Чим порадував і здивував минулий тиждень

13 липня 2018, 19:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Укрпошта без голови, Нацбанк нагнітає, а бізнес боїться дефолту.

У голови Укрпошти Ігоря Смілянського закінчився контракт і він подав у відставку. Заява лежить у Володимира Омеляна до 31 серпня. Смілянський не проти продовжувати очолювати Укрпошту, але у нього є низка умов для продовження контракту: можливість формувати власну команду, мати політичну незалежність, можливість проводити радикальні реформи і реалізовувати чітку стратегію розвитку підприємства. Плюс зрозумілий KPI з відповідною грошовою винагородою. Серед досягнень гендиректора Укрпошти: модернізація відділень, інтернет в селах, масштабне оновлення автомобільного парку і початок надання фінпослуг. А, він за хамство ще почав звільняти і штрафувати. Смілянський очолював Укрпошту з 20 квітня 2016 року, останнім часом в якості в.о. Кабмін буквально нещодавно затвердив його в якості гендиректора і схвалив його кандидатуру для укладення контракту.

Відео дня

Американська торгова палата, Європейська бізнес асоціація, Союз українських підприємців, Незалежна асоціація банків України, а також інвестфонди Horizon Capital і Dragon Capital закликали владу до якнайшвидшого прийняття рішень, необхідних для розблокування $1,9 млрд від МВФ і пов'язаного з ним фінансування інших міжнародних донорів. Це десь 2 тис. компаній. Інакше девальвація та інфляція. Скорочення робочих місць і втрата міжнародної підтримки. І в підсумку – дефолт. А виконати умови МВФ перед виборами для влади – ешафот. Це треба скоротити витрати бюджету. Вже "діра" 14 млрд гривень. А хочеться ж "мінімалку" збільшити для виборців. І підвищити тарифи на газ для населення. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман вже попросив МВФ піти на компроміс в газових переговорах. Бігатимуть між крапельками води. Добігаються.

Нацбанк не бачить нічого хорошого в майбутньому, тому підвищив облікову ставку до 17,5%. Прогноз інфляції при цьому на кінець року залишається незмінним – 8,9%. Правда, НБУ вірить, що уряд підвищить ціни на газ для населення, тому в прогноз заклав підвищення тарифів на 25%. Тим часом, Держстат відзвітував, що в червні інфляція склала 0%. З початку року, правда, 4,4%, але це не 13,7% в 2017 і не 43,3 в 2015. За підсумками року НБУ очікує 8,9%, а Світовий банк взагалі песимістично дивиться на зростання цього показника (думає буде більше, але не говорить наскільки). Хоча, у мене Держстату віри немає. У кожного свій індекс інфляції.

Два держоргани практично синхронно видали прогнози щодо розвитку економіки України в найближчі роки. МЕРТ видав дуже оптимістичний прогноз щодо розвитку економіки до 2021 року, а Кабмін його затвердив. Там і підвищення тарифів на газ для населення до кінця року на 18% внесли, і майбутню співпрацю з МВФ, і курс долара максимум по 30 гривень. Зростання ВВП в 2019 році сповільниться з 3,2%, досягнутих за підсумками 2018 року, до 3%, проте потім прискориться до 3,8% в 2020 році і 4,1% – в 2021 році. Інфляція, навпаки, знизиться до 9,9% з 13,7% минулого року, потім до 7,4% в 2019 році, до 5,6% в 2020 році і 5% в 2021 році. Десь в НБУ нервово похихотіли аналітики і видали свій варіант. Нацбанк прогнозує уповільнення зростання ВВП наступного року до 2,5% через виплати за зовнішнім боргом, а також вичерпання ефектів підвищення соціальних стандартів. Прогноз зростання ВВП на 2018 і 2020 роки регулятор залишено незмінним на рівні 3,4% і 2,9% відповідно. Але це все за умови, що МВФ таки дасть грошей. Від траншу МВФ залежить не тільки бюджет, але і настрої іноземних інвесторів. А вони, судячи зі статистики, не дуже. Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну в 2013-2016 роках знизився на 60% – до $27,5 з $67,3 млрд. Через знецінення гривні і збитки фінансових компаній. Цей обсяг складає $650 на жителя України. Для порівняння, в Білорусі – $2 тис., В Естонії – майже $15 тис.

Розв'язання правової суперечки між державним Приватбанком і колишніми основними акціонерами банку Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим може статися позасудовим способом. Про це заявив голова наглядової ради Приватбанку Енгін Акчакоча. У мене взагалі відчуття, що після 2019, Ігор Валерійович може повернути собі фінустанову. Хоча, я можу і помилятися. А поки банк встиг знову налякати вкладників. Приватбанк на початку тижня "накрило". Не працював ні Приват24, ні банкомати, ні термінали. Офіційна версія – "лягли" магістральні канали зв'язку. Треба віддати належне фахівцям банку, систему підняли менше, ніж за 2 години. Але фестиваль паніки й істерики все одно вдався.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X