Чому не потрібно боятися обшуку в офісі

18 липня 2018, 13:00

До вас в офіс завітали силовики. Але, якщо мати налагоджені бізнес-процеси в компанії, не підписувати протоколи, дотримуватися простого права зберігати мовчання, то обшуків не варто боятися.

Обшук є найдієвішим прийомом тиску правоохоронців на бізнес. Після обшуку його учасники часто погоджуються на запропоновані умови або поступаються своєю позицією. За рівнем психологічного тиску на людину обшуку рівних немає, крім, звичайно, її потрапляння в СІЗО. Але зараз мова не про СІЗО. То чи варто боятися обшуку? Однозначна відповідь – "ні", боятися не варто. Можна зрозуміти чому, якщо поглянути на деякі особливості проблеми.

Відео дня

Насамперед, слід врахувати, що учасники обшуку за типами психологічного тиску діляться на три категорії:

  • власник;
  • посадові особи;
  • персонал.

У кожній категорії є люди, які не відчувають особливого емоційного сплеску під час "несподіваного візиту" силовиків. Вони сформували правильне ставлення до цих подій. Тому не мають особливих матеріальних втрат і психологічного дискомфорту.

У 90% випадків учасник допиту поводиться надто емоційно й нераціонально. Тільки 10% людей під час обшуку не піддаються на провокації.

Правоохоронці не тиснуть на спокійну і освічену людину, яка налаштована на конструктив. Розповім про деяких таких людей. Багато власників уже давно усвідомили, що обшук – це невід'ємна частина ведення бізнесу в Україні. Коли компанія активно розвивається і стає помітною на ринку не тільки для клієнтів, але й для силовиків.

Обшук грає роль стрес-тесту для компанії на правильність побудови процесів всередині фірми. Перевірку проходять всі і відразу: колектив на предмет лояльності до компанії, системний адміністратор на якість захисту інформаційних систем від втручання ззовні, фінансовий відділ на правильність організації обігу готівкових коштів, службові особи – на ризики проведених господарських операцій та інших важливих для власника питань. Якщо в сучасних реаліях все реалізовано, навіщо піддаватися емоціям?

Роль бізнес-процесів у компанії

Багато посадових осіб компаній вже в звичному порядку стежать за розвитком ситуації з White Collar Crime в Україні. Статистика показує, що обвинувальних вироків з економічним складом вкрай мало. З них більша частина зафіксована з визнанням провини. Випадки, коли людину затримують відразу після обшуку і пред'являють підозру, поодинокі у країні в цілому. Якщо бізнес-процеси в компанії організовані правильно, їх можна аргументувати з точки зору закону, зустріч з представниками силового відомства пройде своєю чергою і не запам'ятається. Крім того, процес повинен супроводжувати грамотний адвокат, який розуміє і прогнозує наслідки тих чи інших подій.

Право зберігати мовчання

Співробітники компанії повинні розуміти: "прихід" в офіс зовсім не означає, що керівництво компанії перестало існувати, трудові відносини закінчилися, а слідчий буде перебувати у них завжди. Роботодавець повинен вирішувати свої питання самостійно. Вони стосуються тільки його. Комунікація співробітника або інші активні дії, пов'язані з предметом обшуку, без відома керівництва затягне в проблему. Співробітник стане її частиною. Закон, в свою чергу, при знанні статті 63 Конституції України, статті 18 Кримінального Процесуального Кодексу, дає можливість мовчати завжди і за будь-яких обставин. Тож не все так страшно, і обшук стосується не всіх.

Зазначу важливий факт, що люди починають проявляти страх в момент надання їм на підписання документів на обшук. Рецепт від "недуги" дуже простий. Якщо документ, який дають на підпис, називається протоколом, підписувати його без адвоката не можна. При формуванні будь-якого протоколу під час обшуку повинен бути адвокат. Не важливо, це протокол обшуку, чи протокол допиту, або ж пояснень. Не можна і крапка.

Решту документів можете підписувати і сміливо забирати. Після обшуку в учасників має залишитися як мінімум визначення про обшук і протокол. У першому відомості про причини приходу, в другому – перелік того, що забрали. Отримана з ними разом повістка на допит загрози не створює. Якщо вона вручена з порушенням КПК, на неї можна подати заяву про незаконність виклику. Прийти до слідчого вже в установленому законом порядку з підготовкою і адвокатом.

Керівникам компаній рекомендую пройти навчання за юридичної безпеки в бізнесі з розбиранням всіляких прикладів. Розуміння причинно-наслідкового зв'язку дасть можливість не хвилюватися даремно.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X