Чим потішив і здивував тиждень, що минає

2 листопада 2018, 19:00

Антиукраїнські санкції Росії, Doing Business покращився і Порошенко взявся за АЗС.

Уряд Росії запровадив санкції проти 68 українських компаній. Поміж заходів впливу введено блокування безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території РФ, а також заборонк на виведення капіталу з Росії. Під санкції потрапили компанії Віктора Пінчука, Дмитра Фірташа, Ігоря Коломойського, Юрія Косюка, Олександра Ярославського, Андрія Веревського і багатьох інших. Roshen Петра Порошенко під санкції не потрапив. Кабмін зараз місяць підраховуватиме збитки від "нововведення", НБУ вже не вбачає негативних наслідків. Експорт в РФ більш ніж удвічі скоротився з 2014-го. У структурі українського експорту Росія зараз посідає скромні 8%. На металургію, яка в структурі експорту має 20%, санкції не поширюються. Ну і, в принципі, торгівлю з Росією саме російські санкції не обмежують. Більше схоже на формальність. Хотіли б ударити болісніше, то обмежили б експорт своїх енергоносіїв: бензину, дизелю й автогазу.

Відео дня

Україна піднялася ще на 5 позицій в рейтингу Світового банку за умовами ведення бізнесу Doing Business-2019 і посіла 71 місце. Це, звичайно, #перемога. Тільки ось Росія, незважаючи на санкції, на 31-му місці, а Грузія, з її окупованими територіями, взагалі на недосяжному шостому. Гірше України з пострадянських країн виглядають в рейтингу тільки Узбекистан і Таджикистан. Решта всі – вище. Зокрема, з найближчих сусідів, Білорусь на 37-му місці, а Молдова – на 47-му. Україна піднялася завдяки поліпшенню ситуації з дозволами на будівництво і захистом прав міноритарних акціонерів. А ось податкова система, процедура реєстрації бізнесу і дороге кредитування тягнуть нашу країну вниз. Такі скромні успіхи, втім, не завадили попіаритися чинному президенту Петру Порошенку, який з цього приводу навіть провів третю зустріч з представниками вітчизняного бізнесу. Дискутувати надто не було про що. І взагалі рейтинги рейтингами, а кращим все одно буде зростання ВВП в абсолютному вираженні і на душу населення. Саме з цим поки не склалося.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв не допустити припинення Укрпоштою доставки пенсій і запропонував керівництву поштового оператора піти у відставку в разі незгоди з його позицією. За словами прем'єра, якщо компанії бракує коштів – можна попрацювати над розвитком тих напрямів діяльності, які перетворять Укрпошту на прибуткову компанію і дозволять платити співробітникам, перш за все пересічним листоношам, гідну зарплату. Незважаючи на таку жорстку відповідь прем'єра, глава Укрпошти Ігор Смілянський наразі сповнений оптимізму. Кабмін раптово змінив главу Пенсійного фонду: Олексія Зарудного змінив держсекретар Мінфіну Євген Капінус. Смілянський впевнений, що з новим главою вирішить делікатне пенсійне питання. До того ж в Укрпошті сподіваються, що Кабмін підвищить тариф на доставку пенсій. Ба навіть змінили рішення щодо масового скорочення персоналу і закриття відділень, як було обіцяно з 1 листопада. "Під ніж" піде тільки 30% адміністративного персоналу.

Генеральний директор мережі автозаправних комплексів WOG Сергій Корецький залишив обійману посаду, щоб розвивати власні проекти. Замість Корецького виконувачем обов'язків гендиректора призначено Михайла Романіва, який раніше працював комерційним директором компанії. Як відомо, Корецький був ставлеником Ігоря Єремєєва, після смерті якого у WOG справи виявилися не дуже успішними. Кредит на перекредитування і перевищення продажів кави над продажами бензину. А тут взагалі з'ясувалося, що WOG заборгував DF Group Дмитра Фірташа за кредити в 2011-2015 $460 млн. І це лишень Фірташу. Скільки там банківських кредитів та інших позик, відомо тільки у WOG. Видається мені, що там згодом не тільки менеджмент зміниться, але й власники.

Питанням щодо АЗС вирішив перейнятися і Порошенко. Президент доручив виконувачу обов'язків глави ДФС Олександру Власову та голові Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніні Южаніній оперативно розробити план заходів щодо боротьби з нелегальними АЗС. Над аналогічним законопроектом вже працюють учасники ринку нафтопродуктів, тож заготовки маємо. Порошенка бентежить те, що власники нелегальних АЗС долучаються до політичної діяльності. Адже вибори незабаром. Нелегальний ринок АЗС оцінюють в 1,5 тис. заправних станцій на 6,5 тис. легальних з оборотом 500 тис. тонн пального на рік. Це лише стаціонарних. Тепер модно торгувати з коліс. Купуєш автобус або вантажівку (краще з литовськими номерами), міні-АЗС і мандруєш селами рідної держави, ощасливлюючи автолюбителів дешевим пальним. Щоправда, експерти запевняють, що коли за АЗС реально візьмуться, то з 6,5 тис. легальних заправок залишаться далеко не всі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X