Чи відбулася реформа газовидобувної галузі у 2017 році

19 грудня 2017, 14:15
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Перед Новим роком хочеться дуже коротко сказати про досягнення Укргазвидобування

Цього року нам вдалося розпочати програму нарощення видобутку українського газу. Наша компанія за підсумками 2017 року отримає зростання десь на рівні 4,4% у порівнянні з 2016. Цього року ми вийдемо на 15,2 млрд м куб власного видобутку природного газу. А це вже буде нова планка.

Відео дня

Незважаючи на досягнення, нас дуже хвилює питання: чи очікувати подальших реформ? Є багато різновекторних процесів. Не варто очікувати, що все буде гладко. Хотілось би, щоб відбувалось усе і одразу, але, на жаль, так не буває у справжньому житті.

На прикладі реформи видобутку газу можна розказувати про те, що склянка є повна або пуста. Чому склянка повна? Вона повна, тому що почалось зростання. Це зростання реальне. Наша компанія, як найбільша у країні, почала розвивати сервісний ринок. Цього Україна не бачила років п’ять. Таке зростання було, мабуть, до війни. Зараз ми відновили це зростання. Розвивається не просто видобуток газу, а розвиваються сервісні компанії. На ринок заходить все більше гравців, які інвестують гроші. Це все створює передумови для подальшого розвитку галузі.

Цього року відбулося декілька позитивних подій для газовидобувників. Минулого тижня були встановлені нові ставки ренти на видобуток газу з нових свердловин. Цього індустрія добивалась вже кілька років. Спочатку ставки ренти були повернуті до тих ставок, які існували до початку війни проти Росії – це рівень 29-14%. А у четвер Верховна Рада за поданням Кабінету міністрів України прийняла нові ставки на рівні 12% і 6%, залежно від глибини. Чому це важливо? Тому що це повинно стимулювати інвесторів вкладати більше грошей в нові свердловини і таким чином збільшувати видобуток.

Можна також сказати ще про багато технічних речей, які відбулись протягом 2017 року. Наприклад, зміна постанови №570, яка дозволила нарешті виходити з обсягами скрапленого газу, тобто пропан-бутану, на електронні аукціони. До цього часу торгували тільки на фізичних аукціонах. Це був пережиток з перестроєчних часів, з 90-х років. Вже у грудні наша компанія почне електронні аукціони.

З 1 січня 2018 року повинен запрацювати закон №3038, який залишає частину ренти на місцях. Тобто, 5% ренти від видобутку газу буде залишатись місцевим органам влади. Це обласні, районні та селищні органи самоврядування. Це важливо щоб у органів місцевої влади з'явився стимул для того, щоб вони сприяли збільшенню видобутку газу. Тобто чим більше видобуємо газу чи ми, чи приватні компанії, тим більше грошей отримають органи самоврядування.

Тепер повертаємось, чому склянка може бути пуста. Вона може бути пуста, тому що досі ВРУ не прийнятий закон №3096-Д. Він також являється одним з ключових законопроектів, який ми лобіювали разом з депутатами, експертами та приватними компаніями. Цей законопроект потрібен для того щоб спростити порядок землевідведення для об'єктів нафтогазової галузі. Сьогодні, щоб тільки отримати дозволи на буріння, може піти 2-3 роки. А потім 3-4 місяці ти буриш.

Сподіваємось, що завдяки цьому законопроекту цей період суттєво скоротиться. Тобто законопроект ще не прийнятий, але є розуміння, що його винесуть на порядок денний вже найближчим часом як першочерговий.

З інших негативних речей – це видача ліцензій. Тут теж можна казати, що склянка пуста. Але і тут йдуть якісь зміни завдяки нашій співпраці з Держгеослужбою. І якщо буде вирішено ряд регуляторних питань, то ми зможемо отримувати нові ліцензії. Це будуть або аукціони, або ми будемо отримувати ліцензії як компанія, на яку покладені спеціальні зобов'язання.

Якщо скласти докупи усі ці зміни – регуляторні, фіскальні стимули, сервісні – то загалом бачимо, що картина складається позитивна для видобутку газу. І всі ці речі дозволять реформам продовжуватись.

Що ми отримаємо як країна? Відбудеться збільшення видобутку власного газу, поступова відмова від імпортованого і врешті-решт це позитивно позначиться на споживачах. Коли ми вийдемо на експорт або повністю відмовимось від імпорту, то і ціноутворення на ринку буде інше.

Також реформа газувидобувної галузі дозволить Україні стати енергонезалежною. А це складова частина нашої політичної незалежності. Щоб підсумувати, за 100% шкалою я б оцінив успіхи галузі десь на 60-70%. І тому я вважаю, що цей вектор, який ми задали протягом 2016-2017 років, буде продовжуватись і у 2018-2020 роках.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X