Чи відбулося реформування банківського сектору

19 лютого 2018, 14:17

За останні декілька років з ринку виведено 93 банки. Зараз вони знаходяться у фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), хто на ліквідації, хто з тимчасовою адміністрацією.

За цей період Фонд гарантування виплатив вкладникам понад 65 млрд гривень. Взагалі з 2012 року ФГВФО виплатив 80 млрд гривень. Це гарантовані державою суми відшкодування вкладів – 200 тис. гривень. Кошти на виплату були запозичені у держави під відсотки.

Відео дня

Зараз у Фонді знаходиться активів на 80 млрд гривень. З середини минулого року Фонд почав активно проводити аукціони через ProZorro. Сподіваємось, що цього року через аукціони відбудеться поповнення Фонду гарантування, а не тільки за рахунок банківських внесків.

Зараз учасниками Фонду гарантування є 83 банки, які працюють на ринку. Коли банк вступає до ФГВФО, робиться аудит. Відбувається оцінка усіх активів, пасивів, виводиться різниця і потім розробляється план подальших дій. Якщо різниця дуже велика, то Фонд повинен звернутись до правоохоронних органів, через нанесення збитків, щоб минулі власники банку повернули ці кошти Фонду гарантування.

До того ж майно, яке наразі оцінене у 80 млрд гривень по ринковій вартості, може бути продано за 50 або 60 мільярдів гривень. На жаль, оціночна ринкова вартість, і вартість, по якій буде продано майно, – це дві різні вартості.

Через низький рівень захисту прав кредиторів і низький інвестиційний клімат немає черги з бажаючих, які хочуть прийти в Україну і щось купити або інвестувати. Бо інвестори не розуміють, як повернути гроші, якщо вони захочуть піти з українського ринку.

В Україні дуже низький рівень розслідування фінансово-економічних злочинів. За статистикою Фонду гарантування, з чотирьох тисяч позовів про впровадження кримінальних справ до суду доведено тільки десять. Це жахлива статистика.

Перед проведенням реструктуризації боргів українських банків потрібно НБУ дивитись на економічний сенс від цієї реструктуризації. Реструктуризацію потрібно проводити тільки, якщо держава від цього щось отримує. Треба діяти швидко, але в рамках законодавства. Це не повинно бути популізмом або маніпуляцією.

Зрозуміло, що справи не обмежаться судами тільки в Україні. Справи підуть далі в інші інстанції. Але на шляху до євроінтеграції Україна повинна отримати такий досвід, вирішити усі проблеми та повернути борги.

Таке масове банкрутство банків пов'язано з тим, що після кризи 2008 року банки перестали займатись банківським бізнесом. Займався хто чим хоче. Видавали кредити пов’язаним особам. У багатьох банків кредитний портфель пов'язаних осіб перевищував 80-90%. Тобто брали кредити, щоб видавати знову ж кредити і фінансувати власний бізнес. Банкопад, який пройшов, – це було очищення системи від небанківських установ, які мали банківську ліцензію. Закривали банки у декількох випадках за порушення законодавства та за невідповідність нормативам НБУ.

Банки закривались після діагностики і стрес-тестування, коли показники не відповідали в дійсності тим балансам, які вони малювали. Декілька банків пішли за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу, за здійснення протиправних операцій. Навіть було декілька випадків коли банки вирішили просто покласти ключі на стіл та піти з ринку і стати фінансовою компанією. Бо зрозуміли, що вони не проводять банківський бізнес.

Національний банк за останні роки встановив рівні підходи до абсолютно всіх банків. Змінилось законодавче поле. Нацбанк посилив нагляд за банками та робить їхню діагностику.

Банківська спільнота підтримує реформи, які пройшли в Національному банку. Ми постійно знаходимось у діалозі з НБУ стосовно своєчасності чи обсягів тієї чи іншої реформи. Зараз банківська система функціонує, вона капіталізована та високоліквідна. У неї є гроші і банки готові їх пустити на кредитування реального сектору.

Але тут трохи змінились умови. Наприклад, у 2016 році з $3,2 млрд інвестицій в Україну $2,4 млрд це були інвестиції в банківський сектор. Це вказує на те, що власники капіталізували власні банки. Нема жодного прикладу бізнесу, який би у таких масштабах капіталізував власний бізнес. Тобто змінилась кон’юнктура ринку.

Проблема зараз в тому, що у парламенті зараз знаходиться близько 25 законопроектів, які дуже необхідні банківському сектору. За ці закони просто не голосують. Наприклад, законопроект про захист прав кредиторів чи відновлення кредитування. Його вже тричі вносили в парламент і не вистачає то шість, то чотирнадцять голосів. Дуже добре, що проголосували за законопроект про кредитний реєстр. Він зараз знаходиться на підписі у Президента. Ми чекаємо його підписання. Вважаємо, що в перспективі це призведе до зниження відсоткових ставок по кредитах і посилить ризик-менеджмент у банках.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X