Чого очікувати від мобільного зв'язку 5G

22 березня 2017, 09:41
Тема зв'язку п'ятого покоління була однією з основних на Всесвітньому мобільному конгресі, що минув нещодавно в Барселоні – головній події в області телекомунікацій

Давайте з'ясуємо, що ж таке 5G. Як стандартизованої технології, 5G ще не існує. Є рекомендації Міжнародного союзу електрозв'язку (ITU), в яких описано, яким критеріям має відповідати зв'язок п'ятого покоління (IMT-2020). Згідно із початковим планом ITU, розробка стандарту повинна завершитися до 2020 року. Після цього можна очікувати перші приклади комерційного впровадження мереж п'ятого покоління. Деякі експерти прогнозують, що цей процес пройде швидше і стандарт буде готовий вже в 2018 році.

Відео дня

У якомусь сенсі 5G – це еволюційний стрибок у розвитку мобільних технологій. Якщо попередній розвиток йшов в основному по шляху збільшення швидкості передачі даних в мобільних мережах, то 5G ставить перед собою інші завдання.

Які ж очікування галузі від 5G?

  1. Збільшення швидкості передачі даних до 20 Гбіт/сек. При цьому середня швидкість для одного абонента очікується на рівні 100 Мбіт/сек. Для порівняння, зараз в Україні середня швидкість передачі даних в мобільних мережах становить близько 7 Мбіт/сек.
  2. Висока надійність зв'язку і низька затримка в передачі сигналу. За надійного зв'язку і затримки сигналу менше 4 мс (мілісекунди) можливий, наприклад, запуск безпілотних (самоврядних) автомобілів.
  3. Висока щільність підключених пристроїв до 1 млн пристроїв на 1 кв. км. За прогнозами компанії Huawei, до 2025 року в світі буде понад 100 млрд пристроїв, підключених до інтернету. При цьому понад 90% всіх підключень будуть припадати на різного роду пристрої (датчики, сенсори, камери тощо), які будуть обмінюватися інформацією один з одним. Це так званий «Інтернет речей» (IoT/M2M).


Існують і інші очікування: більш ефективне використання радіочастотного ресурсу, підвищення ефективності енергоспоживання та ін.
Як ми бачимо, для різних сценаріїв використання мобільного зв'язку потрібна різна комбінація параметрів. Наприклад, для перегляду відео високої чіткості на мобільному телефоні важлива швидкість передачі даних. Для самокерованих автомобілів критичним є час затримки сигналу. А для датчиків і сенсорів головне – це низьке енергоспоживання, автономність і можливість підключення великої кількості пристроїв в одному місці. Щоб задовольняти такі різні запити, мережі операторів повинні бути здатними оперативно і гнучко виділяти ресурси залежно від потреб користувача і сценаріїв використання зв'язку. При цьому зберігає чинність базовий принцип – чим вище швидкість передачі даних, тим менше дистанція, на яку дані можуть бути передані з такою високою швидкістю. Тобто щоб повсюдно забезпечити швидкість 5G, кількість майданчиків з мобільним обладнанням повинна бути в десятки разів більше, ніж в існуючих мережах.

Тому запуск 5G, в першу чергу, буде виправданий в районах з високою щільністю користувачів мобільного інтернету – людей і машин.
Якщо говорити про перспективи появи 5G в Україні, то, на мій погляд, мова може йти про 2020-2022 роки, тобто приблизно через два роки після запуску перших комерційних мереж 5G в світі. Зазвичай саме стільки часу потрібно, щоб оцінити «зрілість» нової технології і запустити її на своїй мережі. Також необхідно, щоб з'явилася достатня кількість смартфонів і інших пристроїв, що вимагають/підтримують роботу 5G і виник «платоспроможний» попит.

На першому етапі варто очікувати точкового впровадження 5G, але з часом покриття буде розширюватися. Крім того, стандарт 5G буде розвиватися, що приведе до виникнення нових сценаріїв використання мобільного зв'язку. Як показує попередній досвід, нове покоління мобільного зв'язку з'являється приблизно кожні 10 років, тому до 2030 року ми цілком можемо очікувати появи мобільного зв'язку шостого покоління – 6G.

Показати ще новини
Радіо НВ
X