Чи зростає інвестиційна привабливість України

24 липня 2018, 17:16

Вектор реформ, по якому рухається Україна, в цілому виглядає правильним і ключовий момент зараз – швидкість руху, яка поки що є недостатньою.

Міжнародна група BDO і Гамбурзький інститут світової економіки (HWWI) випустили щорічний звіт International Business Compass (IBC) за 2017 рік, який є одним з рейтингів інвестиційної привабливості країн, і, що більш важливо – динаміки показників інвестиційної привабливості.

Відео дня

Україна в цьому рейтингу піднялася на 3 позиції і зайняла 131 місце, однак в процесі аналізу варто пам'ятати, що подібні рейтинги завжди дещо запізнюються (що, наприклад, стосується і відомого рейтингу Doing Business Світового Банку). У випадку з IBC базою для складання рейтингу став 2016 рік, що значною мірою пояснює динаміку основних компонентів індексу:

  • У рейтингу індексів економічного розвитку Україна піднялася з 112 на 103 місце: в 2016 році відновилося зростання ВВП (+ 2,4% проти падіння в 9.8% роком раніше) і істотно сповільнилася інфляція (12,4% проти 43,3% роком раніше)
  • У рейтингу індексів політико-правової ситуації Україна піднялася з 151 на 145 місце: очевидно, зіграли свою роль дерегуляція, впровадження електронного декларування, масове впровадження Prozorro та інші дії, спрямовані на зниження державного контролю та обмеження корупції
  • Зниження відбулося в рейтингу індексів соціально-культурного розвитку: позиція України знизилася з 102 до 106 місця: найбільш імовірно, що негативний вплив мало скорочення населення (в результаті військових дій і пов'язаної з ними міграцією) і невелике зростання безробіття (9.35% проти 9.15% роком раніше)

Щоб спрогнозувати зміну позиції України в наступному рейтингу, варто звернути увагу на динаміку деяких факторів і важливих подій 2017 року:

  • Зростання ВВП було незначно краще 2016 року (2.5% проти 2.4%), хоча при цьому ВВП на душу населення в доларовому еквіваленті суттєво: з 2199 до 2584 дол. (+ 17,5%)
  • Інфляція була навіть трохи вище (13.7% проти 12.4%)
  • Рівень безробіття залишився на колишньому рівні (9.38% проти 9.35%)
  • Населення оціночно скоротилося з 42.4 до 42.3 млн осіб
  • Було дано старт реформам освіти, медицини та пенсійного забезпечення (важливий елемент індексу соціально-культурного розвитку)
  • Формально була розпочата судова реформа і продовжилася реальна децентралізація (повинні позитивно вплинути на індекс політико-правової ситуації)

Таким чином, можна прогнозувати невеликі позитивні зміни за всіма трьома компонентами в рейтингу за 2017 рік, а також припустити, що в наступному рейтингу позиція України знову покращиться, однак навряд більше, ніж на 2-3 ступені. Більш суттєві зміни мають відбутися за результатами 2018 року, коли реформи, розпочаті в 2015-2017 роках, а також загальна стабілізація економіки почнуть давати свої результати.

Незважаючи на позитивну динаміку, позиція України все ще дуже низька і нижче 131 позиції тільки дві пострадянські країни Узбекистан (135 позиція) і Туркменістан (159 позиція). У той же самий час Росія і Білорусь знаходяться куди вище: 95 і 80 позиції.

Проте, вектор реформ, по якому рухається Україна, в цілому виглядає правильним і ключовий момент зараз – швидкість руху, яка поки що є недостатньою. На цей момент значною мірою не реалізований потенціал економічного зростання, проте у міру приходу інвестицій зростання також повинне прискоритися (як мінімум до 4%, які МВФ прогнозує в середньостроковій перспективі). Якщо не відбудеться істотного негативного форс-мажору, зростання України в рейтингах буде відбуватися ще не один рік, що, насправді, навіть більш важлива історія, ніж поточна позиція сама собою, адже зростання навіть з поганого становища все одно означає поліпшення якості життя і появу нових можливостей.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X