Чому ОВДП — вигідне інвестування

5 грудня 2017, 09:00
ОВДП для фізичних осіб є одним з найбільш привабливих видів внутрішніх інвестиційних інструментів, з точки зору співвідношення прибутковість/ризик

Продовжуючи тему розміщення активів в сучасних українських реаліях, поговоримо про вкладення в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Зростання популярності даного виду інвестування підтверджує і офіційна статистика Нацбанку. З початку року вкладення приватних інвесторів в ОВДП зросли більш, ніж в 10 разів, досягнувши майже 1 млрд грн.

Відео дня

Облігації внутрішньої державної позики випускаються Міністерством фінансів в гривні і доларах США, номіналом 1 тис. грн або $1 тис., відповідно. Доларові ОВДП на вторинному ринку торгуються в гривні по курсу готівкового ринку. Але виплата купонного доходу і їх погашення здійснюється в номіналі валюти.

Які переваги вкладень в держоблігації в порівнянні з депозитами? Головне — це прибутковість. За останні два роки ставки за депозитами, під впливом низки об'єктивних ринкових чинників, істотно знизилися. В середньому гривневі вклади втратили більше 30% прибутковості, а валютні і зовсім "просіли" на 60% в доларах США і на 70% — в євро.

У жовтні середня ставка за річним депозитом у гривні становила близько 14% річних. Держбанки пропонували трохи більше 13% річних, банки із західним капіталом і того менше — 11,3% річних. Порівняємо з прибутковістю ОВДП, які банки купують у Міністерства фінансів і продають інвесторам на вторинному ринку: в жовтні Мінфін залучав гривню під 14,07% річних на термін до одного року, більш довгострокову — під 14,97%.

Нещодавнє підвищення Нацбанком облікової ставки більшою мірою вплине на збільшення прибутковості ОВДП, ніж депозитів. Так як в першому випадку кореляція пряма, а в другому — непряма.

За валютними депозитами порядок цифр інший, але ситуація аналогічна. Середня прибутковість банківських вкладів в доларах США становить менше 4% в держбанках. Банки з західним капіталом, які отримують фондування від материнських структур, пропонують менш 1% річних; при цьому вкладення в валютні ОВДП дають прибутковість до 5,4% річних.

Порівняння оподаткування даних інвестиційних інструментів також буде на користь ОВДП. Оподаткування купонного доходу і доходу від операцій з купівлі-продажу цінних паперів відсутнє, стягується тільки 1,5% військового збору. У той час, як дохід по депозитах обкладається за ставкою 18% + 1,5% військового збору.

Крім того, є можливість отримання додаткового доходу при продажу ОВДП за вищою ціною. На цінову динаміку впливають ринкові чинники: рівень ліквідності банківської системи, динаміка облікової ставки НБУ, рівень попиту і пропозиції на ринку.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Максимальний термін і фіксована прибутковість депозиту становить 12-18 місяців, а інвестиції в ОВДП дозволяють зафіксувати прибутковість до 5 років. З урахуванням середньострокового ринкового тренду на зниження ставок по депозитах і цінних паперів, логічно припустити, що "довгі" ОВДП дозволять в результаті отримати більшу дохідність.

Втім, якщо інвестору, в силу різних причин, знадобиться достроковий доступ до грошей, ОВДП завжди можна продати через брокера на вторинному ринку з актуальної вартості, яка визначається поточною ринковою кон'юнктурою. Тоді як дострокове розірвання депозитних договорів в більшості випадків не передбачається взагалі або передбачає втрату нарахованих відсотків.

Крім прибутковості інвестиції, клієнтів, безумовно, цікавить рівень її надійності. Держава гарантує повернення коштів, вкладених в ОВДП, в повному обсязі; для депозитів ж гарантована сума становить 200 тисяч гривень (або еквівалент), за винятком вкладів в державному Ощадбанку.

Для заможних клієнтів зазвичай мова йде про набагато більші суми, ніж зазначені 200 тисяч, і тому гарантоване погашення інвестицій в повному обсязі їм особливо важливе. Затримки виплат за своїми цінними паперами для держави вкрай небажані, тому що фактично означають дефолт, що веде до закриття ринків капіталу. Показово, що погашення валютних ОВДП в повному обсязі діяло і в період жорстких валютних обмежень в 2014-2015 році.

Механіка інвестування в ОВДП не така складна, як може здатися інвесторові: для проведення операцій потрібно відкрити банківський рахунок в цінних паперах, пройти процедуру ідентифікації та підписати брокерський договір з торговцем (банком), який потім відкриє рахунки на біржі і в Розрахунковому центрі. Клієнт оплачує вартість послуг зберігача цінних паперів та брокерські послуги, це може бути фіксована сума або відсоток від обсягу.

Всі операції з ОВДП проводяться за разовими заявками клієнта брокеру. Мінфін перераховує кошти на рахунок брокера, а той, у свою чергу — на рахунок клієнта.

Вибір валюти цінних паперів залишається за клієнтом, як і в разі розміщення депозиту. Різниця в прибутковості гривневих і доларових ОВДП становить близько 10 процентних пунктів. Курсові тренди року, що минає і актуальні прогнози на 2018 рік поки свідчать на користь гривні. Але якщо інвестор має валютні ресурси і очікує річну девальвацію гривні більше, ніж на 10%, то має сенс інвестувати в валютні папери.

Які оптимальні обсяги інвестицій в ОВДП? Банки пропонують клієнтам пакети, що стартують від 50 тис. грн і $10 тис. Найбільший попит спостерігається на великі портфелі ОВДП від 1 млн грн і від $500 тис., що має своє економічне обґрунтування. По-перше, на вторинному ринку обсяг угоди впливає на ціну покупки ОВДП: великі партії цінуються дорожче. Мінімальні ліквідні лоти стартують від 500 тис. грн і $10 тис., стандартні — складають 10-25 млн грн і $500 тис. По-друге, на невеликих сумах інвестування зростає питома вага супутніх витрат на відкриття та супровід інвестиційного рахунку, що знижує загальну прибутковість інвестиції.

Тому інвестування в ОВДП є оптимальним інструментом внутрішнього інвестування для клієнтів, які володіють вільними активами понад 200 тис грн та прагнуть диверсифікувати портфель і отримати більш високу прибутковість, гнучкість і надійність в порівнянні з класичним банківським депозитом. При цьому всі організаційні і технічні питання візьме на себе банк, гарантуючи всебічну експертну підтримку і сервіс високої якості.

Показати ще новини
Радіо НВ
X