Чи важливий Україні експорт плазми крові

7 червня 2018, 09:00

Не так давно за рішенням Кабміну в українській статті експорту з'явилася нова ніша – експорт препаратів із плазми крові та її компонентів.

Україна досить консервативна країна. З одного боку, всі говорять про необхідність інновацій та запуск сучасного виробництва, з іншого – на практиці під бажанням постачати продукцію на іноземні ринки виробник найчастіше потрапляє на потік чергової "зради".

Відео дня

Не так давно за рішенням Кабміну в українській статті експорту з'явилася нова ніша – експорт препаратів із плазми крові та її компонентів.

У багатьох розвинених країнах ця стаття експорту стала досить вагомою частиною національного доходу. Так, світові продажі плазми у 2016 році склали $126 млрд, що більше, ніж, наприклад, було продано літаків. Ділять цей величезний ринок порівняно невелика кількість країн – Сполучені Штати, Китай, Німеччина, Швейцарія, Австрія тощо. Список досить обмежений через те, що таке виробництво вимагає високотехнологічного сучасного обладнання та агатомільйонних інвестицій.

На сьогодні лідер експорту препаратів крові – Сполучені Штати, вони заробляють на рік на цьому $20 млрд, що перевищує річний експорт американських автомобілів і сталі. Але це лише 1,3% із загального експорту США. Якщо порівнювати з Україною, то ця цифра майже перекриває половину всього українського експорту, який у 2017 році становив $52 млрд.

Зараз вступити в конкуренцію на цьому ринку може й Україна. Але в нашій країні такій новині, радше, не зраділи, а навпаки – піддали її активній критиці. Ініціатива зіткнулася зі звинуваченнями в заохоченні "бізнесу на крові" та "знекровлюванні нації", а фармпідприємства, які цим займатимуться, – в "аморальному" заробітку на донорській крові, якої, коли потрібно, ніде немає.

Але вся справа в тому, що виробництво препаратів крові на експорт з вивезенням з країни донорської крові не має нічого спільного!

Донорська кров не експортується. Дозволяється лише вивезення лікарських препаратів з надлишків компонентів крові, які не використовуються для надання медичної допомоги.

Що ж стосується дефіциту донорів крові в нашій країні, то тут проблема не в тому, що Кабмін ухвалив рішення про експорт вироблених з компонентів крові препаратів, а в тому, що в Україні відбувається катастрофічне скорочення добровільного донорства.

У нас зараз, у принципі, налічується досить центрів крові: загалом 44, з яких 24 – в обласних центрах. Тільки більшість з них – це старі обшарпані будівлі із застарілим, радянським устаткуванням. Немає ані необхідних реагентів, ані сучасних засобів тестування та очищення крові. Тому логічно, що люди просто не хочуть наражатися на ризик при добровільному донорстві. І якість зібраної крові в цих центрах відповідна. Про це негативна для нас статистика: в Україні визнають кров непридатною до використання в 60 разів частіше, ніж у країнах ЄС!

За останнє десятиліття були модернізовані всього кілька станцій крові: у Миколаєві та Сумах. Наприклад, для переобладнання й оснащення сучасними установками, реагентами, тест-системами Сумського обласного центру служби крові в рамках часто-державного співробітництва було інвестовано 3,5 млн дол. І сьогодні це єдиний в Україні центр крові, який має міжнародний сертифікат якості ISO 9001: 2015. До речі, в базі цього центру крові вже більше ніж 40 тис. донорів, і 90% з них – постійні. Чому? Тому що у них є довіра до умов у цьому центрі крові, оскільки лабораторія повністю автоматизована й обладнана аналізаторами японських і швейцарських виробників.

Важливо, що в процесі проведення медичної реформи, держава нарешті звернула увагу на проблему донорства в Україні. На початку травня Міністерство охорони здоров'я України подало на обговорення Стратегію розвитку в Україні національної системи крові. У ній МОЗ визнав, що нинішній стан станцій крові катастрофічний, а держава за останні десятиліття так і не сформувала нормальних умов для їх модернізації, для успішності програм у межах приватно-державного партнерства. Шкода тільки, що обговорення як такого цієї Стратегії в експертному полі не вийшло – критикувати завжди простіше, ніж пропонувати рішення.

Але все ж головне в цій ситуації те, що держава вже звернула увагу на цю проблему. Дай Бог, не тільки критикуючи, але і грамотно допомагаючи, в Україні в найближчому майбутньому з'явиться сучасна система центрів крові з високотехнологічним обладнанням, яка буде безпечна для донорів і корисна для тих, хто цього продукту потребує. А надлишки і перероблені компоненти крові допоможуть нашій країні опинитися поряд зі Штатами, Німеччиною, Швейцарією та іншими державами, які не тільки себе забезпечують препаратами крові, але й постачають свій товар в інші країни світу, заробляючи водночас у національні бюджети сотні мільярдів доларів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X