Чим порадував і здивував минулий тиждень
Принизливий прогноз Fitch, в Україні почало працювати 4G і безпілотний Lanos.
Міжнародне рейтингове агентство Fitch видало заряд обережного оптимізму з приводу майбутнього української економіки. Fitch очікує зростання ВВП України на 3,2-3,7% в 2018-2019 роках. Це вже краще, ніж 2% в останні 2 роки, але гірше, ніж середнє зростання в 4,5% по ринках, що розвиваються, до яких належить Україна. Деякі навіть вважають такий прогноз принизливим. Обережність Fitch легко з'ясовна. До традиційних українських ризиків – корупції та відсутності реформ, тепер додався ще один – вибори. І, можливо, не одні. Експерти наполягають на тому, що Україні для виходу з тривалої стагнації необхідно мінімум 5-7% зростання ВВП на рік. Уряд теж про це заявляє, але, схоже, не знає за рахунок чого домогтися ривка.
Україна нарешті приєдналася до країн, абоненти яких користуються мобільним зв'язком четвертого покоління. У п'ятницю 4G з'явився в Києві і великих містах країни. Мережу четвертого покоління запустили Vodafone Україна, lifecell. Київстар пообіцяв підтягнутися до 10 квітня. Тепер передача даних мобільними мережами вийшла на новий рівень. Як говорив на тендері з частот LTE президент Петро Порошенко: "Це як з дрезини пересісти на сучасний швидкісний експрес". Найбільша перевага нового для України стандарту – підвищення швидкості передачі даних і збільшення кількості одночасних з'єднань. Швидкість завантаження інформації зросте в 3,5 разу, до 150 Мбіт/с, вивантаження – в 6,5 разу – до 72 Мбіт/с, а кількість одночасних з'єднань збільшиться в десять разів. Державі зв'язок четвертого покоління дає шанс подолати цифрову нерівність і донести високошвидкісний інтернет до найбільш важкодоступних місць. Крім цього, за оцінками допитливих фахівців Світового банку збільшення проникнення високошвидкісного інтернету на 10% веде до зростання ВВП на 1,38%.
Мін'юст готується заарештовувати активи Газпрому за кордоном, в забезпечення суми боргу в 2,6 млрд доларів, який росіяни поки що не поспішають виплачувати Нафтогазу за рішенням Стокгольмського арбітражу. Деталей міністерство не розкриває і зазначає, що це буде для Газпрому сюрпризом. В Україні на 100 млн гривень майна Газпрому вже назаарештовували. Російський монополіст, в свою чергу, подав апеляцію до Верховного суду Швеції на рішення Стокгольмського арбітражу. Будуть платити чи ні, поки що офіційно не говорять. Єдине, що прозвучало чітко: в звітності ці цифри будуть відображені. Не платити все-таки небезпечно. Кожен день нараховується по 0,5 млн доларів пені. Та й активи Газпрому за кордоном цілком можуть піти на сплату боргу і росіяни нічого з цим зробити не зможуть.
Російським держбанкам не дають спокійно залишити територію України. НБУ в черговий раз не погодив угоду і відмовив у купівлі Сбербанку Росії в Україні білоруському Парітетбанку через невідповідність заявника вимогам законодавства України. Без деталей. Поки що покупців немає. Якщо екс-голова СБУ Валерій Хорошковський, який взимку цікавився угодою, не передумає. ВТБ щастить ще менше. В принципі, банк уже змирився з тим, що українську "дочку" доведеться просто закрити.
А в Запоріжжі тестували перший безпілотний Lanos. Ось наша відповідь Ілону Маску. Тестував, як не дивно, не ЗАЗ, а запорізька компанія "Інфоком ЛТД", яка і розробила безпілотник. Це поки що єдиний відомий український автомобіль на самокеруванні. Робота над ним велася з 2015 року. Поки що автомобіль тестують, за рухом стежить оператор, який готовий взяти керування на себе. В принципі, в Україні, згідно з ПДР, автомобілі самі, без водія, їздити не можуть. Тож хтось сидіти в безпілотнику зобов'язаний. З іншого боку, це ж супроводжуючий поки їздить, може штучний інтелект поганому навчити: слухати шансон, перебудовуватися через 2 смуги і "поворотники" не включати. А взагалі рано ЗАЗ зупинив виробництво Lanos. Перспективна модель.
