Чого очікують інвестори від українського бізнесу?

5 березня 2019, 09:18

Співпраця з інвесторами – це складний процес, який передбачає розрахунок об'єктивної оцінки вартості вашої компанії і більш тонкого розуміння поточних ринкових умов

Інвестиційний ландшафт світу змінюється під впливом таких глобальних процесів, як роботизація, діджиталізація, розвиток відновлюваної енергетики та зміна вартості та міграція робочої сили.

Відео дня

Конкурентні переваги минулих десятиліть – такі як наявність природних ресурсів і дешева робоча сила – на цьому новому етапі вже не працюють. Але саме в цей період хороші шанси на економічний прорив отримують країни, що розвиваються, до яких належить Україна.

Відповідно до звіту KPMG M&A Review 2018 за результатами 2018 року, кількість угод на ринку M&A в Україні зросла на 19% - до 80 угод, при цьому їх сукупна вартість перевищила $1,8 млрд, що на 78% вище показника попереднього року.

Іноземні інвестори демонструють зростаючий інтерес до України. Так, протягом 2018 року іноземними інвесторами було укладено близько третини угод (25 угод), що на 47% більше ніж в 2017 році. Сукупний розмір іноземних інвестицій в українські компанії склали $508 млн? важливим є те, що майже половина всіх іноземних інвесторів у 2018 році є новими гравцями на українському ринку, що свідчить про зростання довіри до української  економіки та інвестиційного клімату.

Однак, незважаючи на тренд до зростання, вартість угод на ринку злиття та поглинань в Україні, що еквівалентна лише 1,4 % ВВП, – значно нижча за середній світовий показник, який складає 4,3%.

Інвестори хочуть стабільності та послідовності – як економічно-фіскальної, так і політичної. Вони також хочуть впевненості в стабільності бізнесу і платоспроможності споживачів. І хочуть бачити талановитих підприємців – і сьогодні, і в майбутньому. В Україні є всі ці елементи, але вони не завжди перетинаються.

Попри необхідні кроки щодо побудови бренду країни на світовій арені як привабливого напрямку для інвестування (та внаслідок цього – збільшення інвестицій в Україну), культура угод зі злиття і поглинання українських компаній все ще перебуває  на невисокому рівні.

Інвестори хочуть стабільності та послідовності – як економічно-фіскальної, так і політичної

Щоб підвищувати інвестиційну привабливість бізнесу, потрібно завчасно готуватися до залучення інвестора. Ключові атрибути привабливості бізнесу для потенційних інвесторів – стійкість, керованість та прозорість. Зміна акціонерів чи менеджменту у компанії завжди асоціюються з періодом невизначеності та ризиків. Тож доцільно заздалегідь структурувати бізнес з огляду на  юридичну і податкову ефективність, оптимізувати операційну схему роботи і бізнес-процеси, сформувати професійну управлінську команду, яка усвідомлює стратегію розвитку і здатна її впровадити автономно від акціонерів. Важливо також налагодити ефективну систему внутрішнього контролю, процес фінансової звітності та її перевірку авторитетною аудиторською фірмою.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Наявність конкурентної переваги продукції або послуг як за рівнем якості і застосовуваних технологій, так і за ціною, а також попит на основних ринках збуту, потенціал збільшення частки і виходу на нові ринки в сукупності можуть забезпечити високу прибутковість на інвестований капітал і мінімізацію операційних ризиків.

На практиці, для якісної трансформації українському бізнесу може знадобитися кілька років з моменту ухвалення рішення про залучення інвестора. Навіть у випадку співпраці з експертом з проведення операцій злиття і поглинання оптимальний термін для початку роботи з продажу бізнесу – дев'ять місяців до запланованої угоди. Упродовж цього періоду необхідно здійснити кілька етапів робіт.

Українські компанії  при підготовці до продажу часто намагаються впоратися самотужки або залучають консультантів з питань M&A лише на останньому етапі. У результаті такої практики компанії істотно обмежують потенціал залучення інвесторів або повність унеможлюють продаж бізнесу. Наприклад, ведуть переговори з досить маленьким пулом інвесторів, не можуть продати бізнес за оптимальною для нього вартістю, або без врахування важливих сприятливий умов угоди купівлі-продажу акцій. У підсумку на ринку спостерігається домінування покупців над інтересами продавця.

Співпраця з інвесторами – це складний процес, який передбачає розрахунок об'єктивної оцінки вартості вашої компанії і більш тонкого розуміння поточних ринкових умов. Своєчасне і професійне приведення бізнесу у відповідність до вимог інвесторів – це вже суттєва частина успіху.

Загалом зберігаю обережний оптимізм щодо розвитку M&A в Україні у 2019 році. Тоді як у першій половині року може спостерігатися певне сповільнення активності, зокрема  інвестори будуть вкрай обережні у завершенні угод до моменту оголошення результатів виборів. Але впевнений, що у 4-му кварталі 2019 року і в наступному 2020 році відбудеться значна кількість угод злиття та поглинання. Проте подальший успіх залежатиме від готовності і бажання українського  бізнесу правильно організувати процес підготовки активу до залучення інвесторів.

Показати ще новини
Радіо NV
X