Чим потішив і здивував минулий тиждень

19 січня 2018, 17:00

Яків Смолій позбудеться в. о., Рада дала старт великій приватизації і екс-власникам Приватбанку нарахували $5,5 млрд збитків.

Президент Петро Порошенко нарешті визначився з главою Нацбанку. До парламенту внесено дві постанови – про звільнення (через півроку відпустки) Валерії Гонтаревої і про призначення главою НБУ нинішнього в. о. голови правління Якова Смолія. Його кандидатура фігурувала в якості основної вже півроку, тож призначення було прогнозованим. Нинішній глава Райффайзенбанк Аваль Володимир Лавренчук, який також був одним з претендентів, чимось президента не влаштував. Смолій – фігура компромісна. Він влаштовує як владу, так і міжнародних кредиторів. Призначення глави Нацбанку Рада розгляне вже на початку лютого. Далі тягнути не можна. Чиновник у статусі в. о. з МВФ домовлятися не може. А з фондом і без цієї формальності купа проблем: міжнародні кредитори України незадоволені прийнятою медреформою, ще не прийнятим законом про Антикорупційний суд і вимагають підвищити ціну на газ для населення.

Відео дня

Парламент дав старт великій приватизації, прийнявши окремий закон, замість семи нинішніх. Основні зміни:

  • Росіяни до приватизації не допускаються.
  • Об'єкти поділено на 2 класи – великі (понад 250 млн гривень) і малі. Перші продаються з залученням радників, другі – на електронних торгах. Якщо держпідприємство раніше було в оренді, допускається викуп.
  • Медзаклади і структури освіти не приватизуються (лікарні я б усе-таки продавав).
  • Один з ключових моментів законопроекту – до 1 січня 2021 року покупці об'єктів приватизації мають право вимагати укласти всі правові угоди за англійським правом. Це страхує інвесторів від нашої судової системи.

Фонд держмайна вже оголосив про початок підготовки конкурсів з продажу 20 промислових гігантів, серед яких держпакети в 68% акцій Запорізького алюмінієвого комбінату, 99,5% акцій Одеського припортового заводу, 99,9% акцій Сумихімпрому і п'яти обленерго. Всього хочуть продати 200 підприємств за 21,3 млрд гривень. Залишився один маленький нюанс – відновити співпрацю із західними кредиторами. Ризики країни завеликі, щоб хтось з основних гравців сунувся сюди без такої гарантії.

Нацбанк за допомогою приватних детективів Kroll зрозумів, як Приватбанк його обманював усі останні 10 років. Десь 5,5 млрд доларів екс-власникам Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову вдалося забрати з-під носа регулятора, згідно з розслідуванням, маніпулюючи звітністю. У звіті детективів сказано, що в банку було створено тіньовий банк, в якому працювали сотні співробітників, відповідальні за виведення грошей. Знання це обійшлося НБУ в 60 млн гривень. Розслідування розіслали всім зацікавленим особам, включно з Генпрокуратурою. Остання якось мляво відреагувала, повідомивши, що, можливо, за цими фактами порушать справу. Тепер цей весь масив даних ще треба довести в суді. У п'ятницю, 19 січня, якраз буде чергове засідання справи уряд України і Приватбанк проти екс-власників. Лишилося діло за малим – покарати винних і повернути гроші. МВФ, СБ та ЄБРР вимагають від влади України того ж – покарати власників банків-банкрутів. Швидше за все, поважні міжнародні інституції мають на увазі один конкретний банк і одних конкретних власників. За даними найбільших кредиторів України, для платників податків вартість банкрутств банків з 2014 склала понад 215 млрд гривень, з яких 155 млрд гривень витрачено на націоналізацію Приватбанку.

Уряд раптом перейнявся проблемою цифрової нерівності. Поки, правда, далі оголошених намірів (а таке вже неодноразово було) справа не пішла. Кабінет міністрів схвалив розпорядження "Про схвалення концепції розвитку цифрової економіки і суспільства України на 2018-2020 роки та затвердження плану заходів щодо її реалізації". Одне з основних положень – широкосмуговий інтернет повинен бути по всій території України. Цього навіть в Європі поки немає. Якщо держава реально хоче вкластися в цифрову економіку, то це дасть поштовх до розвитку багатьох суміжних ринків – обладнання, послуг з доступу до інтернету і супутнім їм споживчим, будівництва. Хотілося б, щоб грандіозні плани набули системності, а не лишилися на папері.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Україна на порозі золотої лихоманки. Державна служба геології та надр України підтвердила попередню оцінку нового родовища золоторудних родовищ у Рахівському районі Закарпатської області. Поклади золота в родовищі оцінюються у 2,4 т – 2,5 млрд гривень за нинішніми цінами. Ось що треба майнити, а не ці ваші біткоіни. Крім цього родовища, за даними Держгеонадр, в Україні також знайдено три золоторудні родовища: Мужіївське, Берегівське, Сауляк. Зараз шукають інвестиції на їх розробку. Краще б пішли по світовому шляху – продавати ділянки старателям.

Показати ще новини
Радіо НВ
X