Чому IT сектор потребує податкового стимулювання

9 серпня 2016, 13:10
Сьогодні продовжимо аналізувати потенційні перспективні галузі української економіки

Надихнув мене до цього, як Ви пам'ятаєте презентаційний відеоролик для інвесторів Ukraine Open for U

Ролик, повторюю, надзвичайно якісний і красивий, але частково вводить в оману щодо перспектив окремих галузей. Загалом, ось що мені думається про ще один надзвичайно популярний напрям.

Відео дня

Щодо IT робиться багато пафосних заяв про те, що сектор займає чи не друге місце за обсягами експорту після агросектору. Однак офіційні дані Укрстата повідомляють, що експорт комп'ютерних послуг у 2015 році скоротився на 12,4% порівняно з попереднім роком та склав лише 966 мільйонів доларів. Ця сума разюче відрізняється від оптимістичних оцінок різних експертів. Найбільш часто в пресі фігурує оцінка експорту в 2,5 мільярда доларів в 2015 році. Так це чи ні – ми не можемо знати точно. По суті, експорт програмного забезпечення технічно нічим не відрізняється від закачування файлу на файлообмінник. Відстежити таку операцію технічно неможливо – на відміну від експорту товарів, наприклад.

Український бізнес з аутсорсингу програмного забезпечення багато в чому все ще залишається в тіні. Ні для кого не секрет, що багато програмістів офіційно не оформлені і працюють як приватні підприємці на єдиному податку. Навіть якщо взяти до уваги оцінку в 2,5 млрд доларів США, то виходить наступне: частка легального експорту, з якого сплачені всі податки, становить тільки 40%. І при цьому вона скорочується. Навряд чи зменшення офіційних цифр по експорту означає реальне падіння, хоча і стверджувати це однозначно ми не можемо. Швидше за все, мова йде про міграції легального бізнесу в тінь. Що взагалі і не дивно, зважаючи на останні гучні обшуки з боку силовиків в офісах IT компаній.

А тепер давайте подивимося на сусідню Білорусь, де працює близько 30 000 програмістів. Офіційний IT експорт з Білорусі склав 818 мільйонів доларів США у 2015 році, що більше на 18,5%, ніж рік тому. В Україні офіційний експорт не набагато більше, ніж у сусідній Білорусі, при тому, що в країні працюють близько 90 000 програмістів. У чому успіх білоруського IT бізнесу? Він насправді дуже простий. Компанії-резиденти білоруських IT-парків повністю звільнені від сплати податку на прибуток, ПДВ, податку на нерухомість, митних зборів.

На такі компанії не поширюється вимога щодо обов'язкового продажу валютної виручки. Ставка прибуткового податку для програмістів становить лише 9%. Більш того, білоруські IT-компанії мають право отримати 50% знижку на оренду офісу в технопарках. В Україні жодних пільг для IT бізнесу немає, IT бізнес платить 22% єдиного соціального внеску і 18% податку на прибуток. Так і прибутковий податок для програмістів в Україні нічим не відрізняється від звичайної ставки 18% плюс 1,5% військовий збір.

Не дивно, що єдиний податок є єдиним порятунком для IT компаній. Проте останнім часом все частіше говорять про необхідність скасування або радикальної реформи єдиного податку. Зокрема, МВФ рекомендує перевести всіх «спрощенців», крім мікробізнесу, на загальні умови оподаткування. Якщо IT компанії втратять цю лазівку, це істотно вдарить по прибутковості багатьох, особливо невеликих і середніх компаній та зменшить їх конкурентоспроможність на світовому ринку. А у світі зараз йде жорстка конкуренція за IT професіоналів, зарплати програмістів поступово йдуть до уніфікації.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Крім того, висококласних програмістів в країні фактично нічого не тримає, вони можуть просто закрити ноутбук і переїхати в інші краї, де більш комфортні умови для роботи. У цій ситуації надмірний податковий тиск на ІТ бізнес – не найкраща стратегія держави для того, щоб зберегти програмістів в країні. Тому для збереження темпів зростання IT сектору і – головне – утримання IT професіоналів в країні необхідно істотне податкове стимулювання галузі.

Є і ще одна річ, яка значно гальмує розвиток у цьому напрямку. Мова йде про не дуже якісну профільну освіту та відірваність цієї самої освіти від практичних потреб бізнесу. На думку Богдана Кириченко, директора програм SAS Україна, українські виші випускають IT фахівців, готових лише на 30%.

Колосальне недофінансування вищої школи не дозволяє українським вишам готувати фахівців, що відповідають вимогам часу. Тому IT компанії самі змушені займатися навчанням власних фахівців. А це забирає час та ресурси, та й охопити всіх бажаючих такі курси програмування не можуть. Тому для України критично важливо істотно збільшити інвестиції в освіту. Нинішній рівень – це мізер.

Так чи інакше, стимул для прискорення розвитку IT сектору залежить від держави, розумної податкової політики і збільшення державних інвестицій в освіту.

Показати ще новини
Радіо NV
X