Українці подвоїли свої вкладення у криптовалютні депозити. З чим це пов’язано?
За останні три місяці українці збільшили криптовкладення вдвічі. Тенденція помітна від початку року — дедалі більше людей обирають saving-продукти криптобірж як альтернативу банківським вкладам. Чому та хто обирає такі інвестиції?
Користувачі України та Росії з липня по жовтень 2021 року інвестували понад $1,6 млн у saving-продукти — такі дані криптовалютної біржі AAХ. Кількість користувачів ощадних рахунків збільшилась у 1,8 разу. Загальна сума інвестицій зросла з $190 тис. до $621 тис., а кількість saving-рахунків збільшилась у 3,2 разу.
Така ситуація спостерігається і серед російських користувачів. Обсяг коштів на їх ощадних крипторахунках зріс удвічі і становив $1 млн.
Як працюють ощадні рахунки в криптовалюті
Saving — це аналог ощадного рахунку у криптовалюті, який можна відкрити на великих біржах. Компанії пропонують різні умови прибутковості залежно від терміну вкладу, валюти та її курсу: фіксованого чи плаваючого. У другому випадку ставка вища, але й ризик забрати менше грошей після закінчення депозиту також.
Спочатку saving-продуктами користувалися криптоінвестори, отримуючи пасивний дохід від коштів, що не використовуються в торгових операціях. Але, зважаючи на ситуацію з дестабілізації державних фінансових ринків та паніки від наслідків локдауну, дедалі більше громадян замислюються про альтернативу банківським вкладам.
У порівнянні з банківськими, saving-продукти пропонують помітно більші відсоткові ставки. Середня ставка за безвідкличними річними депозитами в українських банках у гривні — 7%, а у валюті — 0,4%. Saving-платформа Binance пропонує до 7% за 60 днів і 5% на добу за активами з плаваючою ставкою, а AAX — до 20% за BTC, ETH, USDT та USDC.
Чому заощадження в криптовалюті популярні в Україні
Україна вже перебувала в рейтингу топ-10 країн з інвестицій у біткоїн. Популярність заощаджень у цифрових активах оцінювалася як реакція на швидке зростання вартості криптовалюти. За даними ain.ua, 28,1% користувачів купили біткоїн разом зі зростанням курсу. Наразі тенденція остаточно оформилася.
Сплеск інтересу до криптоактивів фахівці пов’язують із періодом політичної нестабільності в Україні. За рік інфляція становила 5%, комунальні послуги подорожчали вдвічі, деякі товари зросли на 25%.
Навіть українські чиновники підтримують глобальний перехід на інвестиції у криптовалюту. У квітні 2021 року були оприлюднені дані, за якими депутати задекларували 46 351 BTC, що на момент написання матеріалу становить понад $2,6 млрд. Цікаво, що з кожним роком кількість чиновників із заощадженнями в криптовалюті збільшується. У 2016 році їх було 25, а у 2020 стало вже 652.
Чи є сенс купувати криптовалюту зараз?
У вересні 2021 р. усі обговорювали закон про криптовалюту в Україні, який визначив правове поле використання цифрових активів. На думку автора законопроекту Олексія Жмерецького, щоденний обіг криптовалюти в країні становить майже $38 млн. Про популярність цифрових активів у країні говорить і Chainalysis, який помістив Україну на 4 місце у рейтингу глобального індексу використання криптовалюти.

Однак за місяць президент України наклав вето на легалізацію цифрових активів. Зокрема, він оцінив створення окремого регулюючого органу дорогим рішенням для бюджету країни та запропонував делегувати повноваження Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку України.
Процес юридичного оформлення обігу криптовалют продовжить формуватися найближчим часом та встановлення вето — організаційний момент. Це підтверджують інші урядові програми, які працюють. Міністерство цифрової трансформації України розробило дорожню карту розвитку цифрових активів у країні. До 2024 року планують випустити власну криптовалюту, токенізувати щонайменше 10% бізнесу, а кількість українців, які використовують криптовалюту, збільшити до 47%.
Чи означає це, що вклади в криптовалюту ― це безпрограшний варіант для будь-якого українця? На тлі зниження курсу гривні легко повірити у новий, прибутковий варіант зберігання заощаджень. На жаль, не всі біржі можуть гарантувати збереження коштів на своїх saving-рахунках. Навіть всесвітньо відома криптобіржа Binance отримала заборону на діяльність у Великій Британії, а в Малайзії її роботу визнали незаконною.
Під час вибору криптобіржі та ощадного рахунка зважайте на репутацію платформи, її правовий статус в Україні та гарантії, які може забезпечити оператор.