Чим небезпечна контрабанда для бізнесу

22 червня 2018, 13:00

Тіньовий ринок демпінгує ціни майже в половину. Що ж робити чесним підприємцям?

Вчора повернулась із зустрічі з Прем’єр-міністром та міністром внутрішніх справ. Говорили щиро та багато. Про знищення контрабандних схем, які, на превеликий жаль, мають місце в країні, кришування та незаконні оборудки на митниці. Хочеться підтримати уряд в цій непростій та прозорій боротьбі.

Відео дня

Європейська Бізнес Асоціація однозначно вітає безкомпромісність, відкритість та чіткість в питанні ліквідації таких махінацій. Ми маємо зробити все можливо, щоб налагодити системну протидію і це не була одноразова акція. Білий прозорий бізнес не має страждати від цього. Він має бути абсолютно повністю захищений. Адже те, що відбувається зараз не допустимо і тривати далі не може.

А поки реалії є кричущими та вимагають ефективних дій.

Різниця між офіційно ввезеним товаром та товаром ввезеним за "сірою схемою" може сягати до 50% та вище. Чи вигідно доброчесним компаніям заходити на ринок України або інвестувати у створення виробничих потужностей? Однозначно ні. А чесно працювати? Відповідь очевидна. Наведу як приклад кілька цифр.

З товарів вартістю €100 тис. необхідно заплатити 10% митних зборів та 20% ПДВ. Тобто після митного оформлення вартість партії складає близько €132 тис. Недобросовісні підприємці отримують цей товар в Україні приблизно за €82 тис. (без сплати митних платежів та з отриманням "tax free"). Різниця – €50 тис. Сума величезна.

Тіньовики бувають дуже винахідливими. Для реалізації контрабандної та підробної продукції вони використовують мережу Інтернет, де наразі немає контролю з боку органів влади та не застосовують РРО, не дивлячись на законодавчі вимоги. Окрім цього, жоден виробник не гарантує безпеки при використанні нелегальної продукції. Так, наприклад можна отруїтись підробним алкоголем або купити заборонений для продажу виріб, що може вибухнути. Цей ряд можна продовжувати.

Ринок контрабанди та "сірого імпорту" набуває разючих розмірів. Щоб ви усвідомлювали масштаби. Тіньовий сегмент алкогольних напоїв складає близько 60%, побутової техніки та електроніки по окремим категоріям до 60 та 80% (телевізори великої діагоналі та професійні фотоапарати відповідно), кавової продукції – 40%, засобів захисту рослин – 25% (на ринку дрібного фасування – більше 70%).

Втрати несе як чесний бізнес, так і держава. Маємо десятки мільярдів гривень, які недобросовісні підприємці виводять за межі українського бюджету. Я вже писала, що в 2017 році ця сума склала близько 70 млрд грн.

На превеликий жаль, за показником контрафакту Україна один з "лідерів" Європи. І Глобальний індекс нелегальної торгівлі є тому підтвердженням. Так, в категорії "митне середовище" Україна посіла 80-те місце з 84 країн світу, навіть нижче ніж Росія та Білорусь.

І цілком логічно, що у бізнесу виникає питання до відповідних компетентних органів щодо виконання своїх повноважень. Тож вкотре заявляю, ми проти "кришування" з боку митників та правоохоронців. Бізнес говорить "так" "прозорим" кордонам, чесності, відкритості та можливості планувати роботу в довгостроковій перспективі. Безумовно радує, що це питання є в "порядку денному" Уряду. Вчора також Прем’єр-міністр представив план по боротьбі з контрабандою. Вдячні за увагу до цієї проблеми.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але якщо ми хочемо жити в нормальній країні зі стабільною економікою, де бізнес розвивається, а інвестори не бояться вкладати кошти, потрібно переходити від планів до рішучих дій. Далі відтягувати немає куди. Найперше, гармонізувати роботу митних і контролюючих органів, покласти край тиску на бізнес. Згідно звіту Ради бізнес-омбудсмена, у другому кварталі 2017 року кількість скарг представників бізнесу на незаконні дії Служби безпеки України зросла на 60%. Однак, ключова функція органу – забезпечення державної безпеки. І аж ніяк не втручання у процеси господарської діяльності.

Ми в Асоціації пропонуємо розпочати створення єдиного незалежного аналітичного органу, що займатиметься розслідуванням та упередженням економічних та фінансових злочинів. Дуже важливо, щоб його діяльність була відокремлена від інших правоохоронних органів, а відповідні економічні підрозділи в СБУ, МВД та Нацполіції – ліквідовано. Максимально забезпечити прозорість митниці і покарати всіх, хто причетний до контрабанди. Маємо робити справу, відкрито, чесно, публічно. Бізнес за координацію зусиль та всіляко сприятиме радикальним прагненням Уряду в цьому напрямі.

Показати ще новини
Радіо NV
X