Чому бізнесу важливо підтримувати науку та інновації

21 червня 2018, 09:00

Уявлення про ефективність бізнес-моделей кардинально змінилося за останні десятиліття: сьогодні успішний бізнес має приносити не лише прибуток своїм власникам, але й бути соціально відповідальним та мати потужну ціннісну складову.

Той бізнес, який перетворює світ на комфортніше та більш дружнє середовище, буде розвиватися, а той, який лише використовує ресурси, ризикує втратити свої позиції. Бізнес, націлений на сталий розвиток, уже викликає більшу довіру у споживачів. З іншого боку, для того щоб сьогодні залишатися конкурентоздатним, бізнесу життєво необхідні інновації. Тому це двосторонній та взаємовигідний процес як для країни, так і для бізнесу.

Відео дня

Як відбувається підтримка інновацій в Україні

Розвиток науки потребує значних фінансових інвестицій, і у більшості розвинених країн він відбувається за рахунок державних коштів. В Україні ця система недосконала, адже тільки 0,18% ВВП держави у цьому році було заплановано на розвиток науки. Саме тому бізнесу в Україні потрібно активніше опановувати роль інвестора чи стратегічного філантропа. Однак твердження, що бізнес віддає кошти на інновації безповоротно, не відповідає дійсності. Насправді компанії приймають такі рішення за принципом "win-win".

Інвестори інновацій обирають не перевірені рішення, а більший потенційний вплив на суспільство. Ризик — це невід’ємна частина інноваційного процесу. Наведу приклад: у фармацевтичній галузі в Україні наразі постала суттєва проблема захисту прав інтелектуальної власності – так, одна з законодавчих ініціатив пропонує дозволити реєстрацію препарату, якщо навіть вона тягне за собою порушення чиїхось патентних прав, або дозволяє з легкістю зареєструвати будь-яку копію оригінального інноваційного препарату, в той час коли це заборонено в Україні. Я глибоко переконаний, що охорона авторських прав є своєрідними правилами дорожнього руху для запровадження інновацій, і без захисту цих прав підтримка інновацій бізнесом – це гра в рулетку. Можливо, саме тому більшість компаній, які працюють в Україні, не хочуть ризикувати, вкладаючи гроші в науку та інновації. Однак процес підтримки інновацій може бути доволі продуманим і зваженим ризиком.

Бізнес, що стає драйвером інновацій

В Україні багато талантів, проте немає чіткого розуміння, як отримати практичний результат їхніх напрацювань. Я гадаю, що для цього мають існувати спеціальні організації, які виконуватимуть функцію соціальних лідерів і популяризуватимуть у суспільстві наукові ідеї, що мають бути профінансованими.

Зараз спостерігається таке позитивне явище, як збільшення кількості платформ та хакатонів, що об’єднують бізнесменів, IT-спеціалістів та дослідників для спільної роботи над стартапами. Чим більше буде таких стартапів, тим більше знайдеться серед них життєздатних, унікальних та конкурентних. В сфері охорони здоров’я України багато незадоволених потреб, що є незаповненою нішею для бізнес-рішень та інвестицій. Однак, окрім стартапів, які є бізнес-проектами, потрібно підтримувати і дороговартісні наукові дослідження, що фундаментально змінюють уявлення про терапію захворювань.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

З цією метою реалізовано науковий конкурс "Нагорода Санофі молодим науковцям за дослідження в медицині". У перший же рік проведення ми отримали 101 наукову статтю, незалежне журі у складі експертів Національної академії медичних наук України обрало роботи із найбільшим потенціалом. Переможні роботи показали, що в Україні працюють над вирішенням актуальних завдань у сфері охорони здоров’я, і ми сподіваємося, що завдяки отриманим преміям переможці зможуть інвестувати в практичне застосування своїх досліджень. На презентації проекту ми заявили, що очікуємо на появу в Україні лауреата Нобелівської премії з медицини. З одного боку, ми ставимо дуже високу планку і ціль, а з другого – з цього все починається.

Що робити, аби вчені залишалися працювати в Україні

Найкраще, що можна зробити для українських учених, — скоротити для них шлях до практичного застосування винаходів та напрацювань. Для цього має бути налагоджена ефективна взаємодія між дослідними центрами, лікарнями та, власне, авторами інновацій. Очевидно, що держава повинна стояти на захисті авторських прав учених, що, в свою чергу, зменшить ризики для інвесторів та допоможе збільшити фінансування інновацій за рахунок бізнесу.

Також Україні слід змінити систему фінансування науки так, щоб основна частина державних коштів виділялася на конкретні наукові проекти за пріоритетними сферами розвитку науки.

Нам треба зробити науку трендом №1, як це сталося у свій час у Німеччині, Японії, США, Франції, наприклад, оголосити десятиліття розвитку науки. Важливо об’єднувати зусилля та створювати сприятливі умови для розвитку наукової спільноти. Потрібно вчитися взаємодіяти з провідними ученими з інших країн, аби їм було цікаво і вигідно приїжджати в Україну та ділитися досвідом з українськими колегами. Зрештою, розвиток науки сприятиме не лише поступу українського суспільства, а й формуванню кращого іміджу України на світовій арені, на який ця країна, безумовно, заслуговує.

Показати ще новини
Радіо NV
X