Чим загрожує непрацююча процедура ОВД

8 червня 2018, 08:00

Зниження власного видобутку газу призведе до того, що ми повинні будемо знайти додаткову валюту для купівлі газу на зовнішніх ринках, до втрати робочих місць, до несплати податків та ренти в бюджет країни – а це значні суми.

Газовидобувна галузь почала "оживати" завдяки проведеним реформам і конкретним діям з боку влади. Через введення стимулюючої ренти ми спостерігаємо рекордну кількість нових закладених газових свердловин. Їх чисельність у першому кварталі 2018 року у незалежних газодобувних підприємств зросла на 80% в порівнянні з першим кварталом минулого року. Після п'яти-шести місяців стагнації пішло зростання видобутку природного газу, що не може не радувати.

Відео дня

При такому позитивному зростанні кількості нових свердловин – газовидобувні підприємства несподівано зіткнулися з величезною проблемою. Через внутрішню бюрократію і недбалість у Міністерстві екології та природних ресурсів галузь може зануриться в колапс. Це пов'язано з непродовженням спецдозволів на користування надрами та неможливістю буріння нових свердловин.

Рік тому був прийнятий закон Про оцінку впливу на довкілля (ОВД). Документ гармонізований з європейським законодавством та з грудня 2017 року набрав чинності.

Газовидобувні підприємства впевнені, що екологічні стандарти у виробництві повинні бути дотримані і всі готові працювати згідно із законом. Нова процедура проведення ОВД займає близько 5 місяців. Як виявилося, тривалість і складність цього процесу – не найбільша проблема, яка виникла перед галуззю.

Головна проблема в тому, що механізм проходження процедури ОВД на практиці не працює. Проводити оцінку впливу на довкілля можуть два органи – обласні держадміністрації за місцем роботи підприємств або Міністерство екології та природних ресурсів.

Коли компанії звертаються в ОДА, вони отримують категоричну відмову на надання послуг через відсутність наказу з боку Мінекології про розмір плати за проведення громадських слухань, які є обов'язковими для проведення процедури ОВД. Замість того щоб виправити недолік в системі, Міністерство стверджує, що слухання можна проводити і без цього документа. Виходить замкнуте коло.

З огляду на цю проблему, з травня всі компанії стали звертатися безпосередньо до Міністерства екології та природних ресурсів. Однак, у відповідному відділі відомства обмежений штат, а їм потрібно виїжджати на місця, бути присутнім на всіх слуханнях. Це величезний обсяг роботи в різних областях України.

На сьогодні у відкритій системі реєстрації ОВД в інтернеті зареєстровано близько тисячі заяв за всіма надрокористувачами. З них на нафтогазодобувну галузь припадає близько 120 заяв, з яких задовільну відповідь отримало лише 9.

Щоб виправити цю ситуацію, ми пропонуємо рішення, яке складається з трьох складових:

  1. Запровадити перехідний період для продовження ліцензії на видобуток при отриманні ОВД. Компанії будуть отримувати ОВД, але з певною відстрочкою. Відповідні зміни набули чинності сьогодні в зв'язку з прийнятими урядом змінами до постанови №615.
  2. Мінекології повинні узгодити з усіма органами і видати наказ про вартість послуг проведення громадських слухань, що допоможе розблокувати роботу обласних держадміністрацій.
  3. Процедура ОВД не повинна поширюватися на надання нових "наскрізних" спецдозволів, тобто, на розвідку і видобуток. Фактично вся ця процедура в цьому випадку буде профанацією. Тому що інвестор буде зобов'язаний зробити ОВД на ділянці, не маючи ні програми розробки цього потенційного родовища, не знаючи, які технології буде використовувати і який обсяг робіт буде задіяний. Тобто на що робити ОВД? Це фактично призведе до блокування проведення будь-яких нафтогазових аукціонів.

Якщо всього цього не зробити, то це призведе до плачевних наслідків, які ми вже спостерігаємо. На сьогодні Укргазвидобування зупинила роботу на одному з родовищ. Також, за 39 родовищами не були продовжені спецдозволи і їх просто закриють. Безумовно, видобуток газу піде вниз. Такі прецеденти вже були. Наприклад, Укрнафта зупиняла видобуток за кількома ліцензіями. Тоді у компанії видобуток просів одразу на 10%.

Україна – імпортозалежна держава. Зниження власного видобутку газу призведе до того, що ми повинні будемо знайти додаткову валюту для купівлі газу на зовнішніх ринках. Потрібно також враховувати втрату робочих місць і несплату податків, ренти в бюджет країни – а це значні суми.

Газовидобувна галузь за результатами минулого року заплатила 75 мільярдів гривень податків – це 10% надходжень до бюджету. Чому так недбало чинять з галуззю і не враховують це – мені не зрозуміло. Це удар по всьому бюджету, удар по енергетичній безпеці держави. Газпром аплодує стоячи.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X