Чи запрацює корпоративне управління у держбанках

17 серпня 2018, 14:30

Наведення порядку у секторі державних банків та зупинка відтоку коштів в кишені корупціонерів є вкрай важливим для міжнародних донорів, які не хочуть, щоб Україна вічно залежала від їхніх кредитів.

Вчора з'явилася гарна новина: Світовий банк готує для України гарантійну операцію на $650 млн.

Ця гарантія – важливий елемент стратегії проходження нинішнього періоду пікових боргових виплат. Стратегія полягає у тому, щоб шляхом залучення траншу МВФ до резервів НБУ (МВФ зазвичай не фінансує напряму державний бюджет) забезпечити надійний доступ України до світових ринків капіталу та залучити близько $2 млрд офіційного фінансування від ЄС та Світового банку, таким чином перекривши боргові виплати, щонайменше, до кінця 2019 року. Враховуючи доволі погану для країн, що розвиваються, ситуацію на світових ринках, максимально повне залучення офіційних коштів (які ще й значно дешевші за приватні) є ключовим елементом у цій стратегії.

Відео дня

Саме тому так важливо отримати кошти Світового банку – але для цього необхідно виконати певні передумови. Перша з них – отримання траншу МВФ – є в принципі передумовою успішного проходження періоду боргових виплат та збереження макроекономічної стабільності. Але конкретно для отримання коштів від Світового банку не менш важлива й друга – вступ в силу нового закону про корпоративне управління в державних банках, що був вже місяць тому проголосований Верховною Радою під номером 8331д.

За останні 10 років на підтримку державних банків державою було витрачено близько $10 млрд (приблизно 10% від нинішнього ВВП України) українських платників податків. Причини зрозумілі й, нажаль, типові для нереформованої пост-радянської економіки – політики використовували державні банки у власних приватних цілях, призначаючи до них своє керівництво, яке потім надавало кошти для бізнесів, пов'язаних з цими політиками. Кошти, зазвичай, не повертали, різницю покривав платник податків – така собі типова українська корупційна схема на півтора кроки, з макроекономічними наслідками.

Зрозуміло, що наведення мінімального порядку у секторі державних банків та зупинка відтоку коштів на мільярди доларів в кишені корупціонерів є вкрай важливим для міжнародних донорів, які не хочуть, щоб Україна вічно залежала від їхніх кредитів. Саме через це Світовий банк і включив до своїх умов запровадження в державних банках сучасної системи корпоративного управління – з незалежними наглядовими радами, які б унеможливили політичне втручання в роботу банків і тим самим відсікли б можливість для корупції.

Саме цей механізм незалежних наглядових рад і запроваджує законопроект 8331д, проголосований Парламентом. Проте, є певна проблема – вже місяць він знаходиться на підписі в Президента, при тому, що закон передбачає на цю процедуру (підпис або ветування) два тижні. І є побоювання, що законопроект може бути ветовано – через різну кількість членів, які різні органи влади делегують до номінаційного комітету, що має набрати членів незалежних наглядових рад (три від Кабміну, по одному від Президента та Парламенту).

Звісно, такий розподіл протирічить традиційній українській політичній логіці, в якій всі посади діляться за квотами (і потім, зазвичай, використовуються в корупційних цілях), проте він не є проблемою у разі залучення до номінаційного комітету представників тих таки міжнародних донорів. Це вже зроблено в рамках номінаційного комітету з призначення членів наглядових рад на державних підприємствах, що працює на базі Секретаріату Кабміну – логічно використати подібний механізм і для держбанків. Присутність представників донорів унеможливлює політизовані призначення – відповідно, й квотний розподіл складу номінаційного комітету втрачає будь-яке значення.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Враховуючи те, як складно протягом майже двох років проводився через Парламент законопроект про нову систему корпоративного управління у державних банках, ветування його є дуже небезепечним та може призвести до того, що ключову умову Світового банку не буде виконано. У цьому разі, Україна не отримає дешевого фінансування – й успішне проходження періоду пікових боргових виплат виявиться під загрозою.

Текст колонки узятий в Facebook c дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

Показати ще новини
Радіо NV
X