Чиновники-реформатори “просолилися", наче огірки в бочці

23 лютого 2016, 22:05
Люди з ринку помітно “просолилися” системою і тепер, так само як чиновники минулого, не сприймають критику і хваляться незначними перемогами

Два роки тому бізнес-менеджери прийшли в уряд. Очікування були великі. Ось, здавалося, ще трохи і буде добре. Стільки правильних слів і професійних термінів використовувалося для опису теперішнього, минулого і майбутнього.

Відео дня

А в результаті - великий пшик, нічого. Тренд спадний.

Я спілкуюся з професіоналами, що мають досвід управління великими організаціями. Деякі з них вже побували в урядових органах і розчарувалися - хто зарплатнею, а хто ставленням тих, хто їх кликав. Але більшість «злилася» з системою.

Суть проблеми полягає в тому , що попередня влада в своїх діях не керувалася законом , а нові чиновники намагаються втілювати те, що не може працювати . Відбувається це через те, що в наших законах немає духу. Незрозуміло для кого або чого вони писалися. Для того, щоб щось змінилося, потрібно змінювати не тільки букву закону, а й його дух. І нам потрібна сила, яка б вказувала напрямок руху.

Наприклад, якщо ми говоримо, що держава захищає приватну власність, то суд у разі виникнення спірного моменту повинен приймати сторону підприємця або вкладника банку, а не діяти в інтересах держави.

В цьому випадку ліквідатор збанкрутілого Дельта банку буде судитися і з Cargill, і з Нацбанком, який також, як ця американська компанія, забрав свої активи з цього банку позачергово. І нікому навіть в голову не прийде звинувачувати вкладника в "дробленні" свого вкладу з метою отримати від Фонду гарантування вкладів законні 200 тис. Грн, з яких вже сплачено всі податки. А чиновник, який порушив це право на приватну власність, відправиться до в'язниці.

Якщо не буде цінностей, то всі спроби провести реформи будуть приречені на провал. Дії чиновника в інтересах держави не має ніякого сенсу, це абстрактне поняття, яке потім перетворюється в прибуток чиновника, а не держави. Якщо у держави є інтереси, вони повинні бути озвучені. Кожна державна мета повинна мати вимірювач.

Візьмемо, наприклад, прагнення НБУ скоротити кількість банків на ринку. Це, згідно заяви регулятора, має припинити шахрайство і спекуляції з курсом гривні. Основна частина цієї роботи вже виконана, а тому, щасливчики, що залишилися на ринку повинні отримати більше клієнтів і доходів. Ну і де ці щасливчики? Держбанки, в які увіллють 15 млрд грн державного капіталу. Це переможець в конкурентній боротьбі? Переможець, який потребує докапіталізації?

Сьогодні легальний банківський бізнес в країні не тільки ускладнений, але і небезпечний. Якщо ваш банк не пробився до 10-ки перших, то вам доведеться ходити в НБУ і пояснювати стратегію вашої фінустанови, доводячи, що ви не злодій людям, які майже не тямлять в стратегії. Якщо банк діє в рамках закону, то які до нього можуть бути претензії? Чому вчорашні банкіри (навіть інвестиційні) знищують робочі місця своїх колег? Вони не розраховують повернутися в галузь?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Два роки - достатній термін і для реалізації складних проектів, і для побудови стратегії і створення вимірних цілей. Однак враження таке, що "нова команда", люди з ринку помітно «просолилися» системою. Вони перетворилися в "солоні огірки", і тепер так само не сприймають критику і хваляться незначними перемогами, або навіть програшами, видаючи їх за досягнення, гідні нагород і медалей.

Показати ще новини
Радіо НВ
X