Чи позбудеться Україна російського ядерного палива

23 березня 2018, 15:00

Уряд ухвалив рішення про розірвання угоди про економічну співпрацю з Росією на 2011-2020 роки.

Після окупації Криму та частини території Донбасу ця угода у більшій мірі вже втратила свою актуальність. Ні про яку співпрацю, до того ж на державному рівні, не йдеться. У той же час поки залишаються вимушені торговельні стосунки у такій ключовій для енергетичної безпеки України сфері, як постачання ядерного палива. Причому залежність від постачань російського ядерного палива на сьогодні залишається на неприпустимо критичному рівні. Слід не забувати, що на 2018 рік енергетичний баланс України передбачає 60% виробництва електроенергії на АЕС.

Відео дня

При цьому з 15 блоків лише на 6 використовується пальне, яке постачається американською компанією Westinghouse. Якщо Росія з метою максимальної дестабілізації України під якимось приводом, а щодо цього там неперевершені майстри, припинить постачання ядерного пального, то у цьому випадку українську економіку чекатиме, якщо не повний колапс, то фантастичні збитки.

Покрити потреби усіх сфер життєдіяльності в електроенергії за рахунок ТЕС та ТЕЦ буде просто неможливо. Особливо це актуально з урахуванням того, що переведення кожного енергоблоку атомної станції на пальне Westinghouse — це складний технологічний процес, який потребує узгодження з МАГАТЕ. Крім того, саме ядерне пальне не виготовляється на всяк випадок і його не зберігають на гуртових складах. Процес виготовлення та постачання ядерного пального займає 12 місяців та здійснюється під замовлення на кожний окремий енергоблок атомної станції. Зрозуміло, що завантаження ядерного пального в кожний енергоблок заздалегідь планується, з відповідними запасами. Але замістити навіть за один рік російське ядерне паливо на американське технологічно неможливо. Таким чином, залежність від постачань ядерного палива з Росії за будь яких обставин залишатиметься певний час. Тобто ми ще деякий час у будь-якому випадку будемо змушені щорічно перераховувати до 400 млн доларів Росії за ядерне паливо. Це гроші, які потім можуть бути використані, щоби вбивати наших громадян.

Дивність ситуації полягає у тому, що керівництву держави вистачило політичної волі, а менеджменту Нафтогазу професіоналізму, майже повністю позбутися газової залежності від войовничого північного сусіда.

У той же час попри очевидно неприпустиму залежність від російського ядерного палива майже не як велике досягнення подається інформація, що підписана угода на постачання ядерного палива Westinghouse ще на один блок. І то, це лише з 2021 року. Тобто вісім енергоблоків планується і далі забезпечувати російським ядерним паливом. В уряді та Енергоатом озвучують наміри підписання нової угоди з Росією про постачання ядерного палива до 2025 року. Тобто, власними руками українські урядовці планують залишати критичну залежність України від постачань російського ядерного палива щонайменше ще на сім років.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Очевидно, що це ненайкраще рішення. Зрозуміло, що відмовитися зразу від російського ядерного палива ми не зможемо. Але це питання не тільки економіки. Це питання енергетичної безпеки України. Тому мабуть потрібно його розглядати на рівні Ради національної безпеки і оборони. Причому маючи на увазі необхідність ухвалення політичного рішення про активне переведення 13 з 15 ядерних блоків на американське пальне протягом наступних трьох, максимум чотирьох, років. І відповідно за таких умов угода щодо строків та обсягів постачання ядерного палива з Росії повинна бути скорегована з урахуванням такого політичного рішення.

Окрім безпекових факторів, які обумовлюють потребу у максимально можливому зменшені залежності від російського ядерного палива, є також важливий зовнішньополітичний аргумент на користь такого рішення. Річ у тім, що єдиною альтернативою російській паливній компанії ТВЕЛ з постачань ядерного палива для реакторів дизайну ВВЕР-1000 є лише американська компанія Westinghouse.

Закупівля енергетичного вугілля в США та тепловозів американської компанії General Electric надзвичайно привітно було сприйнято адміністрацією американського президента. Бо відповідає їх порядку денному. Що у свою чергу сприяє позитивному рішенню американського уряду та конгресу щодо різноманітних форм підтримки України. Це і фінансова, і військово-технічна, і активна дипломатична допомога. Таке взаємне підігрування демонструє свою ефективність та очевидну вигідність для України. За таких обставин укладання довгострокових контрактів на постачання ядерного палива від американської Westinghouse, а також загальних міждержавних угод про співпрацю у ядерній галузі, зробить ще більше цікавою для американського істеблішменту довгострокову підтримку проєвропейського напрямку розвитку Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X