Чому антибіотики загрожують тваринництву

17 листопада 2017, 13:00
Антибіотики застосовуються в медицині та у ветеринарії, і в цьому немає нічого поганого. Однак групові курси антибіотиків для тварин містять в собі приховану загрозу для здоров'я людини

Кожен з нас знайомий з антибіотиками з самого дитинства – саме вони допомагали нам одужати від ангіни, бронхіту і запалення легенів. Крім побічного ефекту у вигляді знищення корисних бактерій, користь від антибіотиків колосальна.

Відео дня

Австрійський інститут медицини ще у 60-х роках минулого століття проводив дослідження ефективності антибіотиків, в якому порівнювалося виживання після серйозних запальних захворювань серед пацієнтів, які приймали пеніцилін і які не приймали його. Згідно з ним, до 20 дня виживало не більше 15% тих, хто обходився без антибіотиків, тоді як серед тих, хто приймав пеніцилін, цей показник становив 85%.

Антибіотики внесли величезний внесок в історію людства, поставивши хвороби, що забирали життя мільйонів, на рівень звичайної застуди. З легкої руки людини антибіотики стали також вживати і тварини, в основному хазяйські.

Станом на 1 жовтня 2017 року, в Україні налічується приблизно 4,1 мільйона голів великої рогатої худоби, 6,8 мільйона голів свиней, 233,8 мільйона голів птиці. Це досить суттєві показники наприклад, в Польщі налічується не більше ніж 2,1 мільйона голів великої рогатої худоби, у Франції 3,6 мільйона голів, в Німеччині 4,2 мільйона.

Тваринництво є вагомою складовою українського експорту лише цього року експорт продуктів тваринного походження приніс країні $690 млн. З огляду на обсяги тваринницької галузі, можна припустити, що в українському тваринництві використовується величезна кількість антибіотичних препаратів. Точних дані за обсягами використання антибіотиків в Україні немає багато в чому через те, що антибіотичні препарати перебувають у вільному продажі навіть для людей.

У тваринництві антибіотики в основному використовуються для досягнення 3 цілей: лікування захворювань в індивідуальному порядку, запобігання захворювань за допомогою превентивної групової терапії і стимуляція зростання. Але якщо індивідуальне лікування тварини під час хвороби має сенс і не завдає великої шкоди, то застосування антибіотиків для запобігання захворюванням містить у собі приховану загрозу для людини.

Запобігання хворобам має економічну доцільність: лікування тварин часто коштує дорожче, ніж профілактика, не кажучи вже про супутній збиток для тваринницьких підприємств. Наприклад, вірус африканської чуми свиней через високий відсоток летальності часто спричиняє масову епізоотію. У 1978 році спалах африканської чуми на Мальті призвіі до збитків у $29,5 млн, спалах у Домініканській республіці в 1978-1979 до $60 млн. Не меншими можуть бути і збитки від бактеріальних захворювань, для профілактики яких застосовуються антибіотики.

Одна з особливостей антибіотиків полягає в тому, що їхній ефект знижується в міру використання. Бактерії, як і будь-які живі організми, з часом розвивають у собі здатність до опору вбивчій дії антибіотиків. Так, вже через 3 роки після винаходу пеніциліну бактерії золотистого стафілококу мутували настільки, що цей вид антибіотиків вже не зміг ефективно лікувати його.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Цей феномен назвали антибіотикорезистентністю, і з розвитком медицини список препаратів, які втратили свою ефективність внаслідок розвитку бактерій, значно зріс.. З цим явищем може зіткнутися будь-яка людина якщо лікар змінює кілька антибіотичних препаратів протягом періоду лікування, то ваше захворювання викликане бактеріями з високою антибіотикорезистентністю.

Глобальна проблема полягає в тому, що якщо на початку минулого століття нові антибіотики відкривалися один за іншим, з 1987 року і до нашого час науці не вдалося вивести жодного нового класу антибіотиків. Всесвітня організація охорони здоров'я в опублікованому у 2014 році звіті заявила, що ця небезпека вже проявляється прямо зараз в кожному регіоні світу і може негативно позначитися на кожній людині, незалежно від віку, рівня доходів і національності.

Але навіть якщо людина ніколи в житті не вживала антибіотичні препарати, в його організмі все одно може розвинутися антибіотикорезистентність. Це відбувається тому, що тварини, м'ясо і молоко яких ми вживаємо, отримують ті ж антибіотики що й ми. В результаті, разом з їжею ми отримуємо "досвід" використання антибіотиків від тварини, і під час хвороби прийом певних препаратів може не мати взагалі жодного ефекту.

В іншій доповіді ВООЗ, "перенесення" антибіотиків з їжі тваринного походження в тіло людини назване однією з основних причин все більш частих проявів антибіотикорезистентності. Так, у багатьох країнах світу застосування антибіотиків на тваринах досить жорстко регулюється. Наприклад, використання антибіотиків в якості стимуляторів росту було одним з головних напрямків застосування їх в тваринництві. Спокуса велика використання різних груп антибіотиків дає різні показники, але в будь-якому випадку, збільшення маси тварин є істотним. Наприклад, додаткові прирости свиней після застосування тетрациклінових препаратів, біциліну і міцеліальної пеніцилінової маси, досягають 18-22%. Проте, здоров'я людства куди важливіше за економічну вигоду з вивченням феномена антибіотикорезистентності таке їх застосування було заборонено в ЄС вже в 2006 році.

Застосування антибіотиків для профілактики захворювань все ще знаходиться в правовому полі, але провідні країни світу вже роблять рішучі кроки щодо його скорочення. Так, рівень продажів кормових додатків на основі антибіотиків для тварин в Швеції в 2016 році скоротився більш ніж в 3 рази в порівнянні з 2000-им, і в більш ніж 10 разів порівняно з 1990 роком.

В Україні антибіотики спокійно можуть використовуватися в будь-яких дозах як для тварин, так і для людей. Однак, з огляду на курс на євроінтеграцію і впровадження європейських стандартів у всіх сферах життя, не можна не припускати, що подібні обмеження можуть реалізуватися і в нашій країні. Антибіотикорезистентність глобальна проблема, і зменшення темпів її розвитку знаходиться у сфері інтересу не просто окремих людей, але всього людства.

Отож що можна зробити для того, щоб уникнути застосування антибіотиків у тваринництві, не ризикуючи при цьому здоров'ям тварин?

  • Стежити за умовами їхнього життя і утримувати тварин в чистоті, особливу увагу приділяючи мікроклімату приміщень

  • Впроваджувати на господарствах індивідуальні концепти щодо застосування кормів для тварин і їхньої консервації на основі органічних кислот і їхніх солей

Такі харчові додатки масово розробляються і випускаються провідними виробниками тваринних кормів в Європі. В Україні ця ніша закривається поки що в основному завдяки імпортним стратегіям окремих постачальників. Певною мірою, це можливість для українського бізнесу: випускаючи корми з корисними додатками без антибіотиків, вітчизняні виробники зможуть забрати цей ринок собі.

Важливо розуміти, що відмова від групових застосувань антибіотиків у тваринництві в інтересах кожної людини. Те, що вигідно компанії, потенційно загрожує самому життю кожного її співробітника, включно з директором, власниками і їхніми сім'ї. Використання кормових додатків без антибіотиків здатне відносно безболісно вирішити обидві проблеми. Це дозволить підтримувати високий рівень здоров'я тварин і гарантувати, що використання кормів для тварин буде нешкідливим для людини в довгостроковій перспективі.

Показати ще новини
Радіо NV
X