Чи дозволять депутати позбавитися боргів

15 березня 2016, 17:39
Цього тижня народні депутати вирішуватимуть: дати шанс українському бізнесу розрахуватися за борги і відновити роботу, чи поховати його остаточно. На кону закон про фінансову реструктуризацію

Після 7 років очікування і низки колосальних фінансових потрясінь Україна нарешті має реальний шанс отримати цивілізований механізм реструктуризації проблемних кредитів компаній, які стоять на краю банкрутства, але все ще мають шанс на одужання. Вже півроку свого зоряного часу в парламенті чекає законопроект №3555 «Про фінансову реструктуризацію». Це аж ніяк не українське ноу-хау, а скоріше зібраний найкращий досвід ряду країн, який максимально адаптований до українських реалій. Головна цінність цього механізму в тому, щоб поставити всіх кредиторів, яким заборгувала компанія, в рівні, а головне прозорі умови врегулювання конфлікту без нескінченних судових воєн один з одним.

Відео дня

Культура, яка дозволила б життєздатним підприємствам, з продукцією, яка користується попитом на ринках, що мають певні труднощі, домовлятися з банками, тільки розвивається. Але, як і в випадку з зовнішнім боргом, щось може бути списано, щось - реструктуризовано. У нинішніх умовах кожен банк тримається за ті застави боржника, які у нього вже є. При цьому агресивні дії з вибивання боргу одним банком, майже напевно приведуть до втрат інших кредиторів, серед яких можуть бути, в тому числі державні банки. Прикладом тому історія з реструктуризацією боргів агрохолдингів «Креатив» та «Мрія». Як виявилося, банки не дуже налаштовані домовлятися один з одним.

Як же механізм фінансової реструктуризації буде працювати в разі прийняття законопроекту? Спочатку заявку на реструктуризацію подає сам боржник, тобто компанія, у якої за плечима кілька проблемних кредитів в кількох банках. Для цього йому знадобитися згода, принаймі, трьох кредиторів або одного, але якому належить хоча б 25% від загальної суми боргу. Цей критерій важливий, оскільки в такому випадку боржник буде вдаватися до цього механізму тільки в разі реальної необхідності. Щоб відсікти можливість «междусобойчиков» для великих фінансових груп, зв'язкові особи, тобто компанія-боржник і банк, не зможуть одночасно брати участь в процесі реструктуризації. Координація та моніторинг проведення процедури буде здійснюватися групою незалежних експертів, до якої увійдуть представники НБУ, Міністерства фінансів, Міністерства економіки та Міністерства юстиції України.

Що це дасть? В ході реструктуризації можуть бути переглянуті терміни погашення боргу, розмір відсоткових ставок або інших умов кредитного договору. І навіть надання додаткового фінансового плеча для «підтримки штанів» і виходу зі стану штопора. Наприклад, в разі, якщо компанії необхідно закупити сировину, щоб запустити виробництво продукції, яка потім буде експортована, а отриманого прибутку вистачить, щоб закупити ще сировини і при цьому покрити частину боргу. В ході реструктуризації також може бути прийнято рішення про списання частини боргу. При цьому всім, дуже важливо, що на момент процедури реструктуризації автоматично вводиться мораторій на продаж закладеного майна компанії терміном на 120 днів. До того ж, однозначно, все, що стосується списання, прощення і реструктуризації боргів, не може бути предметом оподаткування.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На жаль, тепер невизначеність стає нормою для сучасної України. Тепер усі і банки, і компанії змушені закладати потенційні ризики в свої моделі бізнесу і стратегії розвитку. І в цих нових реаліях, створення нормального, а головне цивілізованого механізму вирішення проблеми між компанією і декількома кредиторами вкрай важливе.

Так що, панове народні депутати, дасте шанс українському бізнесу цивілізованим шляхом стати на ноги?

Показати ще новини
Радіо NV
X