Чим порадував та здивував минулий тиждень

9 лютого 2018, 17:56
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Чорний понеділок фондового ринку, плани Нацбанку і скільки коштує Україна.

На світовому фондовому ринку паніка. Індекси в США закрилися в понеділок рекордним падінням в середньому на 4%, європейські – на 0,8-1,5%. Найбагатші люди планети втратили сумарно $114 млрд. Поки думки – це корекція чи початок фінансової кризи – розділилися. Український фондовий ринок, незважаючи на те, що не інтегрований у світову економіку, теж вирішив висловити солідарність зі своїми зарубіжними "колегами". У вівторок, 6 лютого, індекс Української біржі впав на 2,98% – до 1450,93 пункту, індекс ПФТС – на 0,09% до 337,05 пункту. У четвер індекси продовжили своє падіння, а світові мільярдери втратили ще $93 млрд своїх активів. У числі постраждалих, глава інвестиційної компанії Berkshire Hathaway Уоррен Баффетт, засновник Facebook Марк Цукерберг, власник Amazon Джефф Безос, власники Google Ларрі Пейдж і Сергій Брін, і засновник Tesla Ілон "Наше все" Маск. Всі вони позбулися по кілька мільярдів доларів. Якби я втратив $1 млрд, то мій стан би оцінювався в - $1 млрд. Сподіваюся, нас хвиля наслідків від падіння акцій в США все ж таки обійде стороною.

Відео дня

Нацбанк погодив кандидатуру нового глави Приватбанку, яким офіційно став Петро Крумханзл. Завдань у хлопця по горло. Приватбанк в лідерах за минулий рік за розміром збитків – 23 млрд гривень. У порівнянні з 2016 роком ситуація, звичайно, покращилася. Тоді 135,3 млрд гривень збитку було. Плюс держава вже вкачає в банк майже 150 млрд гривень. Але у 2018 році Приватбанк розраховує вже отримати 4 млрд гривень прибутку. Приватизувати його хочуть в 2021 році, час "відбивати" гроші. Узгоджену кандидатуру Крумханзла в.о. голови правління НБУ Якову Смолію пощастило менше. Незважаючи на те, що його кандидатуру на пост глави НБУ погодив Фінансовий комітет Верхової Ради, саме питання про призначення зрушилось на місяць – на кінець лютого. А поки Смолій почав ̶х̶о̶д̶і̶н̶н̶я̶ ̶п̶о̶ ̶м̶у̶к̶а̶м̶ зустрічі з фракціями, щоб зібрати голоси на свою підтримку. Побажаємо йому мужності і витримки. Хоча, Яків Васильович уже фракцію Радикальної партії пройшов, її главу Олега Ляшко навіть не покалічив, не дивлячись на всі його потуги. Так що йому вже нічого не страшно. Страшно має бути міністру фінансів Олександру Данилюку. Депутати від фракцій БПП Дмитро Андрієвський, Андрій Шинькович, Олександр Ревега, "Народного фронту" – Віталій Сташук і Олександр Кодола, Радикальної партії – Сергій Скуратівський, "Самопомочі" – Олена Бабак і Опозиційного блоку – Андрій Гальченко, хочуть його звільнити і зареєстрували відповідну постанову. Не щастить міністру, то в несплаті податків звинуватять, то в несплаті штрафів за порушення ПДР, а тут ще й звільнити хочуть.

Нацбанк презентував свої плани на найближче майбутнє. Не встиг ринок відійти від різкого і несподіваного для багатьох підвищення облікової ставки до 16%, як регулятор заявив, що має намір продовжувати жорстку монетарну політику з підвищення ставки, оскільки зберігається інфляційний тиск через підвищення соцвиплат, а перспективи співпраці з МВФ поки все ще туманні. Пом'якшувати свою політику цього року НБУ не збирається. Є і позитивні новини. Нацбанк обіцяє скасувати обов'язковий продаж валютної виручки вже цього року. Зокрема, Смолій сказав: "Плануємо скасувати цю норму, так як це обмежує фактор для експортерів. Наше завдання – скасувати обов'язковий продаж валютної виручки. Я думаю, що цього року ми цього доб'ємося". Поки постановою Нацбанку обов'язковий продаж 50% валютної виручки діє до 13 червня 2018 року. Починання хороше, але щоб компанії заводили сюди гроші, їм би ще впевненості в стабільності економіки, в цілому, і національної валюти, зокрема, додати.

Зміни обіцяє і Фонд гарантування вкладів населення. Зокрема, фонд хоче підвищити гарантовану суму відшкодування вкладів з нинішніх 200 тис. гривень до 300-400 тис. гривень. Востаннє цей норматив підвищували у 2012 році при курсі 8 гривень/долар. Виходячи з змін за останні 4 роки, там всі 600 тис. гривень робити треба. Рада Нацбанку також рекомендувала Кабміну і правлінню НБУ підвищити гарантовану суму відшкодування вкладникам з 200 до 500 тис. гривень. За ідеєю, позитивний вплив на збільшення маси депозитів цей крок надасть, навіть в умовах нестабільної економіки та гривні. Вкладати заощадження в цій країні особливо більше нікуди.

За оцінками консалтингової компанії Brand Finance, в 2017 вартість бренду "Україна" досягла рівня 2011 року та склала $68 млрд. Найдорожчими брендами серед країн світу стали США ($21 трлн), КНР ($10,2 трлн), Німеччина ($4 трлн), Японія ($3,4 трлн), Велика Британія ($3,1 трлн). Капіталізація бренду залежить від обсягу залучених країною інвестицій. Робимо висновки. Так що там країни, ми і до корпорацій не дотягуємо. Вартість бренду Apple в 2017 склала – $184,15 млрд, Google – $141,7 млрд, а Microsoft – $80 млрд. Може якось корпоратизуватися по-нормальному? А то зараз витрати несуть всі "акціонери", а дивіденди тільки топ-менеджмент отримує.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X