Повсталий з попелу. Ринок офісної нерухомості вийшов з кризи

16 травня 2019, 17:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Чому знайти приміщення під офіс у популярному бізнес-центрі стає все складніше

Відновлення ринку офісної нерухомості йде набагато більш високими темпами, ніж раніше прогнозували експерти. Ще кілька років тому багато хто з них говорили, що раніше 2020-2021 року галузь не вийде на показники 2013 року. Але на докризовий рівень ринку вдалося вийти в першому кварталі цього року. За останній рік орендні ставки виросли на 10% і для класу А складають в середньому по Києву $20, В — $15, а С — $10 за кв м на місяць. Вакантність за останній рік теж знизилася з 6,5% до 4,7%. Це означає, що знайти приміщення під офіс в популярному бізнес-центрі з кожним роком стає все складніше. Судячи з прогнозів аналітиків, ця тенденція збережеться і в найближчі два роки. Це гарна новина для власників бізнес-центрів, які зможуть вигідно продати свої активи або залучити фінансування на нові об'єкти. Зверніть увагу на одного з найбільших інвесторів на ринку комерційної нерухомості — компанію Dragon Capital. В середині квітня The Goldman Sachs і Dragon Capital отримали дозвіл АМКУ на покупку шестиповерхового БЦ Platinum Plaza в Харкові. Наскільки мені відомо, переговори проводяться і щодо покупки офісних центрів в Києві.

Відео дня

Ринок офісної нерухомості продемонстрував вражаючі показники за розвитком. У кризові 2014-2015 роки цей сегмент просів набагато більше, ніж торгова нерухомість. Це й зрозуміло. Заповнюваність офісних центрів безпосередньо залежить від ситуації в економіці України. Якщо бізнес в кризі та не відчуває перспектив, то компанії звільняють персонал і максимально скорочують свої витрати. Результат не найоптимістичніший — орендні ставки падають, а вакантність росте. У кризові роки пустувало кожне третє приміщення. Щоб заповнювати їх, доводиться переманювати орендарів з одного офісного центру в інший.

Але є ій хороші новини. Ринок офісної нерухомості відновлюється теж першим. Буквально за кілька років стабільного розвитку бізнесмени побачили перспективи для своїх компаній і, як наслідок, відкривають нові напрями для розвитку, замислюються про експорт і потребують більшої кількості персоналу. Як наслідок — їм необхідно більше площ. За останній рік попит на оренду з боку великих виробничих підприємств дійсно збільшується.

В цьому році, як і в попередньому, найбільший інтерес офісні центри, особливо класу А, викликають у IT-компаній. Зараз вони орендують трохи менше, ніж половину всіх центрів

В цьому році, як і в попередньому, найбільший інтерес офісні центри, особливо класу А, викликають у IT-компаній. Зараз вони орендують трохи менше, ніж половину всіх центрів. Чому так відбувається? IT-бізнес в Україні динамічно розвивається і експорт послуг IT-компаній має великий потенціал. Цей бізнес дуже активно розвивається і конкуренція за фахівців настільки висока, що роботодавцям доводиться створювати для своїх співробітників кращі умови. Наприклад, орендувати приміщення в хорошому бізнес-центрі в центрі міста і близько до станції метро. З огляду на те, що багато IT-компанії виконують замовлення для країн західної Європи та США, плата за оренду приміщень навіть в найдорожчому київському бізнес-центрі не є для них захмарною. Готовність орендарів платити і призводить до зростання ставок.

На ринок впливає і відсутність пропозиції. Цього року девелопери оголосили про відкриття п'яти бізнес-центрів загальною площею трохи більше 70 000 кв м. Але це ніяк не вплине на ринок офісної нерухомості, де вже зараз складно знайти приміщення площею 5 000 - 7 000 кв м в будівлі недалеко від центру міста. Все це буде призводити до зростання ставок на 10-15% за рік у найближчі кілька років.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше погляядів – у розділі Експерти НВ Бізнес

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X