Чим порадував і здивував минулий тиждень

22 вересня 2017, 18:00
Наглядова рада Нафтогазу подала у відставку, Україна залучила $3 млрд на 15 років, бізнес проти підвищення тарифів на вантажоперевезення

1 Гучна відставка. На початку тижня Нафтогаз України залишився без наглядової ради. Всі незалежні члени вищого органу управління компанії добровільно покинули свої пости через зайве втручання Кабміну в їх роботу.

Відео дня

Причина такого втручання дуже проста. НАК у 2016 отримав ₴21 млрд прибутку і цей рік також буде прибутковим. А за такими грошима увага потрібна. І не якихось там менеджерів найнятих, а правильних людей. Яких саме, дізнаємося після призначення нової наглядової ради.

2 Ставки ростуть. Тим часом топ-менеджмент Нафтогазу часу не втрачає. Монополіст і шість його дочірніх компаній зробили спробу відшкодувати збитки від захоплення Криму ворожою Росією. Відповідно, вони подали позов до суду, який сформований при Постійнії палаті третейського суду в Гаазі.

Ціна питання – $5 млрд і $2 млрд відсотків. А рішення суду очікується до кінця 2018 го. Паралельно йде процес в Стокгольмському арбітражі по тяжбі з Газпромом. Також на мільярди доларів. Нафтогаз поки чи не єдина державна структура, яка проявляє активність в "судових" війнах з Росією. Хотілося б, щоб до неї і МЗС якось підключився.

3 Грошей мало не буває. Вперше за чотири роки Україна вийшла на ринок зовнішніх запозичень і залучила $3 млрд на 15 років під 7,375% річних. І це хороші новини. Мінфін завчасно зайнявся реструктуризацією боргів і гроші ці зайвими не будуть. Крім цього, сума заявок на піку дійшла до $9,5 млрд, що свідчить про інтерес інвесторів.

Погані новини – ціна продажу, скажімо так, трохи зависока, як для бондів цього класу. Хоча під час торгів її і вдалося дещо знизити з початкових 7,775% річних. Плюс, несподівано, замість планованих $1,5 млрд вирішили залучити вдвічі більше. Таким чином, уряд знизив залежність від траншів МВФ, а значить – від "рішучих реформ".

4 Два конкурси. На ринку мобільного зв'язку теж дві новини – хороша і погана. Підемо від противного. В Україні, вчергове провалили тендер з перенесення мобільних номерів між операторами. На тендер подали тільки одну заявку. І це сумно. Нововведення додало б конкурентності ринку.

І хороша новина. До кінця року держава збирається провести конкурс на частоти діапазону 2600 МГц для мобільного зв'язку четвертого покоління 4G. Розвиток мобільного зв'язку в Україні поки радує. Розрив з введенням нових стандартів все скорочується. Нагадаю, що 3G запустили тільки 2 роки тому. Хотілося б більшого покриття, звичайно, але не все одразу.

5 Ринок проти. Укрзаліниця планує підвищення на 22,5% з 1 жовтня 2017. Відразу дві найбільші бізнес-асоціації в Україні – Європейська бізнес-асоціація (EBA) і Американська торгова палата в Україні (АСС) – виступили проти анонсованого монополістом підвищення тарифів на вантажоперевезення і просить Кабмін його скасувати.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Основні аргументи – в бізнес-плани учасників ринку таке підвищення не вписується, оскільки фінплан Укрзалізниці на цей рік прийняли надто пізно. Та й саме підвищення тарифів вважають необґрунтованим. Адже Укрзалізниця, виходячи з фінпоказників, може обійтися без цього кроку. Плюс, бізнес хоче побачити, куди пішли гроші від попереднього підвищення.

Шанси на скасування, звісно, мінімальні. У такій корупційній годівниці, як залізниця, ніхто своєї вигоди не упустить. Можливо, у бізнесу вийде якось скоригувати зростання тарифів, щоб знизити негативний ефект.

На цьому тлі практично непомітно пройшла новина, що УЗ хоче відмовитися від ProZorro. Що відкриє ще одну доріжку для "розпилу" на закупівлі.

Показати ще новини
Радіо NV
X