Чим відрізняється нова хвиля обшуків компаній

11 липня 2017, 14:45
Хвиля обшуків 2015-2016 років ознаменувалася боротьбою з контрафактною технікою, ухиленням від сплати податків ІТ-компаніями і інтернет-ресурсами, на яких розміщений контент

З того часу змінилися лише приводи.

Якщо минулого року до IT-компаній приходили з позиції про грубе порушення авторських прав, несплати податків, а також використання неліцензійного ПЗ: телеком-провайдер Адамант, Юнікаст Інвест, львівська компанія АйТі-Сфера, FS.to, компанія KM Core, В.О.К.С., Інтертелекомом та ін. То зараз приходять з обшуком до телекомунікаційних це провайдери і мобільні оператори, і IT- компаній, з підозрами у фінансуванні тероризму та державній зраді (російський слід).

Відео дня

Цього року новий тренд так звані шпигунські програми, які вкинуто на наш ринок з метою отримання, передачі інформації та використання її спецслужбами РФ.

Тепер, при обмірковуванні спецслужбами нової "перспективної" в плані збагачення теми, вона повинна обов'язково бути закамуфльована інтересами держави, за якими, також може ховається передвиборча гонка, маніпулювання громадською думкою за допомогою відкриття "гучних" кримінальних проваджень. Боротьба зі "шпигунським" програмним забезпеченням - саме воно.

З одного боку, суспільство бачить нібито боротьбу з країною-агресором, а з іншого, можна підім'яти під себе ринок програмного забезпечення, що бурхливо розвивається, розробленого виключно для захисту інформації.

Найбільш показові епізоди:

Інтернет-провайдер Wnet. Звинуватили в незаконній маршрутизації трафіку в Крим в інтересах російських спецслужб, однак у компанії заперечують ці звинувачення.

IT- компанія YouControl. Обшуки в YouControl у березні цього року проводилися на підставі звинувачення СБУ в тому, що компанія продавала на території України спеціальні технічні засоби (СТЗ), виготовлені в Російській Федерації, а також з їх допомогою здійснювала "негласне і несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем та комп'ютерних мереж державної форми власності".

IT- компанія 1С.Украіна. Звинувачення в незаконному продажі програмного продукту 1С на території так званих ЛНР і ДНР. У той же час, в повідомленні відомства містяться підозри в тому, що самі програми використовуються російськими спецслужбами.

Інтернет-провайдер Оллі транс. ГПУ провела обшук і вилучила технічні засоби проекту "Відеопробки", яким володіє компанія. Причиною стало розслідування подій Революції Гідності та необхідність для слідства отримати відеозаписи трирічної давності з дорожніх камер проекту, які могли б, за версією слідства, допомогти в розслідуванні цих подій.

IT- компанія Яндекс. Україна. Прес-секретар СБУ Олена Гітлянська повідомила, що дії проводяться на підставі статті 111 Кримінального кодексу України - державна зрада.

Якщо говорити про наслідки виключно для ІТ-компаній, то жодна справа не доведена до суду і практично всім компаніям повернута вилучена техніка.

Перша така ситуація початкова абсурдність підстав відкриття кримінального провадження, розрахована виключно на раптовий накат, переляк посадових осіб компанії і якнайшвидше "вирішення" питання. Друга грамотна робота адвокатів шляхом виявлення порушень слідства при зборі доказів і оскарження таких дій через суд.

Які бізнеси перебувають у групі ризику

Факт наявності в компанії російського капіталу або робота з юридичними особами зі списку санкцій очевидний привід для кримінального переслідування. Також "злий жарт" може зіграти наближеність бізнесу до різних політичних сил.

Давно є нормальним в Україні, коли в бізнес-процесах фірми закладена певна корупційна складова. Оскільки багато компаній просто не готові вести конкурентну боротьбу або рівень менеджменту не дає можливості вибудувати операційні процеси інакше. І це ті "двері", через які до вас обов'язково прийдуть люди в масках і з визначенням. Корупційний зв'язок у 2017 році показує найвищий рівень "токсичності" для бізнесу. Від неї, в результаті, компанії зазнають колосальних збитків після отримання короткочасного надприбутку.

