Чим вигідна роботизація бізнес процесів

24 січня 2018, 11:00
1507
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Темою роботизації бізнес-процесів (Robotic Process Automation – RPA, Robotics) у світовому інформаційному бізнес-просторі сьогодні вже, здається, нікого не здивуєш.

Там це одна з найчастіше дискутованих тем, поряд із впровадженням технологій штучного інтелекту (Artificial Intelligence, AI) і машинного навчання (Machine Learning, ML). В українському ж сегменті ІТ-ринку цей новий напрямок тільки-но починає набирати оберти. Адже ще зовсім недавно цього поняття навіть не було в нашій понятійній сфері, не кажучи вже про повсякденне життя.

Щоб попередити можливі зауваження щодо новизни роботизації бізнес-процесів, слід додати невеличкий коментар: принципи цієї технології як такої не є новими у сфері автоматизації і, зокрема, тестування. Відповідно, написання макросів і скриптів для виконання стандартних, основаних на правилах, операцій і є частиною того, що ми називатимемо роботизацією. Однак слід також розуміти, що роботизація бізнес-процесів на сьогодні значно виходить за рамки написання макросів, скриптів і автоматизації робочого місця.

Що являє собою роботизація бізнес-процесів?

Програмні роботи – це не звичні для нашого розуміння зримі роботи-об’єкти, запрограмовані на певний набір автоматизованих функцій. Тут ідеться про технологію, яка дозволяє конфігурувати програмне забезпечення на здійснення певних (часто повторюваних) механічних операцій на рівні інтерфейсу користувача. Подібно до людей, програмні роботи виконують задані операції – отримують, сортують, зіставляють і опрацьовують дані, не змінюючи при цьому ІТ-ландшафт організації.

У кожній великій організації знайдеться багато таких процесів, які можна й треба роботизувати. Згідно з підрахунками PwC, біля 45% усіх типових процесів і задач в організаціях можуть бути автоматизовані. А це в перспективі означає не тільки фінансові вигоди, а й значне підвищення операційної продуктивності підприємства.

Які процеси й задачі найбільше підходять для роботизації?

Оптимальними для переадресації програмним роботам є задачі що не потребують аналізу й прийняття рішень, але відбирають багато дорогоцінного робочого часу. Це переважно ручні, максимально структуровані задачі, основані на чітких правилах, які виконуються за розкладом або за виникнення певної події (приміром, заповнення форм, звірка даних, збір і консолідація даних з декількох систем, оновлення тих самих даних у різних системах, повторне введення даних, обробка інвойсів і замовлень з використанням систем розпізнавання OCR, складні підрахунки і под.). Роботизація бізнес-процесів дозволяє передати ці задачі роботам, які виконують їх набагато швидше, акуратніше та ефективніше, зводячи до мінімуму можливість прорахунків, неминучих за втручання людського чинника.

У чому полягають ключові переваги роботизації бізнес-процесів?

Про який би вид бізнесу не йшлося, основною метою роботизації завжди буде підвищення його операційної продуктивності, мінімізація операційних ризиків, покращення якості роботи і суттєве скорочення операційних витрат. Головні переваги роботизації бізнес-процесів полягають у тому, що програмні роботи:

  • працюють набагато швидше від людей і здійснюють поставлені задачі майже без помилок;
  • здатні до безперервного опрацювання задач (тобто, доступні 24/7);
  • дозволяють бізнесу вивільнити людський ресурс, скорочуючи 50–70% операційних витрат, цільових для роботизації процесів, та здійснюючи прямий позитивний вплив на швидку окупність (RoI);
  • легко інтегруються: можуть працювати з існуючими системами й додатками, в тому числі й застарілими (legacy), не змінюючи ІТ-ландшафт;
  • надають 100% повний лог своїх дій і дозволяють гнучко контролювати операційну продуктивність.

Однак у деяких скептиків і прихильників традиційних методів управління інноваційна технологія роботизації бізнес-процесів може викликати цілу низку питань щодо доцільності її запровадження. Так уже закладено в людській природі ‒ ставитися з певною обережністю та недовірою до всього нового. Однак показово, що більшість провідних світових компаній або вже запроваджують, або планують запровадити роботизацію бізнес-процесів найближчим часом. Усе очевидніше стає, що в сучасному світі з його зростаючим з кожним днем потоком інформації і потребою швидкого реагування на поставлені завдання без роботизації вже не обійтися. Тому програмних роботів українському ринку не варто боятися, а пробувати поступово їх впроваджувати з урахуванням потреб кожного конкретного підприємства. А результат, як свідчить світовий досвід, не змусить на себе довго чекати.

Головне

Політика

Вчора, 13:10

article_img
Народний депутат організував схему по втручанню у результати президентських виборів - СБУ
Країни

Сьогодні, 03:31

article_img
Кількість жертв пожежі в Бангладеш перевищила сотню
Події

Вчора, 16:58

article_img
Генштаб ЗСУ повідомив про спробу підпалу одного з арсеналів

Вибір редакції

Travel

Вчора, 19:10

article_img
Удвічі швидше Колумба. Як український яхтсмен проплив від Канарських до Карибських островів за 19 днів
Події

Вчора, 10:13

article_img
А якби Майдан не переміг? Відомі українці - про те, якою була б зараз країна
Політика

Вчора, 22:19

article_img
Забезпечити голоси. Що передбачала виборча піраміда, яку викрила СБУ

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua