Не IT єдиним: малий бізнес у всіх сферах

1 листопада 2017, 12:32
У нашій країні зараз кількість середніх і малих бізнесів (МСБ) домінує

Як показує досвід європейських сусідів, МСБ дійсно можуть стати основою економіки, забезпечити робочими місцями людей і позитивно впливати на бренд країни.

За даними Держстату за 2016 рік, в Україні 95% від загальної кількості підприємств – це малий бізнес. Ще 4,9% середній і тільки 0,1% великий бізнес. Здавалося б, показник досить значний. Але якщо почати "копати глибше", то розуміємо, що велика частина малих підприємств – це "мертві" ПП, бізнес, який працює для реалізації потреб великих підприємств, і самозайняті фахівці. Плюс значну частку становлять компанії, які працюють на аутсорс в IT-сфері, виконують роботу для зарубіжних замовників.

Відео дня

Тому, за фактом, значна цифра в 95% малих підприємств залишається лише цифрою. Але як запустити двигун підприємництва в Україні та чому це так важливо?

Я вірю, що малий і середній бізнес може врятувати економіку країни з кількох причин. По-перше, це податки, які МСБ сплачують до держбюджету – близько 70% надходжень. Відповідно, чим впевненіше себе почуватимуть підприємці малого і середнього бізнесу і чим їх буде більше, тим надходження в скарбничку країни будуть регулярнішими і більшими.

По-друге, це робочі місця. За даними освітнього центру для підприємців Startup Ukraine, наші випускники після відкриття бізнесу створюють від 3 до 70 робочих місць. Тобто, чим більше буде відкрито МСБ, тим більша потреба в кадрах на ринку праці. Крім того, МСБ часто стає відмінним майданчиком для молодих фахівців без досвіду, місцем, де вони можуть почати свою кар'єру.

Є інша сторона медалі. Після освітньої реформи цього року фахівці прогнозують нестачу робочої сили через дисбаланс між тими, хто закінчив навчання і тими, хто вийшов на пенсію. Скоро на одного працездатного українця припадатиме 2-3 утриманці. Додати до цього еміграцію активної частини українців – і отримуємо кризову ситуацію, коли податкове навантаження в рази збільшується. Тому відкриття реального і дієвого в рамках економіки України малого і середнього бізнесу саме зараз має стратегічно важливе значення.

Третя важлива причина розвитку МСБ – це створення здорової конкуренції на ринку країни і незалежність підприємців. Проста істина: конкуренція підвищує якість продукту. Але тільки за умови ведення чесного бізнесу, де немає рейдерських захоплень, чорних комунікаційних кампаній і так далі. Тому важливо виховувати культуру підприємців, створювати сприятливе середовище для підтримки, обміну досвідом та навчання. Саме це було пріоритетною метою, коли створювали Startup Ukraine.

Ми прищеплюємо культуру підприємництва в Україні вже 5 років і це тільки початок великого пласту роботи. Під культурою підприємництва я маю на увазі роботу з дотриманням бізнес-правил, створення бізнесу, який орієнтується на потреби населення країни, взаємовиручка і партнерство підприємців. Крім того, підприємець – людина, яка сама несе відповідальність за свої дії. Перш за все, він відрізняється тим, що вклав капітал або знайшов інвестиції, вкладає час і сили у власну справу, тому більше мотивований працювати і будувати якісний бізнес.

І четверта причина – створення бренду Made in Ukraine за кордоном, формування унікальної торговельної пропозиції України і вихід на нові ринки. Ви точно скажете, що виготовляє Швейцарія: знамениті сири, шоколад, годинник. А що асоціюється з Україною? Для закордонного ринку – це IT-фахівці нижче ринкової світової ціни, аутсорс, сировина для металургії та сировина агропромисловості Я бачу три напрямки розвитку України: food-підприємці, агропромисловість з технологіями, легка промисловість (бренди одягу, аксесуарів) і креативна мануфактура (наприклад, меблі).

Малий і середній бізнес повинен стати потужним двигуном економіки країни вже найближчим часом. І кожен може докласти до цього зусиль. Ми створили перший освітній центр підприємців Startup Ukraine 5 років тому. За цей час нам вдалося навчити більше 13 000 студентів, багато з яких відкрили власний малий бізнес і працюють в Україні для нашого і закордонного ринку. І на досвіді наших випускників ми точно можемо сказати, що створення бізнесу не завжди вимагає величезних капіталовкладень або інвестицій, і сьогодні будь-який українець може спробувати відкрити свою справу. Особливо це важливо пам'ятати жителям регіонів, невеликих населених пунктів, де існує гостра нестача робочих місць і якісних послуг.

Показати ще новини
Радіо НВ
X