Чим порадував і здивував поточний тиждень

18 січня 2019, 17:14

Зниження облікової ставки, монетизація субсидій і арешт майна Фірташа

Нацбанк збирається зменшити облікову ставку з нинішнього рівня 18%. Але це не точно. Глава НБУ Яків Смолій визнав, що облікова ставка в Україні занадто висока і пояснив таку ситуацію тим, що в 2014-2015 рр. рівень інфляції сягав вище 47%. Через високу облікову ставку, відсотки за депозитами стабільно ростуть третій місяць поспіль, про кредити промовчу. Економіка за такої ставки не росте.

Відео дня

Сильного зниження облікової ставки очікувати не доводиться. Тим більше, НБУ збирається погіршити свій прогноз щодо інфляції в 2019 з нинішніх 6,3%. Нацбанк вже вважає, що зростання цін складе не менше 7%. Новий прогноз дадуть 31 січня. Страхуються від популістських рішень у рік двох виборів. І вони не змусили себе чекати.

Міністр соцполітики Андрій Рева повідомив, що на нараді у президента Петра Порошенка було прийнято рішення в «якості експерименту» виплачувати субсидії людям, які оформили їх з жовтня 2018, готівкою з березня 2019. Кабмін його вже легалізував. Якраз перед першим туром виборів президента і почнуть. У мережі монетизовані субсидії вже прозвали «петіними тисячами», за аналогією з «юліними тисячами» компенсацій вкладів в Ощадбанку, які Юлія Тимошенко почала виплачувати перед президентськими виборами 10 років тому.

Прем'єр-міністру Володимиру Гройсману не подобається захмарні зарплати у топ-менеджменту в НАК Нафтогаз: «Я вважаю – і не тільки я – що контракт, який діяв 5 років, містить умови, що на наразі є неприйнятними». Гройсман доручив наглядовій раді НАКу надати Кабміну нові умови оплати праці без багатомільйонних премій. Контракти у топ-менеджерів НАК Нафтогаз закінчуються 22 березня. Чекати залишилося недовго.

Кабмін затвердив список об'єктів великої приватизації на 2019. Зі списку виключили Турбоатом і чотири ТЕЦ (Херсонську, Дніпровську, Криворізьку і Сєвєродонецьку). Центренерго планують продати за старою ціною трохи більше 5 млрд гривень. А взагалі планують виручити за все майже 20 млрд гривень. Уже котрий рік планують. Поки не вдалося. І на успіх у рік двох виборів я б теж не сильно розраховував.

Мінфін розраховує, що до кінця пільгового періоду власники розмитнять близько 300 тис автомобілів на єврономерах. Зараз розмитнили всього 30 тис таких авто. Бюджет отримав 2 млрд гривень. Загалом Кабмін хоче заробити на «євробляхерах 10 млрд гривень і значить дивиться на процес песимістичніше, ніж Мінфін. Десять млрд гривень – це 150 тис. розмитнених «євроблях». За підрахунками Мінфіну в Україні 500 тис. автомобілів на єврономерах. Самі «євробляхери» вважають, що їх до 2 млн набереться.

Новина, яка незаслужено пройшла непомітно. У Парижі Міжнародний союз залізниць і Асоціація вантажоперевізників FERRMED підписали меморандум про розвиток євразійської логістики з перевезення вантажів між Китаєм і ЄС. Загалом, транзит піде не через Україну, а вздовж її кордону. А Білорусь розпочала реконструкцію транзитної автотраси, теж уздовж українського кордону. Що-там чиновники говорять про вигідне географічне розташування України та центр транзиту?

Суд Кіпру наклав арешт на все рухоме і нерухоме майно Дмитра Фірташа майже на $46 млн. При цьому забезпечувальні заходи торкнулися і головної керуючої компанії олігарха Group DF. Приводом для арешту став позов російського банку ВТБ, якому заборгували дві структури Фірташа – Юкрейніан Кемікал Продактс і Титанові інвестиції. Загальна сума заборгованості становить понад $37 млн. З українських олігархів майно, по-моєму, тільки у Віктора Пінчука залишилося неарештованним.

Погана новина для українського рітейлу. За даними Держстату, більше чверті українців перебувають за межею бідності, а більше третини людей в Україні заробляють менше прожиткового мінімуму в 1 853 гривень. Ринок продовжує залишатися «дрібним», а трудова міграція – хорошим виходом. Економіка, правда, за таких розкладів у прольоті.

Незважаючи на це, життя в Україні стає краще. Правда, не у всіх. Україна увійшла в десятку країн з найбільш швидко зростаючим кількістю власників стану від 1 до 30 млн доларів, – підрахувала міжнародна консалтингова компанія Wealth-X. Загалом, найбільше мільйонерів живуть в США (8,68 млн осіб), Китаї (1,88 млн), Японії (1,619 млн), Німеччині (1,02 млн), Великобританії (893,9 тис.), Франції ( 877,4 тис.), Канаді (505 тис.), Південній Кореї (476,7 тис.), Австралії (473,6 тис.) та Італії (418 тис.).

А найбагатші українці живуть у Києві та Запоріжжі. Троє жителів Києва і Київської області задекларували і заплатили від 50 до 100 млн гривень податків за рік, а десять жителів Києва і Запорізької області – від 10 до 50 млн гривень. Рекорд поставила мешканка Києва, яка заплатила 120 млн гривень податків за рік. Боюся уявити, скільки доходів вона задекларувала.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X