Чому політики торочать про борговий зашморг

21 грудня 2018, 14:37
2130
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

МВФ затягують його аж ніяк не на шиї простого українця

Кредитування – це природний процес для економіки. Залучення кредитів – це робочий стан для будь-якої країни. Але тільки варто залучити кредит від МВФ, як починаються крики про те, що Україну затягують у борговий зашморг. До речі, ці крики активно підтримує навіть Путін. Після чого варто було б задуматися, а може не варто за ним повторювати?

Фішка кредитування від МВФ – що про нього всім відомо. І звідси розмови про те, що хтось там затягує борговий зашморг. Але правда в тому, що МВФ просто замінює собою інших кредиторів. Які у звичайний час у буденному режимі кредитують будь-яку економіку. Отримання кредитів – це взагалі робочий момент. Але публіці про це не відомо. І публіка збуджується, коли кредитує саме МВФ, адже все це відбувається максимально публічно. Просто тому, що кредитує під умови, умови означають реформи, а реформи означають залученість політиків. А де політики, там галас. Як наслідок, у разі кредитування МВФ виникає багато галасу, що привертає увагу громадськості. І громадськість починає переживати щодо зростання боргового навантаження і боргового зашморгу на шиї онуків.

У 2013 році не було кредитів МВФ. Але у 2013 році був дефіцит бюджету в 6,5%. У 2018 році дефіцит бюджету трохи більше 2%. У підсумку в 2013-му було взято в борг – новий борг, а не рефінансування старих зобов'язань – у 3 рази більше, ніж у 2018-му.

Зашморг МВФ – це зашморг на шиї бюрократа, корупціонера і олігарха

Але в 2013 році ніхто не кричав про борговий зашморг. Навіть більше, про борговий зашморг зараз в основному кричать ті, хто жив у кредит у 2013-му. Хто роздував тоді дефіцит бюджету і активно позичав на зовнішніх ринках. Не логічно, чи не так? І якщо основа політики МВФ – це вимога жити за коштами, тобто щоб країна менше позичала, то як можна таку політику прив'язувати до затягування зашморгу? Адже це пряма протилежність.

І так, у 2013 році жили начебто краще. Але нічого, що це було життя в борг? Якщо ви позичите пару сотень тисяч і не будете переживати стосовно того, як їх віддавати, то твоє життя буде прекрасним. Але нерозумно потім, коли настане час платити за рахунками, дивуватися, що ваше життя стало гіршим. Це логічно.

Тож чи затягує МВФ зашморг? Ні. Чому люди протестують проти співпраці з МВФ? Тому що Фонд змушує робити те, що не вигідно ні українській владі, ні українській опозиції. Але у влади немає вибору, тому що альтернативи МВФ немає. Альтернатива – дефолт. А опозиції просто не подобається, що скорочується кормова база для політиків. Адже будь-яка опозиція прагне стати владою. А тим більше українська опозиція, яка дуже часто є частиною чинних схем за будь-якої влади. Тому що ЗМІ належать в основному олігархам, які стали олігархами саме тому, що все працювало неправильно. І можуть втратити свій ексклюзивний статус, якщо все запрацює правильно. Тому навколо їхньої шиї якраз і затягує зашморг МВФ.

Зашморг МВФ – це зашморг на шиї бюрократа, корупціонера і олігарха. Але зазвичай українці самі хотіли б затягнути такий зашморг, адже так? То може варто допомогти МВФ, а не олігархові, який намагається боротися зі змінами?

Чи затягує МВФ зашморг на шиї простого українця, якщо дивитися на цифри? Ні, тому що боргове навантаження знижується. Відношення держборгу до ВВП за останні 2 роки знизилося. Ми починали 2017 рік на рівні 80% боргу до ВВП, а 2018-й закінчуємо на рівні 65%. Якийсь дивний зашморг, чи не так?

І ще. Гроші – це важливо. Але для громадянина у співпраці з МВФ важливі не гроші, які ми отримуємо, а реформи, які ми робимо, щоб їх отримати. Гроші не зроблять країну успішнішою, адже просто отримавши гроші корумпована та неефективна країна їх тут же спустить. І потребуватиме нових грошей.

Тому не варто говорити, що ось Польщі дали стільки-то грошей, а Україні – ні. Треба говорити про те, що Польща провела такі-то зміни, а Україна – ні. І тоді стане зрозуміло, чому ж саме українці їздять збирати полуницю в Польщі, а не навпаки.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Головне

Політика

Вчора, 20:41

article_img
Roshen не менш вагомий, ніж Квартал 95. Політтехнолог Порошенка - про президента, Зеленського, Тимошенко і Коломойського
Футбол

Сьогодні, 00:25

article_img
Барселона не зуміла перемогти Ліон - відео
Країни

Сьогодні, 00:07

article_img
Мати Скрипаля подала в поліцію заяву про зникнення сина - ЗМІ

Вибір редакції

Гаджети

Вчора, 21:01

article_img
5 чудових смартфонів, про які ви ніколи не чули. А дарма
Події

Сьогодні, 16:57

article_img
Туалети й електронні табло. Як у Києві облаштовуватимуть зупинки громадського транспорту
Made in Ukraine

Сьогодні, 12:49

article_img
Повстали з попелу. Призабута українська соцмережа Nimses представила масштабне оновлення

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua