Чи зменшить "єдине вікно" корупцію на митниці

3 жовтня 2018, 18:00

Президент підписав закон про введення механізму "єдиного вікна" і оптимізацію контрольних процедур на митниці. Сьогодні його опублікували в офіційному виданні Верховної Ради Голос України. Зміни набирають чинності з 4 жовтня.

Закон про "єдине вікно" спрощує процедури під час митного оформлення товарів. Тепер держоргани зобов'язані вносити всі дані до єдиної інформаційної бази "Єдине вікно міжнародної торгівлі".

Відео дня

Раніше під час імпорту необхідно було подавати окремо документи про проходження фітосанітарного контролю, ветеринарного, екологічного, радіологічного та ін. Зараз митниця не зможе вимагати від підприємця дозвільні документи в паперовому вигляді, якщо ця інформація є в "єдиному вікні". Така ж ситуація і з експортом товарів.

До того ж, спрощений радіологічний контроль на митниці. Радіологічну службу викликатимуть тільки в тому випадку, якщо митники знайдуть підвищений рівень радіації автомобіля за допомогою мобільних пристроїв.

З одного боку, спрощення процедури позбавляє можливості брати хабарі. За задумом, "єдине вікно" вводиться як раз для зниження корупції.

Однак, воно не вирішує головної проблеми – кількості дозволів, які необхідно отримати. Тобто кількість контролюючих процедур залишилася колишньою. Тому може так статися, що тепер одна людина буде сидіти на цих потоках і збирати всі гроші.

Щоб уникнути такої ситуації, необхідні два глобальних кроки.

По-перше, потрібна дерегуляція і максимальне спрощення митного оформлення товарів. Також необхідно спростити взаємодію з митними органами не тільки через введення "єдиного вікна", а й через скорочення кількості самих контролюючих процедур.

По-друге, потрібно повністю перезавантажити митні органи. Адже контрабанда, про величезні обсяги якої справедливо говорить прем'єр-міністр, не виникає на порожньому місці. Як правило, в схемах контрабандистів замішана і митниця. Я вже не кажу про сірі схеми, коли знижується вартість імпортованого товару і до держбюджету сплачується дуже низьке мито. Тому що мито – це відсоток від вартості імпортованих товарів.

Так от, щоб вирішити ці проблеми глобально, з митницею потрібно було б зробити те, що зробили в патрульній поліції. Була спроба зробити так в Одесі. Призначили пані Марушевську ще за губернаторства Саакашвілі. Але дуже швидко запал зійшов, і всю команду розігнали. Нічого не вдалося.

Але потрібно домогтися повного перезавантаження митниці, тільки тоді Україна зможе перемогти контрабанду. Єдине митне вікно - це добре, але цього мало.

Показати ще новини
Радіо NV
X