Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Чому питання ставок ренти важливе

16 грудня 2016, 14:00
1266
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Україна критично залежить від імпорту енергоресурсів. За останні 6 років їх імпорт перевищив $100 млрд, що більше річного ВВП країни

Ми імпортуємо газ, нафту і нафтопродукти, маючи свій власний колосальний ресурс.

Україна займає 2-е місце в Європі за доведеними запасами газу - 924 млрд. куб. м, ресурсна база оцінюється в 5 608 млрд. куб м (дані Мінпаливенерго). При цьому у 2010-2016 рр .. щорічно ми закуповували 45-10 млрд. куб. м, покриваючи внутрішній дефіцит. Ми платили за імпортоване паливо по $400-200 за 1000 куб. м при собівартості видобутку власного газу всього $20-40.

Запаси нафти з газоконденсатом в Україні перевищують 200 млн. т. (дані НАК «Нафтогаз»). При цьому видобуток цих ресурсів за 7 років впав з 3,5 млн. т на рік до 2,2 млн. т, тобто майже на 40%.

Щорічно ми імпортуємо нафту і продукти її переробки на суму $10-4 млрд. 80% потреби України в нафтопродуктах покривається за рахунок імпорту.

Чому ж перспективна нафтогазова галузь стагнує, а ми, імпортуючи нафту і газ, забезпечуємо отримання надприбутків зарубіжними постачальниками?

Чому замість розвитку галузі на своїй території, створення ВВП і робочих місць, ми годуємо інші країни і посередників, що поставляють в Україну те, що у неї є в надлишку?

В Україні досі немає політики енергетичної незалежності. Немає пріоритетності завдань для її досягнення, немає конкретних дій щодо усунення бар'єрів для досягнення власної енергонезалежності.

Сьогодні компаніям вистачає коштів лише на підтримку поточної діяльності. Діючі родовища виснажуються, а грошей для розвитку немає. Немає коштів для проведення пошуково-розвідувальних робіт, капремонту свердловин, інтенсифікації видобутку.

Основна причина – висока податкове навантаження, конкретно, високі ставки ренти. Для нафти вони зараз складають 45% (21% для покладів більше 5000 м), для комерційного газу – 29% (14% для покладів більше 5000 м). Для порівняння, у Польщі ставка ренти при видобутку газу становить 0,7%, в Чехії – 5,0%, в Болгарії – 7,7%, в Литві – 9,9%.

Сукупно з класичними податками (на прибуток, ПДВ, ЄСВ), з урахуванням рентних платежів податкове навантаження на приватні газовидобувні компанії перевищує 60%, на нафтовидобувні компанії досягає 80%.

Другою проблемою є складна і непрозора політика надрокористування. Процес отримання ліцензій досі не прозорий, тривалий, що відбиває бажання інвестора приходити в Україну.

З України вже пішли такі компанії, як Shell, Chevron, ExxonMobil, які планували інвестувати в нафтогазовидобування більше $2 млрд.

Без залучення інвестицій видобуток газу в Україні буде знижуватися, а нафтова галузь цілком може припинити своє існування в перспективі 10-15 років.

Очевидно, що одним з ключових кроків у досягненні енергонезалежності України має стати радикальне зниження податкового тиску та стимулювання зростання власного видобутку. Передбачене Законопроектом 5132 зниження ставок ренти на газ і нафта – це, безумовно, крок вперед в цьому напрямку.

Що дасть зниження ставок ренти на нафту з 45% до 29%?

 • За оцінками Інституту Майбутнього, видобувні компанії отримають додатковий інвестиційний ресурс в сумі близько $670 млн. протягом 5 років.
 • Додатковий обсяг інвестицій в буріння нових свердловин складе $100-160 млн. у рік. Укрнафта, на частку якої припадає майже 70% видобутку нафти в країні, заявила про намір інвестувати більше $100 млн. на рік у разі зниження ренти на видобуток.
 • За рахунок потенційних інвестицій в перспективі 5 років може бути пробурено близько 200 нових свердловин, з яких до 80 будуть успішними (за даними експертів галузі, успішність розвідувального буріння становить 30-40%).
 • Розвиток сектора і державна політика повернуть до України інтерес великих гравців.
 • За 5-6 років в Україні буде додатково видобуто понад 1,1 млн. т нафти і газоконденсату, що становить 50% поточного річного видобутку.
 • До 2022 р. річний обсяг видобутку нафти з газоконденсатом зросте на 18% або на 400 тис. т до 2,65 млн. т.
 • Збільшення видобутку нафти з газоконденсатом дозволить збільшити завантаження потужностей переробних заводів – Кременчуцького НПЗ і Шебелинського ГПЗ.
 • Зростання переробки дозволить скоротити імпорт нафтопродуктів в наступні 5 років на $600 млн. Це позитивно позначиться на торговому балансі і надасть підтримку курсу гривні.
 • Додаткові інвестиції призведуть до зростання економіки, створення нових робочих місць. Виходячи з середнього значення мультиплікатора інвестицій на рівні 2, в перспективі 6 років буде створене орієнтовно $1,3 млрд. додаткового ВВП (+0,2% номінального ВВП в рік). І це тільки сектор нафтовидобутку.

Що дасть зниження ставок ренти на газ з нових свердловин до 12%?

 • За даними Асоціації газодобувних компаній, газодобувачі отримають інвестиційний ресурс в сумі близько $1,0 млрд. протягом 4 років.
 • До 2021 р. щорічний обсяг видобутку газу зросте до 27 млрд. куб. м, у тому числі з нових свердловин до 8-10 млрд. куб. м. Всього за 4-5 років з нових свердловин видобуто понад 30 млрд. куб. м
 • Це дозволить до 2020-2021 рр. вийти на повне самозабезпечення газом, відмовитися від його імпорту.
 • Економія на імпорті газу, за оцінками Інституту Майбутнього, за 4-5 років складе близько $5 млрд., відповідно поліпшаться показники Платіжного балансу України, знизяться ризики девальвації гривні.
 • Зниження залежності від імпортних цін на газ дасть можливість стабілізувати тарифи на газ для населення. Операційна собівартість видобутку українського газу складає близько $40 за 1000 куб. м, тоді як ціна імпортованого ресурсу – $200.
 • Додатково створений ВВП за 5 років складе $3,0-5,0 млрд., буде створено понад 20 тис. нових робочих місць.

У цього рішення є і опоненти, які кажуть, що внаслідок зниження ставок ренти на нафту і газ Бюджет недоотримає кошти. За оцінками, Інституту Майбутнього, сума втрат Бюджету 2017 р. складе не більше $200 млн. (0,9% податкових надходжень Бюджету). У той же час при зниженні ставки ренти на газ з нових свердловин до 12% в 2017-2020 рр. Бюджет отримає більше $500 млн. додаткових податкових надходжень від додаткового видобутку (оцінки Асоціації газодобувних компаній України). Що вигідніше, «стригти колоски пшениці як тільки зійде або збирати зрілі зерна»?

Повне імпортозаміщення газу, нафти власним видобутком та переробкою, за оцінками Інституту майбутнього, в перспективі 5 років могло б принести Бюджету до $10 млрд. податкових надходжень, економіці - близько $40 млрд. ВВП, українцям - понад 50 тис. робочих місць, якісне паливо, стабільні і прогнозовані ціни на енергоресурси.

Вибір за нами: стимулюємо власний видобуток, рухаємося до енергетичної незалежності та розбудовуємо економіку або продовжуємо жити за рахунок чужих ресурсів, за чужими правилами.

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua