, які відкрили там свої виробництва, що спричинило за собою створення ще 23 тис. робочих місць. В цілому, кількість всіх постачальників становить більш ніж 170 різних компаній в Північній Америці. Один завод створює роботу ще 170 різних бізнесам. Так само в дослідженні говориться, що таке цей вплив не враховує інші бізнеси, які так само залежать від заводу БМВ, такі як порт Чарлстона наприклад.

Ще одне дослідження було проведено Енріко Моретті, професором економіки в Каліфорнійському університеті в Берклі. У своїй книзі Нова географія роботи він показує приклад як компанія Apple, на якій працюють близько 13 тис. робітників, створює ще 60 тис. робочих місць в регіоні роботи. З них, 36 тис. це некваліфіковані працівники сфери торгівлі, ресторанів, кафе, розваг. І 24 тис. Це кваліфіковані працівники, як юристи або лікарі.

На західних сайтах можна знайти достатньо інформації на цю тему. І вона красномовно говорить, що ефект мультиплікатора має величезний вплив на економіку. Більший ніж ми думаємо. І ці дослідження показують, що виробництво як і раніше є головним роботодавцем у цих країнах. Навіть незважаючи на роботизацію і автоматизацію, дуже багато робочих місць створюється в суміжних галузях.

Проблема безробіття в нашій країні стоїть ще гостріше, і ми просто не можемо дозволити собі ігнорувати цей факт. І питання не повинно стояти: Чи потрібна нам промисловість? Нам необхідно думати, як побудувати високо диверсифіковану економіку, де буде попит на різні таланти і здібності. Тому промисловість повинна бути, з огляду на її величезний мультиплікаційний ефект. Адже тільки так ми зможемо зупинити еміграцію і створити достатню кількість робочих місць в країні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X