Чи відчують українці покращення якості медицини

9 грудня 2016, 16:48
Нарешті в Україні розпочалось реальне впровадження реформи медицини – уряд нещодавно схвалив  концепцію фінансування системи охорони здоров'я, яку розробили МОЗ за підтримки Мінфіну та незалежних громадських експертів

Це рішення було дуже очікуваним і необхідним всім нам, бо охорона здоров'я – це те, що стосується кожного.

Застаріла радянська система охорони здоров’я та формально безплатна медицина виявились неефективними у сучасних реаліях. Впродовж багатьох років медицина у нас фінансувалась за таким принципом: кошти з бюджету спрямовуємо на утримання медичної інфраструктури, а не на відшкодування фінансових ризиків громадян у разі хвороби. Тобто, по суті, держава фінансувала приміщення, незалежно від того, чи були там пацієнти. А ось медичні послуги і їх якість залишались за лаштунками. Саме тому проведення реформи системи охорони здоров'я та виведення української медицини на європейський рівень є по суті викликом часу.

Відео дня

У цивілізованому світі держава декларує пакет медичних послуг і закуповує їх в надавачів цих послуг. Своєю чергою, громадяни обирають самі тих, у кого держава повинна купити послуги. У цьому полягає принцип «гроші ходять за пацієнтом». Нині використання державних коштів для системи охорони здоров’я є вкрай неефективним. Зараз держава утримує величезну систему, регулює її в ручному режимі, а цивілізована конкуренція в системі охорони здоров’я України взагалі відсутня. Людям доводиться доплачувати за медицину з власних кишень, оскільки держава не може самотужки повністю забезпечити громадян якісними медичними послугами.

У 2017 році в держбюджеті загальні видатки на охорону здоров'я збільшуються майже на 26% (на 18,2 млрд грн) до 88,7 млрд грн. Це вселяє надію на те, що нарешті влада приділила належну увагу здоров’ю нації. Зокрема, за рахунок такого збільшення фінансування має бути повністю покрито потребу в ліках для тяжкохворих - онкохворих, інфікованих на ВІЛ/СНІД, діабетиків та ін. Це дійсно може врятувати життя тисячам українців. Мінфін виділив на централізовану закупівлю ліків 5,9 млрд грн, що майже на 2 млрд грн більше, ніж передбачено в бюджеті цього року.

А що буде з цінами на ліки? В Україні 90% вартості ліків громадяни оплачують самостійно, і тільки 10% витрат лягає на плечі держави. Коли рівень життя українців продовжує нестися вниз, а ціни в аптеках з такою саме швидкістю вгору, багато хто з наших співгромадян, які і за більш стабільної ситуації не дуже серйозно ставилися до своїх діагнозів, зовсім махнули рукою на здоров'я, обходячи аптечні мережі десятою дорогою.
Статистика невблаганна: головною причиною смертності в нашій країні є серцево-судинні захворювання (саме через цю недугу помирають 65 осіб зі 100 в Україні), і вони, безумовно, потребують медичного супроводу, а також постійного прийому препаратів.

У проекті держбюджету на наступний рік уряд заклав фінансування механізму повернення коштів за ліки – реімбурсацію. На цю програму передбачено 500 млн грн. Компенсація вартості ліків буде надаватись трьом категоріям хронічно хворих громадян – що страждають на серцево-судинні захворювання, діабет і астму. Як обіцяють, програма реімбурсації запрацює на повну силу з 1 квітня 2017 року. Ініціатива Мінфіну та МОЗу «Доступні ліки» - це справді суспільно значимий проект, за допомогою якого вдасться не лише знизити ціни на основні лікарські засоби і зробити їх доступними для пацієнтів, але і зменшиться смертність і кількість ускладнень внаслідок хвороб.

І не може не радувати ще одна важлива деталь у проекті бюджету-2017: Уряд передбачив 150 млн грн на створення центрів серцево-судинної хірургії по всій території України. Нарешті необхідне обладнання для діагностики та лікування важких хвороб серця буде не тільки у столиці, але і на місцях. Ще 60 млн грн закладено в бюджет на придбання медикаментів та обладнання для Інституту серця і Національного інституту раку МОЗ України. Ці рішення після їх реалізації спільно з місцевою владою дадуть можливість зменшити рівень смертності та інвалідності від серцево-судинних захворювань щонайменше втричі. Все це разом і є початком комплексної реформи медицини, що в результаті дозволить покращити якість медичних послуг, підвищити заробітні плати медикам, запровадити страхову медицину, збільшити автономію лікарень тощо.

Тепер головне, щоб у парламенту вистачило політичної волі підтримати всі ці ініціативи в проекті держбюджету на 2017 рік. Охорона здоров’я – це те, на чому не варто економити. В уряді цю сентенція нарешті усвідомили. Черга – за народними депутатами.

Показати ще новини
Радіо НВ
X