Чим потішив і здивував минулий тиждень

8 грудня 2017, 18:00
Рада прийняла бюджет на трильйон, земельна реформа в 2018 скасовується і президентові подарували НКРЕКП

1 Верховна Рада таки встигла в четвер прийняти бюджет-2018 до півночі. Але загальна тенденція залишається та сама – важливі закони приймають глибоко ввечері або глухо вночі, особливо не розбираючись у деталях. У порівнянні з першим читанням, депутати збільшили доходи держбюджету на 36,57 млрд гривень, витрати – на 40,5 млрд гривень. До доходної частини, а не на покриття дефіциту бюджету, для чогось записали надходження від спецконфіскацій і від продажу ліцензій на 4G. Видно, розраховують щороку займатися експропріацією і продажем частот. Разом загальні показники: доходи зведеного бюджету – 1,12 трлн гривень, витрати – 988,6 млрд гривень, дефіцит – 81,8 млрд гривень (2,46% ВВП), прогноз зростання ВВП в 2018 році – 3%, інфляція – 9 % і курс гривні 29,3 UAH/USD. Диявол, як завжди, криється в деталях. Їх побачимо вже після остаточної публікації.

Відео дня

2 Крім цього, Рада піднесла президентові Петру Порошенку НКРЕКП на блюдечку з блакитною облямівкою. Зараз комісія не робоча, тому що кворуму немає. Минулого тижня президент звільнив так вчасно "захворілого" члена комісії від бізнесмена Костянтина Григоришина – Бориса Циганенка. На трьох приймати рішення комісіонери не можуть. Парламент прийняв закон, після набуття чинності якого президент зможе одноосібно призначати на вакантні посади членів НКРЕКП. Таке право надається главі держави тимчасово, до конкурсного відбору нових членів регулятора. Але, як то кажуть, немає нічого постійнішого за тимчасове (у нас пів-держсектора в. о.). А за цей час можна непогано повирішувати всі свої питання. Наприклад, підвищити горезвісний тариф Роттердам+. Підозрюю, що нові члени НКРЕКП з'являться ще до Нового року, а корпорація Roshen позбудеться ще парочки менеджерів, які підуть допомагати з тарифами своєму екс-колезі Дмитрові Вовку.

3 Ринку землі в 2018 році вже точно не буде. Рада продовжила мораторій на продаж земель сільгосппризначення ще на рік: "до набуття чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2019 року". Історія з 2002 року триває, вже серіал можна знімати. Великих агрохолдингів, які орендують землю за копійки, держава як і раніше любить більше за своїх громадян і зовнішніх кредиторів. МВФ поставив вільний обіг землі однією з умов майбутньої співпраці. А через рік у розпалі вже буде президентська гонка, тож шанси земельної реформи на прийняття в доступній для огляду перспективі прямують до нуля. Чим це загрожує, ось тут добре написано.

4 Міжнародне рейтингове агентство Fitch вважає, що українські банки стануть знову прибутковими в 2018-му. Треба віддати належне, вони вже стають на ноги. Прибуток банківської системи за 10 місяців 2017-го склав 2,15 млрд гривень, тоді як за аналогічний період минулого року було зафіксовано збиток у 12,5 млрд. За даними НБУ, за підсумками трьох кварталів серед 88 банків, які працювали на ринку станом на 1 жовтня 2017, збитки зафіксували 17 фінустанов, а доходи відповідно – 71. Заробляють, в основному, на комісіях – зростання на 22,9% (до 32 млрд гривень). А ось на кредитах стали заробляти менше – падіння на 11,5% у порівнянні з минулим роком. Ось із цим треба щось робити. Ще одна проблема – засилля держсектору в системі. Частка державних банків з початку 2017 збільшилася з 52% до 55,2%, іноземних знизилася з 35% до 30,9%, а банків з приватним капіталом – з 13% до 12,5%. Зараз в Україні працюють 6 банків із державною часткою – Приватбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, УБРР і Розрахунковий центр. Продавати поки що зібралися лише Укргазбанк, хоча, якщо мені не зраджує пам'ять, раніше до 2020 року повинні були продати Ощадбанк і Укрексімбанк. Замість цього, націоналізували Приватбанк.

5 Незважаючи на те, що Нацбанк не довіряє біткоінам і не може визначитися зі статусом цієї валюти в Україні, він серйозно зайнявся переведенням гривні на технологію блокчейн. Заразом розглядають можливість введення е-гривні (національної електронної валюти). Можливо, це якось позитивно вплине на стабільність нашої валюти, курс якої вже переступив психологічну межу в 27 гривень за долар. Біткоін-то вже до 18 тис. доларів виріс. Будемо майнити гривні, чи як воно там називатиметься. Шкода, венесуельці назву криптовалюти Petro вже собі присвоїли. Але можна ввести Karbo (від карбованець). Теж гарна назва.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X