Чи скоро офісний ринок відчує дефіцит

19 вересня 2017, 11:00
Швидке зростання зайнятості – головний макроекономічний показник для ринку офісної нерухомості, що є свого роду "передвісником" зміни попиту на офісні приміщення

На тлі помітного зростання зайнятості населення, попит на офісні приміщення у Києві поступово відновився. Протягом першого півріччя 2017 року він склав близько 60 тис. кв.м.

Відео дня

Попит з боку орендарів сфери інформаційних технологій та телекомунікацій становив більше 50%. Спостерігається тенденція до збільшення потреби в офісному просторі з боку сектору бізнес-послуг, зокрема, сервісних офісів та коворкінг-операторів. Частка орендованих площ серед компаній даного сектору досягла 18% у загальному обсязі поглинання.

Загальний обсяг пропозиції офісних приміщень становив близько 1,7 млн кв.м, збільшившись за січень-червень 2017-го лише на 1%. Проте, завершення будівництва наступної черги БЦ Astarta, заплановане на 2018 рік, перенесли на друге півріччя 2017 року. Прискорення темпів будівництва – це результат росту зацікавленості орендарів у проекті, де заповнюваність 1 та 2 черг будівництва становила майже 60%, враховуючи попередні договори оренди.

Крім того, K-FUND розпочав новий проект реконструкції UNIT City в очікуванні зростання попиту на офісні приміщення з боку технологічних компаній та стартапів. У зв’язку зі змінами у темпах будівництва та початку реалізації нових об’єктів, наш річний прогноз нової пропозиції на кінець 2017 року – 67 тис. кв.м.

Стійкий попит та доволі незначне зростання нової пропозиції у першому півріччі 2017-го призвели до скорочення вакантних площ із 27,5% до 21,0%, тобто -6,5 відсоткових пунктів (в.п.). При цьому, обсяг вакантних приміщень продовжував знижуватися на всіх субринках. Це свідчить про те, що компанії не лише переїжджають, а й розширюються.

У першому півріччі 2017 року найвища ефективна орендна ставка на кращі офісні приміщення залишалася стабільною на рівні $23 за кв.м. на місяць. Тоді як заявлені ставки для приміщень класу А варіювалися у межах від $15 до $30 за кв.м./місяць. Заявлені ставки для приміщень класу B знаходились у діапазоні від $10 до $22 за кв.м. При цьому ефективні ставки були в межах від $8 до $20 за кв.м./місяць.

Щодо інвестиційної активності, ми очікуємо, що друге півріччя 2017 року буде відзначене завершенням інвестиційних угод з придбання бізнес-центрів Prime та Євразія інвестиційною компанією Dragon Capital Investments Limited.

Кілька банків із великими портфелями заставної нерухомості продовжать оптимізувати свої портфелі нерухомості та виставляти значну кількість активів на продаж. Завершення декількох угод за участю банків також можливе до кінця року.

Перспективи офісної нерухомості будуть, значною мірою, залежати від балансу між попитом і пропозицією на ринку.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У той час як попит, очевидно, відновлюється, девелопмент у сегменті лишається неактивним. Обсяг нових площ щорічно знижувався з 2012 року. Цього року наш річний прогноз нової пропозиції складає приблизно 67 тис. кв.м., тобто +34% р/р. При цьому лише 42 тис. кв.м. (-37%) офісних приміщень планується до введення в експлуатацію у 2018 році.

Оскільки початку будівництва нових великих об’єктів не очікується впродовж поточного року, девелоперська активність на ринку офісної нерухомості буде скорочуватися принаймні ще протягом одного року. Ця тенденція свідчить про можливе виникнення дефіциту високоякісних приміщень у 2019-2020 роках.

Показати ще новини
Радіо NV
X