Чи зможе Україна заробити на освоєнні космосу

13 вересня 2018, 18:00

Нещодавно Кабмін прийняв концепцію космічної програми України на 2018-2022 роки. Протягом 5 років для програми планують залучити 25 млрд грн. Упор зроблять на спостереження за Землею і телекомунікації.

Фінансування програми почнеться тільки через рік. Наступного року на програму заплановано виділити $8 млн зі збільшенням субсидування в наступних роках. Однак, навіть збільшення обсягів фінансування на 15-20% української космічної програми це все одно менше, ніж виділяють держави-лідери на такі програми.

Відео дня

Наприклад, Франція виділяє $2,8 млрд на рік, Китай $3 млрд на рік, Росія $1,3 млрд на рік. Україна виділяє менше $200 млн на рік навіть з урахуванням збільшення спонсорування своєї космічної програми. Якщо судити за обсягом фінансування, то нашу країну лідером в космічній галузі не назвеш.

Україні необхідно розвивати власну космічну програму. До того ж, у нашої країни великий потенціал у космічній галузі. Ілон Маск назвав українську ракету "Зеніт" другою за співвідношенням ціна-якість після Фалькона. Це сильна, недорога і в той же час надійна ракета, яку українці можуть виробляти.

Крім Зеніту є ще проект супутникового зв'язку "Либідь", який Україна починала з разом Канадою. На жаль, гроші, виділені на нього, розікрали. Зараз проект знову намагаються відродити, бо технологічно він перспективний.

Українські ракетоносії, супутниковий зв'язок та спеціальні проекти зв'язку завдяки співвідношенню ціна-якість можуть конкурувати на ринку.

Значна частина фінансування, яку виділяє українське космічне агентство має йти на спеціальні проекти зв'язку. Україна може добре заробляти на цих проектах, адже обсяг субсидування космічної галузі постійно зростає.

Люди в різних країнах відчувають, що космос може дати перевагу і прибуток. Тому уряди країн і прагнуть розвивати космічну галузь. Ілон Маск є одним з перших підприємців, який зрозумів наскільки прибутковим є космос. Держави і підприємці вкладають величезні кошти в освоєння космосу через майбутні перспективи. Наприклад, отримати доступ до цінної руди, яку в майбутньому можуть знайти на Марсі.

Українці можуть стати успішними гравцями на цьому ринку. Виробляти і продавати необхідне розвиненим країнам обладнання для освоєння космосу – це шанс для України заробити. Тому що великі гравці в цій космічній гонці готові вкладати в цю галузь великі гроші.

Але проблема України в тому, що навіть від тих сум фінансування, які виділяються на космічну промисловість, за призначенням доходить 50-30%. А коли ці гроші потрапляють на державні підприємства або до чиновників, то розкрадається ще половина. Тобто, скільки б держава не виділяла коштів, до космічної програми доходить мізер. Тому важливо, щоб У космічну промисловість приходили великі компанії, як інвестори, які допомогли б з адмініструванням на держпідприємствах. Тоді наша країна буде заробляти на космосі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X