Чи є економічна доцільність в переведенні годинника

29 жовтня 2018, 18:00

Цими вихідними в Україні відбувся перехід на зимовий час. Такі стрибки в часі не зручні для обивателів, але економісти стверджують, що країна економить в разі переведення стрілок годинника.

При переході на зимовий час всі будуть прокидатися на годину пізніше і пікові споживання електроенергії змістяться на більш пізній період. Кількість споживання електрики змінюється протягом доби. Є піки, коли населення використовує енергію максимально, а вночі відбувається провал.

Відео дня

За кордоном на біржі вартість електроенергії різна. Її ціна залежить від часу доби. Найдорожче електрика коштує в пікові ранкові години, а найдешевше – вночі. Різниця в ціні між піковим споживанням і ніччю становить 80%.

При переведенні годинника у країні знижується споживання електроенергії на 1,5-2% від загального обсягу. Це звичайно не грандіозна економія, але з урахуванням того, що українські електромережі зношені на 80-90%, то це гарна підмога від "нокаутів" мережі. Енергетики кажуть, що такі переходи на зимовий час знижують навантаження на систему.

В Європі співставили енергетику з економікою. В ЄС порівняли ефект від зниження навантажень і кількістю грошей, що витрачається на утримання бюрократії, яка займається переведенням часу і стежить за всіма системами. Справа в тому, що на утримання людей, які б під графік переходу підганяли всі процеси, витрачається багато коштів. Наприклад, залізниці. Іноді доводиться в полі зупиняти на годину поїзд, щоб не було зіткнення потягів. Тобто рух локомотивів потрібно прорахувати і скорегувати.

Та ж ситуація в енергетиці. Наприклад, в Укренерго є особливий алгоритм для переходу на зимовий або літній час. Це все додаткові витрати на зарплату, а також витрата робочого часу. І так відбувається в кожній великій галузі. Такі витрати повинні себе економічно виправдовувати і перекриватися прибутком від усіх цих дій.

Європейці дійшли висновку, що переводити годинник на зимовий час і назад, невигідно. Тому в ЄС відмовляються від цієї практики. Європа економить за рахунок енергоефективних технологій і високих тарифів. Коли електрика коштує дорого, люди менше витрачають енергії.

На жаль, в Україні немає достовірної статистики. Ніхто не рахував економічну вигоду переведення годинника. Не можна подивитися, наскільки така практика залишається актуальною для нашої країни.

Переводити годинник почали ще в 1917 році, тоді мова йшла про економію пічного опалення, а також з'явилося штучне освітлення і було потрібно знизити споживання електрики в пікові години.

Сьогодні переведення годинника – це можливість для енергетиків знизити навантаження на зношені розподільні мережі, а також економія виробництва електроенергії. Оскільки буквально година темного часу в пікову хвилю значно збільшує споживання енергії, а значить її треба більше виробляти.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Однак зараз виробництво електроенергії повністю окупається. Це означає, що енергетикам вигідно виробляти більше, оскільки це можливість більше заробити. Відповідно і скасування переходу на зимовий або літній час вигідне.

Зараз же при переведенні годинника на зимовий час відбудеться зниження обсягів виробництва, а значить і заробити вдасться менше.

Показати ще новини
Радіо NV
X