Чим порадував і здивував минулий тиждень

17 листопада 2017, 22:00
Відмова НБУ від карбування монет, рекорди Нафтогазу і полювання на "євробляхерів"

1 Національний банк вирішив відтепер не займатися дріб'язком. У прямому сенсі цього слова. НБУ підготував постанову про виведення з обігу монет номіналом 1,2,5 і 25 копійок. Дорого обходиться, а користі нуль. Я вже сам не пам'ятаю, коли 1 або 2 копійками розплачувався. Щорічно центробанк витрачає на карбування монет в середньому 160 млн гривень. Економія за умови введення постанови – 91 млн гривень на рік. Я так розумію, зекономлені гроші НБУ витратить на оновлення дизайну банкнот. Поки новий вигляд отримали купюри номіналом 100 і 500 гривень, а вже час анонсовану 1 000 гривень друкувати. Зараз в обігу перебуває 12,9 млрд монет різного номіналу або по 700 г дрібняків на кожного українця. Нацбанк вирішив обрати м'який варіант, він просто перестане карбувати всі монети, крім 10 і 50 копійок, а решту потихеньку буде вилучати з обігу. Поки буде йти процес, ними можна буде розплачуватися. Хоча, я б собі пару штук залишив. Через кілька десятків років нумізматичною рідкістю будуть. Чеки ж НБУ пропонує округляти. При цьому на інфляцію, на думку Нацбанку, процес вилучення монет і округлення цін негативного впливу не матиме.

Відео дня

2 При цьому, всі свої ініціативи Нацбанк поки проводить "без голови". Теж в прямому сенсі цього слова. Екс-курсовод Валерія Гонтарєва подала у відставку і знаходиться у відпустці вже більше ніж півроку (останні місяці у безоплатній). А президент Петро Порошенко все ще не може визначитися з наступником голови НБУ. Дружина генерального прокурора, кума Порошенка і, за сумісництвом, представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко ще в кінці серпня обіцяла, що Петро Олексійович вже майже визначився і зараз обирає з двох кандидатур. Більш того, голосування з приводу головного банкіра, за її песимістичним прогнозом, мало відбутися до кінця вересня. Зараз вже осінь закінчується, а віз і нині там. Новий прогноз дав кращий друг президента і, за сумісництвом, заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко. Він спрогнозував призначення голови НБУ до кінця року і назвав двох основних кандидатів. Обійшлося без сенсацій: в.о. глави НБУ Яків Смолій і голова правління Райффайзен банк Аваль Володимир Лавренчук. Хто з них був більш гарним хлопчиком, тому Дід Мороз чи Св. Миколай (хто в кого вірить) і подарує нову посаду на Новий рік. Ставлю на Смолія.

3 Державні дотації пішли на користь теж другу президента і екс-заступнику голови Адміністрації президента Юрію Косюку. Миронівський хлібопродукт, що йому належить, нарешті став прибутковим. У третьому кварталі 2017 року МХП отримав $47 млн чистого прибутку проти $9 млн чистого збитку за аналогічний період 2016 року. Всього Косюк отримав у вигляді дотацій з початку року 1,2 млрд гривень або 35,7% від загального обсягу виданих. Крім цього, з початку року МХП отримав 1,8 млрд гривень відшкодування експортного ПДВ. Щось мені здається, що рентабельність тут підвищують за схемою Нафтогазу, тобто з нашої кишені. Тільки там тарифи підвищують, а тут просто так дають грошей з бюджету. Сам мільйонер нічого поганого в отриманні мільярдів державних грошей не бачить. "А як повинно бути? Нікому не давати? Або написати в законі "дати дотацію всім, крім Косюка?", – сказав він у вересні в коментарі НВ. До речі, Косюк на пару з невісткою президента Юлією Порошенко ще й акселератор аграрних інновацій запустили. Хочуть 20 аграрних стартапів для МХП відібрати.

4 Сам же Нафтогаз України продовжує бити рекорди. Чистий прибуток компанії збільшився на 19,9%, або на 5 млрд гривень – до 30,6 млрд гривень за січень-вересень 2017-го в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. І це вони ще тарифи на газ для населення не збільшували. Не дивно, що Кабмін взявся за ручне управління компанією. Відтепер конкурсів на незалежних членів наглядової ради Нафтогазу не буде. Призначатиме Кабмін через МЕРТ. Так вирішив прем'єр Володимир Гройсман. І ніхто не буде звинувачувати Кабмін у невиконанні зобов'язань, як попередня наглядова рада. А то завели моду начальство критикувати. У війні між Кабміном і головою правління Нафтогазу Андрієм Коболєвим, уряд отримав значну перевагу. Хоча, крісло під Коболєвим хитається вже не вперше. Подивимося, чим закінчиться.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

5 Лобістським умінням Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів можна тільки позаздрити. Незважаючи на масові протести "эвробляхерыв", ВААІД таки "продавила" залучення Литви до процесу боротьби з явищем. Там зараз будуть "кошмарити" власників ввезених до України автомобілів. В Україні поліція вже почала полювання на українських власників авто з наступним накладенням мільйонних штрафів за порушення правил митного ввезення. Тепер Кабмін у перехідні положення законопроекту про посилення відповідальності за порушення правил дорожнього руху засунув пункт про обов'язкову реєстрацію ввезених таким чином авто. Гендиректор ВААІД Олег Назаренко не приховує радості: "Виходить, що всі власники авто" на бляхах "після прийняття закону будуть зобов'язані або знайти того самого нерезидента-іноземця, який раніше ввіз їхнє авто і вмовити його поїхати до місцевого Сервісного центра МВС для реєстрації, або здати це авто на розбирання ". Обіцяна парламентаріями "м'яка" легалізація скасовується.

Показати ще новини
Радіо NV
X