Чому Нафтогаз не задоволений новим кодексом ГТС

2 серпня 2018, 15:30

НКРЕКП ухвалила рішення про відтермінування набрання чинності окремими положеннями нового кодексу ГТС. Ці положення стануть дійсними тільки з 1-го жовтня 2018 року.

Кодекс потрібен насамперед для встановлення правил гри на вітчизняному ринку газу. Він прописує процедури і норми взаємодії між усіма учасниками газового ринку. Документ регулює як повинна працювати українська ГТС. Хто, кому, як і в які терміни відвантажує газ.

Відео дня

На думку Нафтогазу новий кодекс ГТС веде до перекосу сил на ринку через вкрай невигідні умови для компанії. Власникам же облгазів навпаки надали вкрай щедрі преференції. Загальновідомо, що фактично облгазами володіють олігархи, це зокрема й Дмитро Фірташ.

На сьогодн НКРЕКП запустила кодекс не повністю. Набуття чинності тими частинами документа, які дають преференції облгазам, було відкладено до 1-го жовтня. Це маленька перемога Нафтогазу в боротьбі з олігархами. Оскільки облгазам не вдалося поки що продавити ту схему балансування газу, яка була їм вигідна.

У чому ж тут полягає конфлікт? Справа в тому, що облгази не можуть точно заявити, скільки газу вони відвантажать споживачам. Як наслідок, до кінця кожного поточного місяця Нафтогаз робить ревізію скільки газу було за фактом поставлено і вимагає за нього оплату. Досі діяло правило, що перед отриманням газу облгаз давав заставу. Величина застави визначалася кількістю того газу, який вони відвантажили споживачам в попередньому місяці. Таким чином в кінці кожного місяця проводиться перерахунок.

На цей момент основна проблема в тому, що не зрозуміло кому облгаз поставляє газ. Справа в тому, що для населення і промисловості ціна за газ різна. Якщо підприємство поставляє газ населенню, то платить Нафтогазу меншу ціну, ніж за газ, поставлений виробництву. Часто під виглядом поставок населенню газ відвантажувався промисловості. Таким чином деякі підприємства отримували дуже дешевий газ.

У старому кодексі була прописана процедура, яка дозволяла зводити баланс між компаніями. В кінці місяця підбивався підсумок скільки газу за фактом було поставлено і скільки потрібно доплатити з урахуванням внесеної раніше застави. Якщо була допущена помилка в розрахунках, то була можливість у будь-який момент скорегувати її і отримати компенсацію.

У новому варіанті кодексу ГТС, який підписала НКРЕКП, повністю пролобійовані інтереси облгазів. Перше, повністю відсутня застава за газ, що відвантажується. Тобто облгази нічого не повинні вносити як компенсацію. Єдине, до чого їх буде зобов'язувати закон – це попередити про приблизний обсяг газу, який буде потрібен підприємству в наступному місяці. Друге, це декриміналізація незаконного відбору газу. Тобто, облгазам повністю розв'язали руки.

Такий розподіл сил на ринку для Нафтогазу означає швидке зростання боргу з боку споживачів. Відповідно буде зростати і борг компанії перед постачальниками. Через неможливість нормально збирати кошти з ринку у нього просто не буде грошей для розрахунку з ними.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Добре, що на ці проблеми звернули увагу і призупинили дію окремих положень кодексу. Але це тільки крихітний крок. Для нормального функціонування ринку потрібно виправити ті частини документа, які призводять до такого розбалансування сил.

До того ж, через монополію облгази, як маленькі регіональні королі, висмоктують гроші зі споживачів. Зараз найголовніше демонополізувати ринок газу. Я скажу більше позбутися потрібно не тільки монополії облгазів, а й демонополізувати Нафтогаз, який бореться за кращі умови для себе.

Показати ще новини
Радіо NV
X