Дізнатися про підготовлюваний обшук заздалегідь можна. Необхідно провести оцінку і прогнозування, переважно, зовнішніх загроз. Основними ознаками того, що скоро до вас прийдуть, можуть бути проблемні контрагенти, сумнівна репутація партнерів, низка запитів правоохоронних органів, зміни в регулятивних і нормативних актах, інсайдерська інформація.

Як підготуватися до візиту силовиків виставити якомога більше бар'єрів. Вхід у приміщення, входи в кабінети, серверні, інші приміщення повинні бути перекриті за допомогою елементарних засобів блокування. Сили правоохоронців не безмежні. Постійне подолання бар'єрів і некомфортна обстановка обов'язково дадуть про себе знати.

Другий аспект це підготовка персоналу. Це навчальні семінари, тренінги з вироблення навичок під час слідчих дій, тестування співробітників для визначення рівня підготовленості. Підготовка до допиту і обшуку здійснюється шляхом занурення в стан, що якнайповніше відповідає реальним слідчим діям. Наприклад, існує ділова гра "Обшук", позитивно зарекомендувала себе на практиці. Вона дає можливістьучасникам краще засвоїти психологічні аспекти протидії правоохоронним органам і запам'ятати основні юридичні поради.

Якщо непрохані гості все ж опинилися у вас на порозі, панікувати вже, по-перше, пізно, а по-друге, безглуздо. Вимагайте пред'явити визначення на проведення обшуку. Там вам необхідно перевірити адресу: важливо щоб вона збігалася з тією адресою, куди з'явилися представники правоохоронних органів з обшуком. Перевірте строки, які дані на виконання рішення суду на обшук. Якщо адреса не збігається, в 99% випадків, представникам силових структур потрібно показати документ, що підтверджує право користування приміщенням, після чого вони йдуть геть.

Ви маєте право під час обшуку наполягати на особистій присутності. Якщо вибудувати правильну комунікацію з правоохоронними органами, ви можете добитися того, щоб вони не бігали по всіх приміщеннях окремо, а проводили послідовний обшук кожного приміщення під вашим чуйним наглядом.

Ви маєте право наставити на те, щоб техніка запаковують в належні пакети і коробки. Якщо вилучаються документи, вимагайте робити опис таким чином, щоб протокол обшуку став для вас тимчасовим захистом від несподіваних перевірок контролюючих органів, які вимагатимуть пред'явити фінансово-господарську документацію.

Але навіть з урахуванням того, що ви знайдете спільну мову зі слідчим, потрібно враховувати, що кожна ситуація може вийти з-під контролю і ваші гості стануть поводитися з перевищенням повноважень. Такими є наступні: недопуск адвоката на обшук, блокування приміщень туалету, недопуск швидкої допомоги, вилучення особистих речей без фіксації даної дії в протокол, фізичне і психологічне насильство.

Особистий огляд на обшуку може бути проведений тільки особами тієї ж статі, що й тієї, кого обшукують. Така дія здійснюється за рішенням слідчого або прокурора. Зазвичай це не виконується.

Перед підписанням протоколу, випишіть всі порушення, які були допущені під час його проведення. Пам'ятайте, що ідеальний обшук також рідко можна зустріти, як і виправдувальний вирок. Якщо у вас немає зауважень до протоколу обшуку, значить ви або не відстежили порушення або хочете не злити слідчого.

Як діяти після обшуку

Після того, як ви провели гостей, зберіть своїх співробітників і поясніть їм все, що сталося. Адже від нерозуміння можуть народжуватися непотрібні думки і страхи. Поки вони в хорошій пам'яті, зафіксуйте всі правопорушення, які вони бачили під час обшуку з боку гостей.

Якщо вам, співробітникам або майну було завдано збитків, сміливо набирайте 102 і вимагайте приїзду слідчо-оперативної групи. На місці обшуку вони повинні опитати очевидців і скласти протокол огляду місця події.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X