Чи варто Укрпошті ставати банком

16 червня 2017, 08:00
Цільова команда з впровадження реформ (ЦКР) фінансового сектора вчора розглядала питання Укрпошти

А саме, можливого надання Укрпоштою банківських послуг і продуктів, або ж оператор може бути тільки посередником у наданні таких послуг.

Чи може Укрпошта здійснювати банківську діяльність не будучи банком - питання і просте, і складне одночасно.

Відео дня

Просте, тому що в чинній редакції закону про банки і банківську діяльність написано однозначно: банківські послуги дозволяється надавати виключно банку (ст.47).

А банківська діяльність - це і є надання банківських послуг на підставі банківської ліцензії (там же).

Тому відповідь напрошується сама собою: не може. А щоб могла, їй треба стати банком і отримати банківську ліцензію.

А в чому тоді складність?

А складність в тому, що банківськими послугами є:

- залучення вкладів (на депозит) грошових коштів третьої сторони;

- розміщення залучених коштів від власного імені, на власних умовах та на власний ризик (фактично кредитування третіх осіб);

- відкриття та ведення поточних рахунків клієнтів (чи то пак розрахунково-касове обслуговування клієнтів або скорочено РКО).

І, дивлячись на цей список, багато хто відразу згадає, що не тільки банки залучають кошти від третіх осіб і не тільки банки кредитують. Цим займається ще купа інших суб'єктів: від кредитних спілок та ломбардів до приватних осіб.

Але тоді постає запитання: чи ці особи порушують закон, здійснюючи банківську діяльність, не будучи банком і не маючи відповідної банківської ліцензії? Формально виходить, що так, порушують. А все тому, що закони у нас пишуться і по сто разів переписуються бездумно та безсистемно, що, в результаті, породжує ось такий правовий хаос.

А спочатку ідеологія, закладена в первісну редакцію закону про банки і банківську діяльність, була зовсім іншою. Всі три операції в сукупності мали право здійснювати тільки банки, а інші особи могли здійснювати тільки частину цих операцій на підставі окремих ліцензій (що за фактом зараз і відбувається).

Але потім закон почали кроїти хто на що здатний: тут фразу поміняли, там слова переставили. Ну, а результат очевидний.

Що ж до Укрпошти, то вони не можуть бути банком, не маючи офіційного статусу банку. Інакше це створить небезпечний прецедент. Вирішення проблем Укрпошти досить просте, але лежить зовсім в іншій площині. Але це вже зовсім інша історія.

Показати ще новини
Радіо NV
X