Чи стане бізнесу легше жити

11 грудня 2017, 11:45
Кабмін і народні депутати спробували полегшити тиск правоохоронних органів на бізнес

Прислухавшись до частини вимог бізнес-омбудсмена, парламентарі проголосували за багатостраждальний законопроект, який отримав неофіційну назву "Маски-шоу стоп". Закон отримав свою назву завдяки нововведенням, які повинні зменшити кількість обшуків і зробити їх більш цивілізованими.

Відео дня

У разі набрання цим Законом чинності, проведення обшуку обов'язково слід буде фіксувати шляхом відео- та звукозапису, а відповідний носій буде невіддільним додатком до протоколу. Будь-які обставини, зазначені в протоколі, але не зафіксовані на "плівці", не можна буде використовувати, що покликане забезпечити дотримання процедури обшуку. Більш того, якщо до обшуку не допустили адвоката, то докази також можна буде визнавати неприпустимими.

Крім принципу "Маски-шоу стоп" закон вводить нове для вітчизняного кримінального процесу умовне поняття "Флешки стоп". Не секрет, що розгляд клопотань слідчого, зокрема, про обшук чи виїмку, часто відбувається протягом буквально кількох хвилин, а то й секунд, коли слідчий приносить в суд "проект" ухвали, який підписується без розгляду. Очевидно, що в таких випадках про розгляд матеріалів клопотання і адекватну оцінку підстав для його задоволення слідчим суддею мова йти не може.

Нові "Флешки стоп" поправки націлені якщо не викорінити, то ускладнити таку сумну практику, вводячи вимогу обов'язкового технічного запису ходу розгляду клопотань слідчим суддею (крім, звичайно, клопотань про проведення негласних слідчих дій). Без лазівки для слідства не обійшлося: якщо на обгрунтування поданого клопотання про дозвіл на обшук було надано результати негласних слідчих дій, суд може заборонити доступ стороні захисту до запису засідання. Правда, вводиться в дію ця поправка тільки c 1 січня 2019 року.

Відкритим залишається питання: звідки до цієї дати взяти відсутніх слідчих суддів, які заповнять сотні вакантних місць і зможуть сумлінно і вчасно слухати клопотання?

Ще одним позитивним нововведенням в кримінальний процес є інститут "особи, права або інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування". За довгим юридичним терміном криється бізнес і особи, щодо яких ведуться слідчі дії. Через нову зміну законодавець намагається дати інструменти для самозахисту бізнесу, який де факто зазнає масу поневірянь під час розслідування економічних справ, але раніше був безправним учасником кримінального процесу без певного статусу, який нічого не може заперечити.

Однак є й ложка дьогтю в позитивних, на перший погляд, змінах: інструментів для самозахисту ми отримуємо зовсім небагато – право клопотати про прискорення процесу і оскаржити затягування процесуальних строків. Тому, питання ефективного захисту залишається відкритим.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У сухому залишку отримуємо кілька нововведень, які покликані ускладнити життя слідству, і кілька, які покликані спростити захист. Тепер важливо, щоб хороші починання були реально втілені в життя.

Показати ще новини
Радіо НВ
X