Чи варто купувати квартиру сьогодні

10 червня 2016, 13:40
Усім, хто запитує, чи варто купувати житло зараз, коли ціни в Києві знижуються кілька тижнів поспіль, чи може почекати ще, відповім – є гроші, купуйте. Ціни практично досягли дна, за ним піде пожвавлення ринку

Період рецесії доживає останні дні, і цим треба користуватися. Після різкого зростання цін у 2014 і 2015 роках, девальвації гривні та курсових реформ, інфляція сповільнилася на тлі стабілізації валюти. Західні експерти в один голос заявляють, що бачать прогрес в економіці України. Світовий банк прогнозує вперше за три роки зростання ВВП - на рівні 1% в цьому році, а в 2017 — 3%.

Відео дня

Адже економічні негаразди - найкращий час для покупки житла. Вони сприяють падінню попиту і зростання пропозицій на нерухомість і призводять до зниження її вартості. Купувати зараз дійсно вигідно, якщо у вас є вільні заощадження у валюті. Падають ціни найчастіше у доларах.

Спочатку року в різних сегментах житлової нерухомості вторинного ринку столиці ціни просіли від 4,3 і до 12% у доларовому еквіваленті. Та й новобудови не відстають, демонструючи стабільне зниження на 1-2% в місяць.

Але тут все ж палиця о двох кінцях: чесно кажучи, не можна сказати, що ціни впали нижче тих, що були до кризи, вони просто зменшуються пропорційно тому, як зростає інфляція в Україні.

Наочний приклад: припустимо, до кризи сподобалась мені квартира коштувала 750 тис. грн, після девальвації все подорожчало в 3 рази. А моя квартира подорожчала в 2-2,5 рази і коштує 1 750 тис. грн.

Коли у вас є гроші, будь-який момент для покупки житла є підходящим. Якщо ж ви відкладаєте долар до долара і збираєте на омріяну квартиру, можна почекати ще кілька місяців. У період літа ринок завмирає, а перед восени починає оживати. Саме тоді можна встигнути спробувати урвати найдешевші пропозиції.

Зберігати заощадження в квадратних метрах в момент гривневої лихоманки куди спокійніше, ніж на депозиті в банку. До того ж, квартиру завжди можна здати в оренду. У Києві та передмісті попит на житло стабільний, він рідко падає навіть у найбільш кризові моменти.

Знову ж сховатися від доларових коливань у квартирі не вийде. Якщо за покупку житла доведеться платити в доларах, щоб хоч якось заощадити на зниженні цін, то прив'язати орендую ставку до американської валюти не вийде – все впирається в платоспроможний попит. І все ж, це хоч якийсь стабільний дохід, що дозволяє утриматися на плаву.

Нерухомість – це інвестиції, а значить і ризики. Тому керуватися стадним інстинктом "долар падає, треба купувати" і бігти стрімголов у відділи продажів маловідомих забудовників не варто.

А ось перевірити наявність пакету документів з дозволами на забудову потрібно наперед, навіть у випадку, якщо компанія здається системним і досвідченим гравцем на ринку.

Щоб визначити нечесного забудовника, не обов'язково бути експертом з нерухомості. Досить просто знати всі категорії складності будівельних об'єктів – їх п'ять і перелік необхідних документів до кожного з них.

За довгі роки кабінетних "договорняків" і бюрократичных "многоходовочек" вирішувати всі питання з допомогою хабарів забудовники звикли абсолютно не соромляться, приміром, заднім числом оформлювати категорію складності об'єкта, як було з забудовником у Вишневому пару тижнів тому чи забувають вчасно отримати дозвіл на будівельні роботи або право власності на земельну ділянку.

Треба розуміти, що все, що будується в Україні, - об'єкти будівництва, розділені на п'ять категорій, починаючи з першої (прості будови) до п'ятої (найскладніші) і називаються римськими цифрами: I, II, III, IV і V категорії.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Для покупців житлової нерухомості інтерес представляють останні три. Для будівництва об'єкта III категорії забудовник повинен мати на руках документ про права на земельну ділянку. Тут теж потрібно сім разів перевірити, перш ніж вкласти гроші або придбати готову квартиру. Перевірити, щоб цільове призначення землі було будівництво багатоквартирного житлового будинку, а не складських приміщень або ТРЦ. А ще варто звернути увагу на терміни закінчення орендного договору на землю.

Серед документів у папці девелопера також повинні бути:
- містобудівні умови і обмеження,

-технічні умови, проектна документація,

-декларація про початок будівельних робіт, зареєстрована і схвалена ДАБІ (Державною архітектурно-будівельною інспекцією).

Для будівництва двох об'єктів інших категорій забудовник повинен мати на руках всі перелічені документи, а також результати проведення експертизи проектної документації та дозвіл на виконання будівельних робіт.

Підрядник у свою чергу зобов'язаний надати ліцензію на проведення господарської діяльності, пов'язаної з будівельними роботами.

І останнє – ключове: не варто вкладати в об'єкти на низькій стадії готовності, довіряти забудовникам без успішних прикладів на ринку і особливо в тих випадках, де велика частка іпотеки.
Якщо немає можливості купити квартиру в Києві, можна придивитися до загороду: там будують невеликими обсягами невисокі будинки, де і з вибором метражу відповідного проблем немає і грошей на 20-30% дешевше столичних цін.

Показати ще новини
Радіо NV
X