Чи дозволить Кодекс про банкрутство не сплачувати борг

26 жовтня 2018, 14:00

45-й президент США Дональд Трамп чотири рази оголошував себе банкрутом. І, можливо, саме своєчасна реструктуризація боргів дозволила йому стати одним з найбагатших громадян Америки.

У 2016 році авторитетний Forbes оцінив його статки в $3,7 млрд. Минулого тижня Верховна Рада прийняла сенсаційний для України Кодекс про банкрутство, яким вперше у вітчизняному законодавстві прописано шлях відновлення платоспроможності для українців, що погрузли в боргах.

Відео дня

654 млрд грн – саме стільки сягає сукупний обсяг проблемних кредитів юридичних та фізичних осіб станом на 1 вересня поточного року. Про це свідчить офіційна статистики Національного банку України. До слова, це більше половини майбутнього бюджету країни на 2019 рік. Розморозити ці кошти та повернути левову частку з них в економіку України покликаний Кодекс про банкрутство. Визначені в ньому норми ліквідовують більшість існуючих напівлегальних схем ухиляння від повернення боргів.

Необхідність врегулювання старих та створення нових ефективних механізмів поліпшення процедур такого неприємного і, найчастіше, нецивілізованого на пострадянському просторі процесу, як банкрутство, – назріла вже давно. І прийнятий Кодекс насправді впроваджує такі механізми. Загалом він складається з декількох окремих книг, серед яких про Корпоративне банкрутство та Відновлення платоспроможності фізичних осіб.

Що стосується банкрутства юридичних осіб, то законом передбачено реалізацію їх майна виключно через електронні аукціони. Крім того, забезпечений кредитор зможе погоджувати ціну та умови продажу застави. Ці два принципові для банківської спільноти моменти унеможливлять одну з найбільш улюблених недобросовісними позичальниками схем – продаж своєї заставної власності підставним покупцям за копійки через фіктивні аукціони. Мабуть, найбільш красномовним у цьому випадку є вже академічний приклад дворічної давнини, коли на аукціоні з молотка пішли вісім квартир у столиці лише за вісім гривень.

Ще один запобіжник від недобросовісних позичальників – скорочення строку розгляду справ за рахунок зменшення кількості оскаржень. Подовжувати строк проведення процедури розпорядження майном боржника після завершення чітко визначеного терміну стане неможливим, оскільки суд буде зобов'язаний перейти до наступної процедури по справі. Відтак більше не вдасться затягувати процес визнання неплатоспроможності боржника на невизначений час. Наприклад, як це було з Черкаською продовольчою компанією, яка перебувала в стадії розпоряджання майном понад шість років.

Та все ж найбільш революційним, мабуть, є впровадження до сьогодні неіснуючого в українському законодавстві такого визначення, як банкрутство фізичних осіб. Передбачена Кодексом процедура дає шанс українцям вилізти з боргової ями, у тому числі через списання частини боргу. Безумовно, банки втрачатимуть через це, проте натомість отримають довгоочікувану можливість очистити свої баланси від "мертвих" боргів, які тягнуться у їхніх фінансових звітах роками і тянуть чималі додаткові ресурси на їх обслуговування.

Важливо, що процедуру банкрутства фізособи може порушити винятково сам боржник.

Крім того, до заяви про визнання неплатоспроможності обов'язково необхідно додати декларацію про майновий стан боржника та його родичів за останні три роки. В разі недостовірності цієї інформації, можливість списання частки боргів буде втрачено.

Також протягом п’яти років після визнання банкрутства суд не може розпочати розгляд справи про неплатоспроможність проти тієї ж особи. Також офіційно визнаний банкрут зобов’язаний письмово повідомляти кредиторів про свій статус перед укладенням кредитної угоди, договорів поруки чи застави. Впродовж трьох років після рішення суду така особа не може вважатися тією, яка має бездоганну ділову репутацію.

Над реформуванням процедури банкрутства Незалежна асоціація банків України працює близько п’ять років. За цей час ми підготували та подали до парламенту низку законопроектів. Деякі з них навмисно "провалювалися" під куполом раз-у-раз. Та ми не здалися і нарешті знайшли порозуміння навіть з нашими опонентами. Прийнятий Кодекс став довгоочікуваним компромісом між боржниками і кредиторами. І без зайвої сором'язливості я вважаю це заслугою НАБУ, яка змогла посадити всі сторони за стіл переговорів і закласти основи для знищення закоренілого переконання, що банкрутство – це схема для ухилення повернення боргів.

Активне впровадження прийнятого Кодексу стане поштовхом до зменшення ризиків банків, що слугуватиме відчутному здешевленню кредитів для населення та бізнесу. То ж створюватиме сприятливі умови для залучення таких потрібних для нашої країни іноземних інвестицій.

Прийняття Кодексу з процедур банкрутства – величезний крок вперед для розвитку економіки України. Він забезпечить нам ріст на понад 80 позицій за показником "Вирішення неплатоспроможності" та на 9 позицій в загальному міжнародному рейтингу Doing Business. До слова, впродовж останніх трьох років у цьому авторитетному рейтингу Україна спромоглася піднятися лише на сім сходинок. Тобто результат ухвалення цього закону підвищить позиції України в рейтингу ведення бізнесу більше, ніж всі інші зміни за останні роки.

Кодекс з процедур банкрутства набуде чинності через пів року після його публікації в офіційних джерелах. Проте, деякі його надзвичайно важливі положення запрацюють вже за три місяці. Вони стосуються створення електронної торгової системи та авторизації електронних площадок. Тож, сподіваємось на якнайшвидше підписання Закону Президентом України.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X