Чим порадував і здивував минулий тиждень

27 жовтня 2017, 16:53
Рейтинг тиску на бізнес, невтішні прогнози Moody's і п'яте місце Порошенка

1 Почнемо з рейтингу тиску на підприємців від бізнес-омбудсмена Альгірдаса Шемети. Незважаючи на всі грізні виступи президента Петра Порошенка, прем'єра Володимира Гройсмана і генпрокурора Юрія Луценка про негайне припинення тиску на бізнес з боку силовиків, самі бізнесмени найбільше скаржаться на дії співробітників Служби безпеки України і Національної поліції. Податкова, як не дивно, тільки на третьому місці. "Маски-шоу" при проведенні перевірок стали вже буденністю. Прем'єр навіть ініціював окремий закон про збільшення відповідальності за необгрунтовані силові акції щодо бізнесу. Це прекрасно, але хотілося б, щоб старі закони силовики теж виконували.

Відео дня

Позитивний момент в цьому всьому – на думку бізнес-омбудсмена, збільшення скарг з боку підприємців свідчить про те, що вони перестали боятися перевірок і готові захищати свої права замість того щоб "порішати" по-старому.

2 Журнал Новое Время спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital представив новий рейтинг найбагатших людей в Україні. Перше місце прогнозовано зберіг Ринат Ахметов з $6,9 млрд. При цьому за минулий рік бізнесмен збільшив свої статки на $2,8 млрд. А ось Порошенко спустився з торішнього 4-го місця на 5-е. І це прикро. Формулу "Роттердам+", доленосну для ДТЕК, затверджував екс-менеджер Roshen Дмитро Вовк. Але є й плюси. Обидва власники групи Приват – Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов – вилетіли з ТОП-5 і знаходяться нижче президента в рейтингу. І це приємно. Плюс Порошенко збільшив за рік статки на 7% і досяг круглої суми в $1 млрд. Та й сама цифра "5", кажуть президенту сильно подобається.

3 Українцям все важче якось зберігати заощадження, якщо вони є. Процентні ставки за депозитами в іноземній валюті знаходяться на історичному мінімумі, за гривневими – на найнижчому рівні за останні 6 років. Можливий плюс цієї ситуації – Нацбанк вважає, що зниження ставок за депозитами призведе до здешевлення кредитів і за рік-півтора історичні мінімуми і за кредитними ставками також будуть оновлені.

4 Чого не скажеш про облікову ставку самого центробанку. З 27 жовтня НБУ вперше за 2 роки підняв облікову ставку з 12,5% річних до 13,5% річних. Підстави є. За день до цього НБУ погіршив прогноз інфляції на 2017 і 2018 роки. Так, до кінця 2017 інфляція знизиться до 12,2% (попередній прогноз – 9,1%). По закінченню 2018 року інфляція складе 7,3% (попередній прогноз – 6,0%). Серед причин стрибка інфляції в Нацбанку називають різке підвищення пенсійних виплат і мінімальної заробітної плати. Гройсман в ініційованому ним підвищенні зарплат і пенсій інфляційної складової не бачить і пояснює інфляцію зростанням економіки.

5 Незважаючи на змагання "Хто більше спрогнозує зростання ВВП" між президентом і прем'єром, міжнародне рейтингове агентство Moody's прогнозує, що в Україні ВВП на душу населення залишатиметься найменшим серед країн СНД в 2017-2018 роках. За даними агентства, в 2013 номінальний ВВП України в доларах був близько 4 тис на людину, зараз 2 тис. Щоб досягти показників "дореволюційного" тринадцятого, треба подвоїться. І, поки що, ніхто не береться підрахувати, скільки це займе часу. На сьогодні найсміливіший прогноз дав Гройсман – до 7% зростання ВВП у 2018 р. Порошенко обережно спрогнозував 3,2%, Кабмін у проекті бюджету 2018 – 3%.

6 Мінфін з Нацбанком знову увійшли в дисонанс з приводу співпраці з МВФ. Міністр фінансів Олександр Данилюк каже, що Рада повинна прийняти закон про Антикорупційний суд і зміни в законодавство про приватизацію до кінця року, щоб Україна могла розраховувати на отримання чергового траншу в 2017. НБУ вже не вірить, що гроші будуть в цьому році і сподівається на отримання двох траншів в 2018 на 2,5 млрд доларів. Мені цікаво, хто перший скаже, що програма кредитування МВФ зараз заморожена. До тих пір поки уряд не підніме ціни на газ для населення, згідно із затвердженою в Меморандумі з МВФ формулою. За це гроші вже взяли і, я підозрюю, що навіть витратили. Поки цей пункт не буде виконаний, нових траншів не буде. А до кінця опалювального сезону Кабмін навряд чи чіпатиме ціни. А потім вибори.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X