Як провести валютну лібералізацію

0 коментувати
Національний банк голосно оголосив про лібералізацію валютного ринку. Але, я б не сказав, що ми зараз спостерігаємо справжню валютну лібералізацію

Як приклад, я пам'ятаю, як ми проводили конференцію, на якій були присутні співробітники Національного банку, і як раз говорили про лібералізацію. На що почули чергові заяви про те, що МВФ нам це не дозволяє робити.

За фактом ж це означало, що співробітники Національного банку розписуються у власному небажанні робити якісь кардинальні речі.

Позицією МВФ тоді прикривалася небажання робити радикальну валютну реформу.

Нічого не змінилося і сьогодні.

Дійсно, у нас є застарілий валютний декрет, який давно потрібно змінювати, і про це на моїй пам'яті розмови йдуть вже не менше 10 років. І дійсно, Національний банк виступив одним з ініціаторів його скасування та ініціатором підготовки по суті, нового закону у валютному регулюванні. Але ми не бачимо зараз якоїсь єдності в парламенті, яка могла б гарантувати його прийняття.

Навіть якби цей закон був на сьогоднішній день найкращий.

Але, і без всякого закону Нацбанк би міг почати справжню лібералізацію валютного ринку, лише прийнявши пару простих рішень. Які в його компетенції.

Те, що необхідно дійсно ринку – це, як мінімум скасування обмежень, які були введені на початку кризи. Тоді вони були абсолютно виправдані. Був різкий стрибок курсу гривні і те, що зробив Нацбанк своїми обмеженнями, це зупинило катастрофу.

Але вже, напевно, рік як ці обмеження давно треба б зняти, чого Національний банк поки не робить. І ті перші кроки, які ми бачили протягом останнього місяця, вони досить хиткі і невеликі.

Те, що могло б якось істотно вплинути на готівковий ринок, на економіку – це скасування збору 2% збору з продажу валюти у Пенсійний фонд. Це, по суті, те, на чому тримається на сьогоднішній день чорний ринок готівкової валюти.

Також те, що необхідно б зробити давно, це скасувати всі обмеження по поверненню депозитів фізосіб.

Ми спостерігаємо те, що з початку кризи банки втратили більше третини всіх депозитів.

Ми спостерігаємо останні півроку стабілізацію фінансового ринку, і бачимо, як гривневі депозити знову несуть у банки.

Але, валютні депозити продовжують забирати. Тому що люди не впевнені, що вони зможуть забрати коли-небудь гроші, які вони кладуть зараз на валютні депозити. Тому що коли людина приходить забирати свої гроші, він за один раз не може зняти всю необхідну суму.

Як тільки Національний банк зніме ці обмеження, які на сьогоднішній день явно зайві, вкладники дістануть десятки мільярдів доларів з-під подушок, з-під матраців і зможуть їх нормально зберігати в банках, не побоюючись за те, що гроші можуть бути вкрадені будинку.

Ось ці дві простих ініціативи говорили б про справжню лібералізацію ринку набагато більше, ніж всі декларації про скасування валютних декретів.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: