Чого Україна може повчитися у Індії

27 квітня 2017, 18:43
Чому Естонії вдалося створити адекватні державні ІТ системи, а Україні — ні? Напевно, тому що Україна набагато більша? Тоді слухайте приголомшливу історію про Індію

Там запустили дивовижний за своєю складністю та ефективністю проект під назвою Aadhaar. Особисто я відчуваю до нього особливо теплі почуття, тому що його створив засновник індійської компанії Infosys, в якій я колись працював.

Відео дня

В Індії мешкає багато людей (до речі, в цьому році її населення обжене Китай). А ще там роздають багато субсидій — на їжу, на пальне, на освіту тощо. За деякими оцінками, понад 70% цих субсидій (а це мільярди доларів на рік) використовувалися не за призначенням.

І ось, кілька років тому індійці почали активно впроваджувати єдиний реєстр своїх жителів. До дідька амбітне завдання як для країни, де понад половина дітей взагалі не реєструється при народженні! Понад те, реєстр не простий, а з повною біометрикою — з відбитками пальців і скануванням сітківки очей.

І тут почалися дива. Витрати на субсидії повсюдно почали падати, так як їх стало складно красти. В одному штаті зі шкіл несподівано зникло відразу 400 тис. учнів, на які виділялися субсидії. В іншому штаті з населенням 30 мільйонів жителів з виборчих списків почистили відразу 800 тис. осіб.

Індійці навіть стали краще дотримуватися правил дорожнього руху, так як до цього багато мали фейкові права.

Система має відкритий API, завдяки чому розвиваються і зовсім футуристичні сервіси: наприклад, оплата в магазинах через відбиток пальця.

Загалом на проект за сім років витратили трохи більше $1 млрд, у тому числі на закупівлю біометричного обладнання. Це можна порівняти з IT-бюджетами на деякі горе-проекти в Україні.

Якби подібний проект впровадили у нас, він окупився би сторицею (хоча я би, можливо, заощадив на сітківці очей). Власне, приблизно таким шляхом ми й рухаємося (закон про єдиний соцдем-реєстр прийняли в минулому році). Але, на жаль, рухаємося повільно.

Оригінал публікації читайте тут.

Показати ще новини
Радіо НВ
X