Чим порадував і здивував минулий тиждень

23 листопада 2018, 19:00

Нічний бюджет, бум лоукостерів і битва за ЄСВ.

Верховна Рада все-таки ухвалила бюджет-2019 і, за традицією вночі. Проголосували о 6 ранку, не знаю, чи встигли до перших півнів. Якщо коротко, доходи держбюджету – 1 026,1 млрд гривень, витрати – 1 112,1 млрд гривень. У порівнянні з першим читанням доходи і витрати держбюджету збільшено на 17,7 млрд гривень. До доходів бюджету заклали 1 млрд гривень, які хочуть струсити з "євробляхерів", до витрат 1 млрд гривень президенту ̶н̶а̶ ̶в̶и̶б̶о̶р̶и̶ на фінансування освіти та на субсидії. Загалом, треба колупатися, там багато цікавого. "Чорна п'ятниця" все-таки, комусь знижки дістануться. Наступний крок, наскільки позитивно зміни до бюджету оцінить МВФ. Якщо йому сподобається, то нам дадуть 2 млрд доларів. Крім цього, вночі депутати внесли зміни до Податкового кодексу. Зокрема, знизили поріг безподаткових пересилань для фізичних осіб з €150 до €100, а збирати податки зобов'язали поштових операторів. Продовжили до 2022 року звільнення від ПДВ ввезення електромобілів. Крім цього, законом збільшуються з 1 липня 2019 року ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 9%. Палити стає не тільки шкідливо, але й дедалі витратніше.

Відео дня

На приватизацію Центренерго претендують вже 5 компаній. Крім білоруського нафтотрейдера Інтерсервіс, який заявився раніше, там шикарна компанія. Форбс енд Манхеттен Україна (Київ), керівником якого є член консультаційної ради канадського банку Forbes&Manhattan Михайло Спектор (раніше був у російській VS Energy). Енергетична компанія Georgian International Energy Corporation (Тбілісі), а також Баланс груп (Київ), кінцевим власником якої є екс-нардеп Дмитро Крючков, затриманий у Німеччині 14 липня за підозрою в розкраданні коштів Запоріжжяобленерго. Вишенька на торті – Укрдонінвест (Київ) дивиться за вугільною галуззю від бізнес-партнера президента Ігоря Кононенка бізнесмена Віталія Кропачова. Здається, я знаю, хто виграє.

Лоукостери заворушилися. Ryanair нові рейси оголошує і збільшує парк літаків, Wizz Air реінкарнує свою українську "дочку", закриту в 2015 році, і теж хоче збільшити парк літаків, український лоукостер SkyUp відкриває продаж квитків на внутрішні і зовнішні напрямки і теж збільшує парк літаків. І тільки МАУ каже, що лоукостерам тут нічого не світить, тому що попиту на всіх не вистачить. І тут я схильний погодитися з компанією Ігоря Коломойського. Ринок невеликий і кожен хоче його завоювати сам. У підсумку отримає невеликий шматочок і відсутність прибутку. З МАУ згоден і аеропорт Бориспіль – лавиноподібного зростання вони чекають не після приходу авіалоукостерів, а підвищення платоспроможності населення.

До бізнес-асоціацій, які критикують ініцітатіву Мінсоцполітики розширити базу оподаткування ЄСВ за збільшення податкового навантаження на сумлінних платників податків, додався і МЕРТ. Міністерство згодне з бізнесом, що законодавча ініціатива призведе до ще більшої тінізації фонду оплати праці, зменшення інвестиційних надходжень, і, як наслідок, надходжень до державного бюджету. А ось президент Петро Порошенко несподівано закликав бізнес погодитися з розширенням бази оподаткування ЄСВ. Сказав: "Ми не можемо говорити про те, що в країні все добре, коли пенсії ростуть найменше". Дивно що не сказав, що коли тарифи і апетити чиновників ростуть найбільше. Загалом, скоро вибори і Порошенко зробив свій вибір. Надія у бізнесменів залишилася тільки на депутатів, які можуть провалити урядовий законопроект. Хоча, можуть ще спробувати Грушевського пікетувати, як "євробляхери". Тільки на "крузаках" і "кубиках".

Уряд готується з 2019 року монетизувати субсидії на оплату комунальних послуг. За словами глави Нафтогазу Андрія Коболєва в наявній базі субсидіантів багато "мертвих душ". Тому НАК готовий взяти участь у проекті і навіть виділити на нього грошей. Два питання. Скільки ж там "мертвих душ", що Нафтогазу стало цікаво взяти участь? І звідки гроші? Адже НАК постійно канючить з бюджету і навіть задорого хотів мільярд доларів позичити на міжнародних ринках. А ось видавати гроші планують через державний Ощадбанк. У проекті постанови Кабінету міністрів про надання житлових субсидій населенню в грошовій формі записано, що субсидії будуть надавати не шляхом субвенцій місцевим бюджетам, а безпосередньо з державного бюджету. Монетизація субсидій передбачає, що Мінсоцполітики буде перераховувати кошти на рахунок в Ощадбанку. Плюс 10 керівникові банку Андрію Пишному за грамотний лобізм.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X